CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed GCT)

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez CRS » 13 Cze 2022, 22:08

@user90
Dzięki Kolego za konkretne info!

Oczywiście tutaj pojawia się ten drugi argument- przyjmiesz 1XBEP, ryzyko maleje. Ale ono też nie maleje do zera, tu juz nie jestem w stanie powiedziec do ilu. Do 1-2, a może 3%?

Z tego co mi dr Sarosiek powiedział, to jest to 5% (20% bez chemii vs 5% po chemii).

Jeśli masz najniższy stopień zaawansowania choroby (jeśli dobrze rozumiem to pt1 bo sam tak miałem) to masz 80 procent szans, że jesteś w pełni zdrowy.

"- miał Pan nienasieniaka jądra w stadium IA (pT1N0M0S0)".

Wytyczne poczytam, dzięki.

Decyzja w stylu głowa czy brzuch z "Ostatniego skauta" ;). Jeszcze trochę czasu mam do jej podjęcia, ale na pewno będę brał pod uwagę wszystko co tu piszecie. Wiedzy, tej akademickiej i tej życiowej, nigdy za dużo.

Pzdr
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez CRS » 18 Cze 2022, 19:53

Witam.

Mam rozkminę odnośnie klasyfikacji guza wg TNM. Wg histpatu i dr Sarosieka mam pT1. Natomiast czytam sobie opracowania naukowe i zauważyłem, że jest rozbieżność odnośnie klasyfikacji guza wg standardów europejskich i amerykańskich. Dotyczy to w moim przypadku powierzchownego naciekania na osłonke białawą (tunica albuginea).

Wg amerykańskiej klasyfikacji:
"pT2 = Tumor limited to testis (including rete testis invasion) with lymphovascular invasion OR tumor invading hilar soft tissue or epididymis or penetrating visceral mesothelial layer covering the external surface of tunica albuginea with or without lymphovascular invasion."
Źródło - AJCC: Testis. In: Brimo F, Srigley J, Ryan C, et al., eds.: AJCC Cancer Staging Manual. 8th ed. New York, NY: Springer, 2017, pp. 727–35.

Wg europejskiej klasyfikacji:
"pT1 Tumour limited to testis and epididymis without vascular/lymphatic invasion; tumour may
invade tunica albuginea
but not tunica vaginalis*.
* AJCC eighth edition subdivides T1 Pure Seminoma by T1a and T1b depending on size no greater than 3 cm
or greater than 3 cm in greatest dimension"
Źródło - EAU Guidelines on Testicular Cancer; EAU Guidelines. Edn. presented at the EAU Annual Congress Amsterdam 2022. ISBN 978-94-92671-16-5

No i nie wiem czy aż taka różnica jest w podejściu do stopniowania TNM między nami a Ameryką czy może chodzi o rodzaj naciekania i warstwę osłonki białawej, która została zaatakowana?

Ktoś, coś?
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez tobson85 » 18 Cze 2022, 22:41

Hejka
Wytyczne są w tym przypadku spójne, jest tylko to inaczej nazwane lub inaczej doprecyzowane.
W amerykańskich jest opisane ze nacieka warstwę pokrywająca zewnętrzna powierzchnie osłonki białawej. Oznacza to ze naciek przekroczył osłonkę. Dlatego pt2.
W europejskich jest ze nie może zaatakować osłonki pochwowej, która otacza osłonkę biaława. Jesli naciek atakowały osłonkę pochwowa to z automatu oznaczałoby ze przekroczył osłonkę biaława.
Podsumowując: jesli naciek atakuje osłonkę biaława ale jej nie przekracza to pt1. Jesli przekracza to pt2
Pozdr
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez CRS » 19 Cze 2022, 13:51

@tobson85

Wielkie dzięki Kolego!

Brałem pod uwagę, że może nieprecyzyjnie coś tłumaczę, ale teraz już wszystko jasne.

Dużo zdrowia!
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez CRS » 19 Cze 2022, 16:06

@user90

Kolego, jak jeszcze tu zaglądasz, to wysłałem Ci PW. Nie wiem czy doszło, w ogóle poszło, bo u mnie jest w folderze "Do wysłania".
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez CRS » 03 Lip 2022, 13:49

Witam.

Zdecydowałem się na leczenie uzupełniające. Argumentami za taką decyzja w moim przypadku były: skład guza - rak zarodkowy (40%), guz ogniskowo obecny w sieci jadra oraz, mimo że powierzchowne, to jednak naciekanie osłonki białawej. W jednym z artykułów - Surveillance for Stage I Nonseminoma Testicular Cancer: Outcomes and Long-Term Follow-Up in a Population-Based Cohort (https://ascopubs.org/doi/full/10.1200/JCO.2013.53.5831) - jest informacja, że przy występowaniu w guzie pierwotnym raka zarodkowego oraz guzie obecnym w sieci jądra ryzyko wznowy wzrasta do 36%, a to jest już dużo moim zdaniem. Mimo, że chemia to nie cukierki i znam skutki uboczne, wiem też, że wciąż będę zagrożony wznową - wg różnych źródeł ryzyko maleje do 1-5 %, to jednak jeden cykl chemii jest znacznie mniej toksyczny od ewentualnych 3-4 cykli.

W związku z powyższym mam pytanie. Czy jest ktoś, kto ostatnio leczył się u dra Krzysztofa Adamowicza w Wejherowie/Gdyni (dr przyjmuje w szpitalu w Wejherowie, ale tam chyba jest tylko oddział dzienny i poradnia, a szpital w Gdyni ma oddział całodobowy. Oba szpitale to ta sama spółka)? Czy wszystko jest tam zgodne z procedurami dla leczenia raka jądra? Czytałem w Waszych wątkach, że w niektórych ośrodkach były problemy z dolewką bleomecyny w związku ze słabą morfologią, a taka dolewka powinna być podana bez względu na wyniki. Chciałbym uniknąć takich i podobnych sytuacji. We wtorek mam wizytę u dra Adamowicza w Wejherowie i spytam się czy byłaby możliwość leczyć się u dra. Jestem też w ciągłym kontakcie z drem Sarosiekiem i dr napisał mi, że mogę odbyć leczenie u niego w ośrodku. Natomiast z wiadomych względów bardziej odpowiadało by mi Wejherowo/Gdynia, ale tylko jeżeli wszystko jest tam tip-top.

Z góry dzięki za pomoc.
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez Aurelia » 06 Lip 2022, 08:38

Niestety nie odpowiem Ci na pytanie o Wejherowo, ale chętnie dowiem się jak Twoje wrażenia po wizycie? i o doktorze?
My na razie czekamy na wtorkową orchidektomie w Wejherowie.
pozdrawiam :)
Aurelia
 
Posty: 19
Rejestracja: 01 Lip 2022, 12:20

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez LEONIDAS77 » 07 Lip 2022, 12:53

Witam ja jestem teraz pod opieką doktora Adamowicza wspaniały człowiek z wielką wiedzą i super podejściem do pacjenta. Jeśli się nic nie zmieniło to chemię będziesz miał w Gdyni w PCK to ta sama placówka Szpitali Pomorskich jak tam teraz z lekarzami nie odpowiem ci ją miałem tam chemię w 2018 roku i było wszystko ok. W Gdańskim UC przyjmuje teraz dr Joanna Trella która mnie prowadziła od początku do 2020 r super lekarz.
LEONIDAS77
 
Posty: 73
Rejestracja: 08 Maj 2018, 17:06

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez CRS » 08 Lip 2022, 20:24

Hej

@Leonidas77
Dzięki za info. A dr Trella to UCK czy WCO? Dlaczego zmieniłeś lekarza prowadzącego, kwestie lokalizacyjne?

Jestem po wizycie u dr Adamowicza. W poniedziałek zaczynam chemię. Miałem do wyboru Gdynię albo Wejherowo - i tu i tu bym musiał dojeżdżać, bo nie ma oddziału całodobowego w żadnym ze szpitali. Gdynia bliżej, ale dr Adamowicz przez większość tygodnia jest w Wejherowie, to wybrałem Wejherowo.

@Aurelia
Jeżeli cokolwiek czytałaś/słyszałaś o drze, to zapewne same superlatywy i ja to potwierdzam. Nie chce pisać eseju, to na szybko. Przed podjęciem decyzji odnośnie dalszego postępowania konsultowałem się z 5-cioma onkologami. Z trzema osobiście. I tak jak dwie poprzednie wizyty trwały może po 10 min. max i czuć było presję czasu (szczególnie w Elblągu), to u dra Adamowicza chyba z 25-30 min. spędziłem. Pan dr pełna klasa. O wszystko się wypytał, wszystko wytłumaczył, jako jedyny z onkologów zbadał mnie. Wszystko bez pośpiechu i na spokoju. Doktor odpowiadał na pytania. I jako jedyny z 5-tki onkologów zalecił mi chemię. Argumentował to tym, iż guz był w sieci jądra oraz składowymi guza. Ponadto mówił, iż mimo markerów w normie i czystego TK, to coś się tam może dziać, bo - tu już nie bierz tego za pewnik, bo mogę coś mieszać - potworniak niedojrzały nie powoduje wzrostu markerów. Niech za obraz podejścia dra do pacjentów świadczy to, iż wchodziłem do dra godzinę po wyznaczonym terminie, a i tak był luz, bo bywa i tak - wg opinii innych pacjentów w poczekalni - że poślizg jest trzy godzinny. Ale każdy czeka na swoją kolej bez spiny, bo wie jakie dr ma podejście do pacjentów. Jakbyś coś chciała dopytać, to postaram się pomóc.
W sumie wyszedł półesej ;) W skrócie - jak najbardziej polecam i doradzam.
Powodzenia i dużo zdrowia!

Mam pytanie do ogółu. W którymś z wątków wyczytałem, żeby na nudności brać Emend. Kupiłem opakowanie z trzema tabletkami. To jest na cały cykl czy trzeba potem dojadać? Z góry dzięki za pomoc.
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28

Re: CRS (Gdańsk)/pT1Nx/Mieszany guz germinalny jądra (Mixed

Postprzez PatrykPatryk » 09 Lip 2022, 21:43

Mi doktorek na nudności i wymioty przepisał atosse 8mg
PatrykPatryk
 
Posty: 13
Rejestracja: 30 Kwi 2022, 13:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości