Guz jądra lewego.

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez troll » 09 Cze 2016, 18:24

I RPLND o którym wspominałem...

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 20 Cze 2016, 13:58

Witam ponownie. Dzisiaj odebrałem wyniki badania PET-CT, na które skierowała mnie moja onkolog. Proszę o ich rozszyfrowanie.

Głowa i szyja: Widoczne obustronne węzły chłonne szyjne o wymiarach graniczny (największy 14x11 mm) z zachowanym rysunkiem wnęk wykazujące aktywność metaboliczną powyżej tła (SUV FDG max 3,2). Symetrycznie wzmożony metabolizm glukozy w migdałach podniebiennych (SUV do 9,0) w lewym masywne zwapnienia. W pozostałych narządach i tkankach głowy i szyi prawidłowy obraz PET.

Klatka piersiowa: Miąższ płucny bez strukturalnych i metabolicznych zmian ogniskowych. Węzły chłonne śródpiersia, wnęk płucnych oraz dołów pachowych niepowiększone, metabolizm glukozy prawidłowy.

Jama brzuszna i miednica: Wątroba, śledziona, nadnercza i trzustka bez zmian ogniskowych, wykazują fizjologiczny metabolizm glukozy. W przestrzeni zaotrzewnowej wzdłuż aorty po lewej stronie oraz na przednim brzegu widoczne masy hypodensyjne o utkaniu kłębiastym (najpewniej resztkowe zmiany pochodzenia węzłowego) nie wykazujące istotnie wzmożonej aktywności metabolicznej (SUV max 2,8 przy SUV wątroby 3,6). Podobne struktury również bez wzmożonej aktywności metabolicznej w krezce jelita cienkiego. W obu pachwinach widoczne węzły chłonne o wymiarach max 19x15 mm wykazujące metabolizm glukozy na poziomie tła (SUV max 3,9 po lewej stronie).

Układ kostny: Obraz PET kośćca typowy dla wieku i płci.

Inne:

Wnioski: W badaniu PET nie uwidoczniono zaburzeń metabolizmu glukozy, które mogłoby sugerować obecność aktywnego procesu rozrostowego. Obraz resztkowych zmian węzłów chłonnych okołoaortalnych i krezkowych bez cech aktywnej poliferacji w PET. Obraz PET węzłów chłonnych pachwinowych sugeruje obecność przedłużającego się odczynu pooperacyjnego oraz po chemioterapii. Wskazana obserwacja węzłów szyjnych w USG.
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez romi » 20 Cze 2016, 21:11

Witam
Badanie PET przy istniejącym rozpoznaniu nienasieniaka jest niemiarodajne, bowiem ten typ nowotworu nie metabolizuje glukozy. Jedyną informacją z tego badania jest to że węzły chłonne zmniejszyły się ale w dalszym ciągu pozostają poza normą. Badanie TK byłoby równie miarodajne, a mniej inwazyjne.
PET jest stosowanym badaniem przy ocenie leczenia nasieniaków, ale w ściśle określonych przypadkach i powinno być interpretowane przez lekarza doświadczonego w leczeniu nowotworów jądra.
Tak jak wcześniej wspomniał troll - należy rozważyć RPLND, ale to powinien zrobić lekarz specjalista.
Wzmożony metabolizm w badaniu szyi może wynikać z zupełnie innych przyczyn, nie związanych z nowotworem (np. przeziębienie)
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 06 Sie 2016, 11:00

Witam wszystkich forumowiczów po długiej przerwie. Od momentu, w którym miałem badanie PET CT dużo się zmieniło. Wróciłem do pracy i na spokojnie sobie pracuję, nie dźwigam żadnych towarów tylko spokojnie sobie siedzę na kasie i kasuję zakupy Klientów. Ogólnie czuję się bardzo dobrze, ale czasami czuję pobolewanie w operowanym miejscu podczas wstawania z kanapy (po śniadaniu). Miałem również opuchnięte nogi w łydkach, a prowadzący mnie onkolog kliniczny przepisał mi Clexane (nie pamiętam dawki leki) i łydki powróciły do normalnego stanu.

Ponadto pod koniec czerwca pojechałem do DCO we Wrocławiu w celu konsultacji, czy konieczna jest operacja RPLND oraz ustalić wysoki poziom AFP. Tak się składa, że trafiłem do gabinetu Pani Ordynator Oddziału Onkologi Klinicznej (Chemioterapii), która jednocześnie ustala terminy operacji w DCO. Efektem tej wizyty jest to, że Pani Ordynator powiedziała mi, że nie będę musiał mieć przeprowadzonego RPLND, gdyż wynik PET-CT jest ujemny, a ponadto mam prawidłową wielkość węzłów chłonnych. Powiększone szyjne węzły chłonne były efektem przebycia przechodzącego w tamtym czasie przeze mnie przeziębienia. Ustaliłem też powód wysokiego poziomu AFP: K76.0 Stłuszczenie wątroby niesklasyfikowane gdzie indziej. Pani Ordynator kazała mi kontrolować poziom AFP co trzy miesiące, a ponadto zgłosić do swojej Poradni Onkologicznej we wrześniu w celu wykonania badań. Jakie to będą badania?
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez romi » 06 Sie 2016, 16:09

Witam
To jakie będziesz miał badania możesz dowiedzieć się od swojego lekarza.
Co do Twoich wyników:
- w TK robionego na początku czerwca wykazano istniejące pakiety węzłów chłonnych które nie poddały się chemioterapii (prawdopodobnie potworniak), regresję, ale niewielką.
- w PET robionym pod koniec czerwca nie opisano tych struktur.
Czy pani ordynator zapoznała się również z wynikiem TK, a jeśli tak to jak tłumaczy różnice w opisach TK i PET.
Jest praktycznie niemożliwe, żeby w tak krótkim czasie to co było widoczne w TK zniknęło, chyba że PET tego nie obrazuje, bo opisane struktury nie metabolizują glukozy.
Na Twoim miejscu wziąłbym poważnie pod uwagę to co napisał troll i skonsultowałbym to w jednym z polecanych ośrodków - najbliżej chyba masz Krotoszyn.
viewtopic.php?f=5&t=759
Myślę, że pani ordynator nie do końca ma rację co do tego, że wysoki poziom AFP jest spowodowany tylko stłuszczeniem wątroby, ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 15 Wrz 2016, 08:14

Witam wszystkich forumowiczów. Parę dni temu byłem w Poradni Onkologicznej i dostałem skierowania na RTG klatki piersiowej, TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej oraz na badania krwi (Kreatynina, B-HCG, AFP oraz LDH. Badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej mam wyznaczone na 22 września 2016 r. na godzinę 14:00.

RTG klatki piersiowej wykonałem parę dni temu i obecnie czekam na jego opis, a badania krwi przedstawiają się następująco:

Kreatynina: 0,78 mg/dl (Zakres referencyjny 0,67 - 1,17)
LDH: 276,00 U/l (Zakres referencyjny 135,00 - 225,00)
B-HCG: <0,100 mIU/ml (Zakres referencyjny 0,00 - 2,60)
AFP: 6,40 IU/ml (Zakres referencyjny 0,00 - 5,80)

Szczerze powiedziawszy zdziwiłem się tym, że na skierowaniu na badania krwi pojawiło się LDH, a jeżeli się nie mylę, to LDH powinno pojawić się o wiele wcześniej niż dopiero parę miesięcy po chemioterapii. Rozmawiałem też z lekarzem z Poradni Onkologicznej i był szczerze zdziwiony, że wcześniej nie miałem robionego LDH, a ponadto zaznaczył mi, że widoczne węzły chłonne mogą najprawdopodobniej być pozostałością po operacji, którą miałem w lutym 2016 r. i dlatego skierował mnie na TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Jedyną rzeczą, o którą się obecnie martwię jest wynik LDH, ponieważ jest nieznacznie powiększony. Jednak o poziom AFP się nie martwię, ponieważ widać jego znaczy spadek. Dla przypomnienia w styczniu 2016 r. AFP miałem 25,40 IU/ml, a w czerwcu 2016 r. spadło do 18,10 IU/ml. Jeżeli chodzi o jakiekolwiek dolegliwości bólowe oraz złe samopoczucie nie odczuwam ani żadnych dolegliwości bólowych, ani złego samopoczucia.
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez romi » 15 Wrz 2016, 22:22

Witam
Jeszcze raz nieśmiało zapytam czy pani ordynator zapoznała się również z wynikiem TK, a jeśli tak to jak tłumaczy różnice w opisach TK i PET.
JanuszJG napisał(a):Szczerze powiedziawszy zdziwiłem się tym, że na skierowaniu na badania krwi pojawiło się LDH, a jeżeli się nie mylę, to LDH powinno pojawić się o wiele wcześniej niż dopiero parę miesięcy po chemioterapii. Rozmawiałem też z lekarzem z Poradni Onkologicznej i był szczerze zdziwiony, że wcześniej nie miałem robionego LDH...

Tak właśnie dzieje się w ośrodkach które nie do końca wiedzą jak postępować z chorym na nowotwór jądra.
Czyżby pani ordynator oddziału onkologii klinicznej nie wiedziała, że takie badanie należy wykonywać?
Myślę, że konsultacja w innym ośrodku nie byłaby nadużyciem zaufania, którym na pewno darzysz swojego lekarza.
Jeśli chodzi o przekroczenie wartości referencyjnej LDH to tak niewielkie podwyższenie nie jest istotne, ale należy zwrócić uwagę jakie będzie przy następnym badaniu.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 26 Wrz 2016, 16:08

Dzisiaj rano odebrałem wyniki RTG klatki piersiowej. Proszę o ich rozszyfrowanie.

Klatka piersiowa P-A + bok L:

Obraz klatki piersiowej nie uległ zmianie względem poprzedniego RTG z dnia 01.02.216 r. Miąższ płucny prawidłowo upowietrzniony, bez zagęszczeń zapalnych i zmian ogniskowych. Wnęki płucne prawidłowe. Kopuły przepony wysklepione prawidłowo, kąty przeponowo-żebrowe wolne, jak poprzednio spłycony kąt sercowo-przeponowy po prawej stronie (widoczne w TK nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Sylwetka serca i cienie dużych naczyń śródpiersia wolne. Struktury kostne prawidłowe.

Wyniki TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej do odebrania w dniu jutrzejszym...
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 27 Wrz 2016, 13:57

Witam ponownie. Odebrałem wyniki TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Prezentują się one następująco:

Stan po lewostronnej orchidectomii z powodu carcinoma embryonale. Stan po chemioterapii. W porównaniu do badania poprzedniego nadal widoczne są węzły chłonne pachwinowe obustronnie, zaotrzewnowe oraz krezkowe - z szeroką tłuszczową wnęką, wąską korą, uległy one dalszemu zmniejszeniu - największe węzły obecnie mają wymiary: pachwinowe prawe 3,8x1,4 cm, lewe 3,73x0,93 cm. Zaotrzewnowe - okołoaortalne pakiet węzłowy ma wymiary 8,39x2,02x2,47 cm, okołokawalne - pakiet o wymiarach 4,31x3,05x0,74 cm. W krezce widocznych jest kilka węzłów chłonnych, największy o wymiarach 1,88x0,84 cm - jednakże uległy one wszystkie częściowej regresji. W pozostałym zakresie obraz narządów jamy brzusznej i miednicy małej nie uległ zmianom - przedstawia się jak w badaniu poprzednim.

Proszę teraz o wydanie wyroku, co i jak przedstawią się moje obecne wyniki.
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez arek » 20 Paź 2016, 20:33

Hej!
I co tam u Ciebie? Jakie decyzje zapadły od czasu Twojego wpisu?
Mam nadzieję, że zapadła decyzja o usunięciu pozostałych węzłów chłonnych?
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości