Nasieniak czy zdecydować się na chemioterapie?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak czy zdecydować się na chemioterapie?

Postprzez piszczuszek » 14 Gru 2017, 03:21

Witam,
Mam 21 lat, jestem świeżo po orchidektomii lewostronnej i mam ogromny dylemat czy decydować się na chemie(karboplatyna).. Zacznijmy może od początku
Wynik histopatologiczny:
Nasieniak, typ klasyczny
pTNM: pT1
nowotwór tworzący główną masę guza średnicy 3,5 cm, natomiast cały miąższ jądra nacieczony jest przez dyspresyjnie szerzące się komórki nasieniaka. Nowotwór nacieka sieć jądra oraz powierzchownie osłonkę białawą jądra, ale jej nie przekracza. Nie stwierdza się inwazji przestrzeni limfatyczno- naczyniowych. Spermatogeneza zachowana w nielicznych kanalikach, większość kanalików z obecnością jedynie komórek Sertolego oraz ognisk IGCNU. Najądrze, środkowa część powrózka nasiennego oraz margines cięcia powrózka o zachowanej budowie histopatologicznej.
Jeśli chodzi o wynik TK to wszystko w porządku jedynie co zauważalne to kilka węzłów pachwinowych 10 mm-owych oraz pomiędzy aortą a żyłą główną dolną kilka węzłów chłonnych do 9 mm. Profesor stwierdził, że według nowych badań czynniki zwiększające ryzyko nawrotu to naciek na sieć jądra oraz guz wielkości 4 cm. Mimo, ze w moim przypadku to 3,5 cm to zaliczył by to jednak do wielkości 4 cm ze względu na szerzące się dyspresyjnie komórki nasieniaka. I to skutkuje tym, ze jest bardziej skłonny do podania mi karboplatyny. Powiedział, ze gdyby nie te dwa czynniki zwiększające ryzyko to jak najbardziej zostałby przy obserwacji, ale w takim przypadku zaleca dwa "wlewy" karboplatyny. Proszę doradźcie mi czy się decydować.
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi ;)
piszczuszek
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 Gru 2017, 02:58

Re: Nasieniak czy zdecydować się na chemioterapie?

Postprzez miszcz » 14 Gru 2017, 11:08

Gdybym ja miał wybierać, zdecydowałbym się na chemioterapię.
miszcz
 
Posty: 752
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Nasieniak czy zdecydować się na chemioterapie?

Postprzez romi » 14 Gru 2017, 17:31

Witam
Decyzję musisz podjąć sam, biorąc pod uwagę argumenty za i przeciw. Guz miał 3.5cm i mimo szerzących się komórek nie należy tego kwalifikować jako czynnik ryzyka. Czy profesor podał Ci według jakich nowych badań twierdzi, że to co opisałeś można zaliczyć do czynników ryzyka, warto byłoby się z tym zapoznać. Poza tym w Twoim stanie zaawansowania w zaleceniach jest 1 kurs karboplatyny, chyba, że znowu jakieś nowe badania zalecają dwa kursy (jakie?).
Może warto skonsultować swój przypadek u innego lekarza.
dr n. med. Tomasz Sarosiek - specjalista onkologii klinicznej
Dla pacjentów z nowotworami jądra w celu konsultacji i leczenia preferowany kontakt bezpośrednio z dr n. med. Tomaszem Sarosiek - nowy adres email: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl / tel. kom: 601 310 244
Bez problemu możesz uzyskać opinię piszą na maila.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości