Zgrubienie na jądrze

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Zgrubienie na jądrze

Postprzez 1987 » 12 Sty 2016, 15:42

Witam.

W połowie października 2015r wyczułem na prawym jądrze zgrubienie o śr. około 2-3mm. Zaniepokojony poszedłem prywatnie do urologa.
Pierwsza wizyta była 03.11.2015r urolog zbadał mnie palpacyjnie, zrobił USG i powiedział żę nic podejrzanego nie widzi. Trochę się uspokoiłem.

Drugą wizytę miałem 17.11.2015r u tego samego urologa. Przeprowadził podobnie jak wcześniej badanie palpacyjne i USG. Na USG głównie starał się wychwycić wymienione powyżej zgrubienie. Zgrubienie nie zostało uwidocznione. Opinia urologa brzmi "Zgrubienie osłonki jądra włókniak"

Trzecią wizytę (kontrolną) miałem 11.01.2016r. Przeprowadzał ją Specjalista Chorób wewnętrznych Diagnostyk Ultrasonograficzny.

Badanie Ultrasonograficzne Moszny
Badania z dnia 11.01.2016r aparatem SIEMENS ACUSON X300 Premium Edition, sonda liniowa 5,0-10,0 MHz

Oba jądra w worku mosznowym, o równych obrysach i prawidłowym jednorodnym echogramie miąższu- bez wyróżniających się zmian ogniskowych. Poziom ukrwienia miąższu jąder jest prawidłowy.
W głowie lewego najądrza torbielka nasienna o śr. ok. 3,6mm- poza tym głowy obu najądrzy prawidłowej wielkości i echogeniczności, z niewzmożonym ukrwieniem. Częściowo zwapniałe przyczepki lewego najądrza.
W osłonkach obu jąder niewielka (fizjologiczna) ilość wolnego płynu.
Nie stwierdza się żylaków powrózków nasiennych, na ich przebiegu nie uwidoczniono obecności zmian o znaczeniu chorobowym.
Badanie w kierunku obecności przepuklin pachwinowych skośnych- negatywne.
Podobnie jak we wcześniejszych badaniach przeprowadzający nie uchwycił zgrubienia mimo że dokładnie lokalizowałem miejsce gdzie się znajduje.

Dodatkowo nad jądrami w mosznie na wysokości prącia(chyba w powrózkach ) wyczuwam po lewej stronie ruchomą kulkę wielkości 5mm. Także po stronie prawej, trochę mniejszą około 3mm. USG nie uchwyciło tych zmian

Zrobiłem markery 28.12.2015r
AFP 0,69 IU/ml norma od 0-5
LDH 155 U/l norma 135-225
beta-HCG <0,100 mIU/ml norma 0-2

Moje pytania:
1. Zgrubienie osłonki jądra włókniak. Czy to trafna diagnoza?
2. Czym mogą być te kulki w powrózkach?
3. Czy takie zwapnienia przyczepek lewego najądrza są groźne?
4. Czy torbiela opisana powyżej może ulec powiększeniu/wchłonięciu się pozostać bez zmian. Czy jest to groźne, wymaga interwencji chirurgicznej?
5. Co oznacza? * W osłonkach obu jąder niewielka (fizjologiczna) ilość wolnego płynu*. (to jakiś wodniak? )

Proszę o jakieś informacje. Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez 1987 12 Sty 2016, 19:24, edytowano w sumie 3 razy
1987
 
Posty: 2
Rejestracja: 12 Sty 2016, 14:42

Re: Zgrubienie na jądrze

Postprzez kk91 » 12 Sty 2016, 18:36

Witaj

Torbiele mogą zostać wchłonięte przez organizm. Mogą też ulec powiększeniu. Groźne to nie jest dopóki się nie powiększa i nie stwarza bólu. Jeśli nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu to nie usuwa się tego z uwagi na fakt, że zabieg taki może na przykład doprowadzić do bezpłodności. Pozostaje nam (ja też mam taką torbiel) obserwować i żyć dalej.
Ilość płynu fizjologicznego w mosznie określana jako niewielka to jest stan prawidłowy.
W kontekście raka jądra wyklucza tę przypadłość głównie to zdanie:
Oba jądra w worku mosznowym, o równych obrysach i prawidłowym jednorodnym echogramie miąższu- bez wyróżniających się zmian ogniskowych. Poziom ukrwienia miąższu jąder jest prawidłowy.

Myślę że nie masz się czym martwić ewentualnie powtarzać badania i być czujnym ;)
kk91
Przyjaciel Forum
 
Posty: 319
Rejestracja: 02 Gru 2014, 19:26

Re: Zgrubienie na jądrze

Postprzez 1987 » 12 Sty 2016, 19:16

kk91 bardzo dziękuje Ci za odpowiedź.
Jeśli ktoś mógłby odpowiedzieć na pozostałe moje pytania będę wdzięczny. Pozdrawiam
1987
 
Posty: 2
Rejestracja: 12 Sty 2016, 14:42


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości