guz jądra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: guz jądra prawego

Postprzez romi » 13 Sie 2016, 21:48

Witam
TK powinno być robione po kilku tygodniach od zakończenia leczenia, ponieważ działanie chemioterapii trwa jeszcze jakiś czas i węzły chłonne maja jeszcze tendencję do zmniejszania się. Poza tym badanie PET ma zastosowanie tylko dla oceny leczenia nasieniaków w niektórych przypadkach i powinno być interpretowane przez doświadczonego lekarza.
Mimo wszystko proponuję skontaktować się z doświadczonym ośrodkiem, Kraków w zakresie leczenia nowotworów jądra nie jest godny zaufania.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 13 Sie 2016, 23:55

TK faktycznie było zrobione szybko, bo 3 dni po ostatniej dolewce. Niestety ze względu na Światowe Dni Młodzieży w wielu szpitalach w Krakowie były problemy z terminami (bardzo odległe), więc wziąłem co dali, nie narzekając. Co do badania PET, to skierowanie dostałem na wszelki wypadek, usłyszałem że czasem chirurdzy przed oceną lubią aby było wykonane. Ale to oni zdecydują, czy je wykonać.
Chcę wcześniej skonsultować się z kardiologiem i naczyniowcem, w związku z tą zakrzepicą. Pewnie później skonsultuję się w Warszawie, ale zobaczę też co powiedzą w CO-I na Garncarskiej.

Na marginesie, to w ostatnim opisie TK jest błąd - wyjściowo pakiet miał wymiary 62x26x22 mm (błędnie podano 26x16x62). Obecnie węzeł ma 20x15x5 mm i mam nadzieję, że ciągle się zmniejsza.
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez Ewa i Adam » 22 Sie 2016, 18:56

polecamy naczyniowca - Tomasza Kleszczyńskiego.Doskonały specjalista - przyjmuje w Chirurgii Naczyń na ul. Kapelanka. Jest to gabinet prywatny. Terminy odległe, ale jak powiesz, że jesteś pacjentem nowotworowym po chemioterapii to Panie z rejestracji na pewno znajdą wcześniejszy termin.
Awatar użytkownika
Ewa i Adam
 
Posty: 448
Rejestracja: 07 Gru 2014, 18:12

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 02 Paź 2016, 19:54

Po angio-TK i USG żył zatorowość płucna została wykluczona. Dalej widoczna jest zmiana w prawym płucu, najprawdopodobniej to wszystko jest efekt uboczny bleomycyny.

Odebrałem wynik badania PET i jestem mocno zdziwiony. Skierowanie na RPLND dostałem w związku z przetrwałym po chemioterapii węzłem zaotrzewnowym (20x15x5mm), tymczasem w badaniu "nie uwidoczniono powiększonych ani pobudzonych metabolicznie węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej". Wyszedł za to powiększony węzeł w pachwinie lewej (20x11), którego obecnie nie wyczuwam palpacyjnie.

2016.09.21 PET_1.jpg
2016.09.21 PET_1.jpg (114.79 KiB) Obejrzany 5806 razy

markery z dnia 04.09.2016
AFP: 2,14 IU/ml (norma 0-5)
beta-HCG: <0,1 mIU/ml (norma 0-2)
LDH: 188 U/l (norma 125-243)

Nie wiem, co o tym myśleć.
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez romi » 02 Paź 2016, 21:24

Witam
PET obrazuje nieco inaczej niż TK, dlatego interpretację powinien robić lekarz który ma doświadczenie w leczeniu nowotworów jądra. Poza tym nie we wszystkich przypadkach PET jest dobrym badaniem. Może być wykonane do oceny leczenia nasieniaków. Przy nienasieniakach PET jest badaniem w zasadzie nieprzydatnym które może dać fałszywy obraz istniejącej sytuacji.
Podobny przypadek jak Twój (oczywiście chodzi o różnice między PET i TK) jest w wątku
viewtopic.php?f=8&t=1014&start=30#p25005
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 03 Paź 2016, 19:53

Czyli ten powiększony węzeł nadal może być, tylko nie został uwidoczniony bo nie metabolizuje glukozy?
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 15 Mar 2017, 09:18

Poniżej wynik TK ze stycznia. Załącznika nie mogę wkleić - komunikat "skończyło się miejsce na załączniki".

Tomografia jamy brzusznej i miednicy, wykonana w technice spiralnej, przed i po podaniu kontrastu.

Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy bez widocznych zmian w świetle. Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona, prawidłowo wzmacnia się po podaniu kontrastu. Nadnercza niepowiększone. Nerki o prawidłowej budowie i położeniu, prawidłowo wzmacniają się po podaniu kontrastu i wydalają cieniujący mocz. W lewej nerce torbiel o średnicy 13 mm. UKM i moczowody nieposzerzone. W przestrzeni okołoaortalnej i wzdłuż naczyń biodrowych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.
Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, bez widocznych zmian w świetle. Gruczoł krokowy o wymiarach 28x46x40, jednorodny. W prawej pachwinie pliza po przebytym zabiegu operacyjnym.

Pogrubienie szczeliny międzypłatowej skośnej oraz niewielkie zagęszczenia w segmencie VIII płuca prawego najpewniej o charakterze zmian zapalnych. Wskazana kontrola po leczeniu.
W objętych badaniem częściach kostnych nie uwidoczniono podejrzanych zmian.

Wnioski: zmiany w płucu prawym do kontroli po leczeniu.


Poza tym:
- wszystkie markery w normie;
- USG moszny bez nieprawidłowości.

Dzisiaj mam TK klatki piersiowej, żeby porównać zmiany w płucach.
Czy prostata nie jest powiększona? Problemów z oddawaniem moczu nie mam.
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez mardeb76 » 15 Mar 2017, 09:48

Witam,
Książkowe wymiary gruczołu krokowego to szerokość ≤40 mm x głębokość ≤35 mm x długość ≤35 mm. Więc u Ciebie nieznacznie odbiega od tych wartości. Jeśli nie czujesz żadnych dolegliwości to pewnie wszystko jest w porządku, ale lepiej skonsultować to z urologiem i wykonać kontrolne badanie PSA. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 20 Mar 2017, 22:59

Aktualne wyniki, na AFP jeszcze czekam

beta-HCG: <0,1 mIU/ml (norma 0,00-2,00)
LDH: 210 U/l (norma 135-225)

oraz co bardziej mnie niepokoi

Limfocyty: 3,6 tys/µl (norma 1,00-3,00)
Testosteron: 238,70 ng/dl (norma 249,00-836,00)
PSA całkowity: 1,440 ng/ml (norma 0,000-1,400)


Podniesiony PSA nie dziwi przy powiększonej prostacie, ale nie mam pojęcia co może być przyczyną tego stanu. Od grudnia miałem nasilone dolegliwości bólowe w mosznie, głównie bolało to usunięte jajko. W lutym, po USG, gdy dowiedziałem się że nie ma nic nieprawidłowego dolegliwości ustąpiły - wiec to raczej była kwestia psychiki. Nie mam też innych niepokojących objawów.

Co do testosteronu, to doradzacie HTZ? Dziadek miał raka prostaty, więc korzystniej dla mnie byłoby mieć niski poziom, z drugiej strony może być problem z samopoczuciem.

Wizytę u onkologa mam pod koniec miesiąca, zobaczymy co powie...
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 20 Mar 2017, 23:08

update

AFP: 1,21 IU/ml (norma 0-5 IU/ml)

więc onkologicznie wydaje się OK
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości