Nasieniak PT2

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak PT2

Postprzez NBJ » 11 Wrz 2022, 22:15

Mam 31 lat a moja diagnoza to Nasieniak jądra ICD O 9061/3
Około rok temu wyczułem niedużego guza na prawym jądrze, udałem się do lekarza, ale dostałem informację że torbiel i mam się nie przejmować. W lipcu tego roku po samobadaniu stwierdziłem że guz powiększył się co najmniej 3x (wcześniej też widziałem że się powiększa, ale nigdy nie było czasu na pójście do lekARZA czego teraz żałuję najbardziej)
15 lipca Zrobiłem markery i MR miednicy :
AFP - poniżej 5.0 ngml (0 - 10.900)
bHCG - 2.16 mlU/ml (0.500 - 2.700)
Jądro prawe o wymiarach 15/23/32 mm o jednorodnym sygnale, ogniskowo hypointensywne w obrazach T2 zależnych, ulegające nieregularnemu wzmocnieniu kontrastowemu z obrazem guza npl o wymiarach 13/17/17 mm. Zmiana nie przekracza osłonki jądra. Najądrze i powrózek nasienny prawostronnie bez zaburzeń sygnału. Jądro lewe o wymiarach 25/48/30 mm bez zaburzeń sygnału. Najądrze i powrózek nasienny lewostronnie bez zaburzeń sygnału. Gruczoł krokowy o wymiarach 22/44/40 mm bez widocznej podejrzanej o złośliwość zmiany ogniskowej. Pęcherzyki nasienne prawidłowe. Pęcherz moczowy gładkościenny. Cewka moczowa o prawidłowym świetle. Prącie bez widocznych zmian ogniskowych. Odbytnica bez zaburzeń sygnału. Powiększonych węzłów chłonnych miednicy nie znaleziono. Obustronnie obecne są nie charakterystyczne węzły chłonne pachwinowe o wymiarach osi krótkiej do 5 mm. Objęte badaniem części miednicy kostnej bez widocznych zmian o charakterze przerzutowym.
NBJ
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Wrz 2022, 21:00

Re: Nasieniak PT2

Postprzez NBJ » 11 Wrz 2022, 22:16

Po konsultacji wyników zostałem skierowany na usunięcie jądra, które miałem robione 16 sierpnia. W szpitalu wykonali mi też tomografię komputerową jamy brzusznej, klatki piersiowej i miednicy . Wyniki :

Opis badania TK: zmian ogniskowych płuc nieuwidoczniono. Aorta piersiowa nieposzerzona. tętnica płucna, żyła główna górna w normie. Powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia oraz wolnego płynu w jamach opłucnych nieuwidoczniono. Wątroba - jednorodna, niepowiększona normodensyjna. Pęcherzyk żółciowy - bez cech patologii. PŻW i drogi żółciowe wewnętrzną wątrobowe nieposzerzone. Śledziona jednorodna niepowiększona, trzustka, nerki, nadnercza w normie. Aorta brzuszna nieposzerzona. Pęcherz moczowy miernie wypełniony bez zmian przyściennych. Prostata jednorodna niepowiększona. Pęcherzyki nasienne prawidłowe. W obrębie jamy brzusznej i miednicy małej bez patologii węzłów chłonnych i obecności płynu. Widocznie części kostnej bez zmian typu meta.


W szpitalu miałem też wykonane USG nerki na którym wyszedł torbiel ale zostałem poinformowany że to nic poważnego. Po dwóch tygodniach przyszły następujące wyniki z badań histopatologicznych

Badanie makroskopowe:
Jadro o wymiarach 4,5x3,5x1,5cm z pęcherzykami nasiennymi dł 5cm, na przekroju jadra dość dobrze ograniczony lity, szary guz 2x1,3x1cm , guz wydaje sie naciekać najądrze i osłonki
591448:granica ciecia pecherzyków nasiennych
591449:cześć środkowa
591450:powieszchnia przylegajaca do jadra
591451-2 guz
591453-4 guz +osłonki
591455: guz+sieć jadra
591456: jądro poza guzem

Badanie mikroskopowe:
Nasieniak jadra ICD O 9061/3
Nowotwór zlokalizowany głownie w sieci i wnęce jadra, nacieka tkanką tłuszczowa okolice najadrza,nie nacieka najądrza,Angioinwazja nieobecna,wycinki z powrózka nasiennego bez cech patologi, granice ciecia powrózka nasiennego bez utkania nowotowru, PT2 V/L0 R0


Zrobiłem też markery po zabiegu, wyszły następująco :

beta-HCG <1,20 (0,00 - 5,00)
LDH 138 U/l (0-266)
AFP 2,01 ng/ml (0,89 - 8,78)

Udało mi się umówić na wtorek to doktora Sarosieka na konsultacje (mam do Warszawy 300km), jestem też umówiony na czwartek do poradni onkologicznej bliżej mojej miejscowości.

Jak według Was przedstawia się mój przypadek i czy powinienem wykonać jakieś dodatkowe badania ?

Z góry dziękuję za odpowiedz
NBJ
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Wrz 2022, 21:00

Re: Nasieniak PT2

Postprzez Oxhoft » 12 Wrz 2022, 11:31

Cześć !

Jak po wizycie i Sarosieka ? Jak leczenie ?
Oxhoft
 
Posty: 1
Rejestracja: 01 Wrz 2022, 21:40

Re: Nasieniak PT2

Postprzez NBJ » 16 Wrz 2022, 14:18

Część

Pan doktor miły konkretny gość, przedstawił jasno jak sprawa wygląda, mam do wyboru intensywna obserwacje (ryzyko nawrotu 20%) albo podanie jedenej dawki karbo (spadek nawrotu do 5%) lub dwa razy karbo (spadek nawrotu do 1.5%)


Troszkę się boję tej chemi ale z drugiej strony 20% to dla mnie dużo i raczej decyduje się na leczenie

Byłem również na konsultacji u onkologa w szpitalu w Tarnowie, tragedia jak bym nie trafił na tą stronę i nie doszkolil się o RJ to nic bym się od nich chyba nie dowiedział ;)

Czy jest sens wziąć dwie dawki karbo ? Czym się kierowaliście przy wyborze oprócz procentami nawrotu ?
NBJ
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Wrz 2022, 21:00

Re: Nasieniak PT2

Postprzez michub » 16 Wrz 2022, 20:50

Hej!
Wybór generalnie jest trudny dla każdego. Spadek markerów po orchidektomii generalnie sugeruje, że nowotwór nie jest rozsiany. W przypadku nawrotu jest dużo cięższa chemioterapia - BEP. Przyznam szczerze, że gdybym miał pt2 chyba jednak zdecydowałbym się się na te 2 adjuwantowe wlewy z karboplatyny. Spadek z 20% do 1,5% to duża różnica. Są ta 2 jednodniowe wlewy, z tego co wiem "dochodzi się do siebie" ok 2 tygodni. Wyłączy Cię to na 1,5 miesiąca, a będziesz się czuć bezpieczniej. Zaznaczam też, że to moje odczucia, mój punkt widzenia.
Mam nadzieję, że pomogłem i nie namieszałem.
Pozdrawiam, Michał ;)
michub
 
Posty: 2
Rejestracja: 10 Sie 2022, 14:35
Miejscowość: Poznań

Re: Nasieniak PT2

Postprzez NBJ » 23 Wrz 2022, 12:22

Witam,

Dziś zaczynam chemie w Luxmed Warszawie, zdecydowałem się na dwa wlewy karboplatyny, mam nadzieję że jakoś to w miarę ogarnę i będę jakoś funkcjonował w najbliższych dniach,

Co do Luxmedu spędziłem tu 3 dni (Dr.Sarosiek zlecił powtórzyć TK ) i mogę z czystym sumieniem polecić ten szpital.
NBJ
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Wrz 2022, 21:00

Re: Nasieniak PT2

Postprzez NBJ » 24 Wrz 2022, 09:20

Część,

Ja już w domu czuje się troszkę zmęczony, ból głowy coś w stylu kaca nie jest źle,

Żona i dzieciak złapali przeziębienie, boje się że się zarazę od nich i coś mi się może stać, mam powody do obaw ??
NBJ
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Wrz 2022, 21:00

Re: Nasieniak PT2

Postprzez MySleepingKarma » 21 Lis 2022, 17:41

Cześć NBJ, jak tam po chemioterapii? Też się zastanawiam nad taką opcją.
zdiagnozowany z Seminoma testis
MySleepingKarma
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2022, 00:32
Miejscowość: Gdańsk


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości