Guz jądra

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra

Postprzez Lukaszzz » 08 Mar 2017, 11:08

Witam, jako że niestety pozbyłem się obu jąder i od września dostaje zastrzyki z Omnadrenu 250 1ml co 14 dni i w kwietniu mam ponowną wizytę u endokrynologa dziś odebrałem wyniki badań
FSH - 1,80 mlU/ml - norma 1,50-12,40
LH - 0,38 mlU/ml - norma 1,70-8,60
Testosteron - 216,20 ng/dl - norma 249,00-836,00
Z wyniku testosteronu tak ogólnie wywnioskowałem że zastrzyki jednak dostaję za rzadko. Ale martwi mnie bardziej ten poziom LH, na necie wyczytałem że niski poziom u mężczyzn może się min wiązać z chorobami jąder (u mnie ich brak) lub chorobami przysadki mózgowej. Znalazłem gdzieś też taki artukuł:
"Badania hormonów płciowych u mężczyzn - normy. Luteina
Wytwarzany przez przysadkę mózgową hormon luteinizujący u mężczyzn reguluje produkcję progesteronu (pobudza rozwój tkanki śródmiąższowej jąder) i wpływa pośrednio na produkcję testosteronu w komórkach Leydiga. Wartości poziomu LH dla mężczyzn:1,1-7,0 ng/ml
Wzrost występuje w gruczolakach przysadki, pierwotnej niedoczynności gonad. Z kolei spadek stężenia przy niewydolności przysadki."
I teraz kurcze nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Czy brak jąder sprawił że ten poziom jest tak niski, czy coś jest nie tak z tą przysadką, czy to wina niskiego testosteronu czy co?
Do endokrynologa wcześniej niż w kwietniu się nie dostanę ze względu że teraz 12.03 jadę wycinać te zmienione węzły chłonne w miednicy.
Lukaszzz
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 09:54

Re: Guz jądra

Postprzez mardeb76 » 08 Mar 2017, 12:31

Witam,
Ja również od niedawna jestem na HTZ. Więc dużo o tym czytałem i dużo rozmawiałem z lekarzami. Z tego co mi wiadomo, to przyczyna niskiego LH jest dokładnie odwrotna niż sugerujesz. Brak jąder, a co za tym idzie niski poziom testosteronu we krwi raczej powoduje wzrost poziomu LH. Po prostu organizm stara się wytworzyć prekursory testosteronu i zwiększyć poziom tego ostatniego. W przypadku kiedy w organizmie testosteronu jest dużo wtedy ilość LH maleje. Oba hormony (LH i testosteron) działają na siebie wzajemnie na zasadzie, tzw. mechanizmu ujemnego sprzężenia zwrotnego. Gdy spada poziom testosteronu, następuje zwiększone wydzielanie LH, który pobudza z kolei syntezę i wydzielanie tego pierwszego hormonu.
Inaczej rzecz ujmując, jeżeli stężenie testosteronu jest zbyt niskie, to podwzgórze, uwalnia więcej hormonu luteinizującego (LHRH). Krążący LHRH mówi przysadce, by uwolnić większą ilości hormonu luteinizującego (LH). Kiedy, tak najprawdopodobniej jest w Twoim przypadku, poziom testosteronu jest wysoki, podwzgórze uwalnia mniej LHRH i dalej LH. Jest to typowa tzw. blokada HPTA (oś podwzgórze-przysadka-jądra) u osób stosujących testosteron jako środek dopingujący.
Oczywiście powód niskiego LH może być inny, więc konsultacja z lekarzem i tak będzie niezbędna.
Po ilu dniach od iniekcji wykonałeś te badania, które przytaczasz? Po podaniu leku poziom wyjściowy testosteronu, czyli w Twoim przypadku blisko 0, osiągany jest po 21 dniach. Pamiętaj, że do 14 dnia po podaniu stężenie jest wysokie i to może wpływać na ograniczenie wytwarzania LH. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra

Postprzez Lukaszzz » 08 Mar 2017, 13:08

Badanie robiłem dokładnie w 14 dniu od podania zastrzyku i chwilę przed kolejnym (narazie dokładnie co 2 tygodnie dostaje zastrzyk z omnadrenu)
No to by się chyba zgadzało z tym co piszesz odnośnie LH (jeśli cię dobrze zrozumiałem), ale to teraz z drugiej strony czemu ten testosteron jest prawie zerowy po 14 dniach ? I kolejne pytanie jakie mi się nasuwa to zakładając że te zastrzyki będę dostawał jeszcze częściej powiedzmy strzelam co 7 dni to ten poziom LH jeszcze bardziej się zmniejszy?? Oraz czy później by zwiększyć ten poziom LH nie będę mógł dostawiać testosteronu przez jakiś czas ??
A ty jak często masz podawany lek?
Lukaszzz
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 09:54

Re: Guz jądra

Postprzez mardeb76 » 08 Mar 2017, 15:32

Witaj,
Wszystko zatem się zgadza. W około 48 godzinach po iniekcji testosteronu stężenie tego hormonu osiąga najwyższa wartość, która wynosi około 1000 - 1100 ng/dl. Potem to stężenie systematycznie zaczyna spadać zgodnie z okresem półpokładu estrów testosteronu zawartych w Omnadrenie. Przez dłuższy okres tych 14 dni między zastrzykami stężenie testosteronu jest w górnym i średnim zakresie normy, aby w około 12 - 14 dniu osiągnąć poziom z dolnej granicy. Moim zdaniem nie musisz robić częstszych iniekcji. Wygląda na to, że u Ciebie wszystko przebiega książkowo. Zatem skoro w wyniku wprowadzania testosteronu z zewnątrz jego poziom jest wysoki, potem odpowiedni to przysadka mózgowa ogranicza produkcje LH. O tym już pisałem. Dokładnie tak, aby "zmusić" przysadkę mózgową do produkcji LH należy odstawić zewnętrzne źródło testosteronu. Czasem konieczne jest jeszcze przyjmowanie leków przyspieszających odblokowanie układu HPTA.
Jam mam testosteron w postaci Testosteronum Prolongatum Jelfa podawany w ilości 200 mg co dwa tygodnie. Zmiany jego stężenia we krwi są podobne jak u Ciebie. Po 14 dniach w dolnej granicy normy.
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra

Postprzez Lukaszzz » 08 Mar 2017, 16:23

No to spoko, uspokoiłeś mnie trochę bo już myślałem że znów jest coś nie halo :)
Lukaszzz
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 09:54

Re: Guz jądra

Postprzez Lukaszzz » 22 Kwi 2017, 15:32

Witam, posiadam już wynik badania histopato po usunięciu guza z węzłów chłonnych w miednicy. Zapis brzmi:
Miejsce pobrania:
Torbielowaty guz okolicy lewych naczyń biodrowych zewnętrznych
Wynik badania patomorfologicznego:
MAKRO - Materiał nadesłany w licznych fragmentach o łącznej śr 4cm. Na przekrojach lito-torbielowate zmiany śr do 2 cm
MIKRO - W materiale węzły chłonne i fragmenty tkanki tłuszczowej z utkaniem torbielowatych struktur wysłanych dojrzałym nabłonkiem gruczołowym głównie typu jelitowego oraz pojedynczymi ogniskami dojrzałej chrząstki.
Całość obrazu może odpowiadać ogniskom utkania teratoma maturum
Miejsce pobrania patomorfologicznego:
1-pierwsza zmiana (2/2), 2-druga zmiana (2/1), 3-fragmenty tkankowe (4/1)

Markery z dnia 10.04.17
AFP-1,7 ng/mL (norma 0-8)
LDH- w normie
BHCG- <1.00 mlU/ml (norma 0-2)

Termin kolejnego badania TK połowa czerwca - tylko miednica i jama brzuszna. (wcześniej TK robiłem 16.01 miednice i jamę brzuszną, a w lutym tylko klatkę)

I teraz tak wnioskuje że to potworniak dojrzały - chemii nie będzie, ale czy do tego czerwca robić dodatkowo jeszcze jakieś badania, markery?
Co ile i jak powinna wyglądać teraz wzorowa/książkowa obserwacja?
Lukaszzz
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 09:54

Re: Guz jądra

Postprzez troll » 23 Kwi 2017, 01:09

Łukasz, dokładnie tak jak myślisz. To był potworniak dojrzały, który został usunięty. I chwała mu za to, że leży już w archiwum laboratorium. Standardowym postępowaniem w takim przypadku jest przejście na obserwację. Natomiast - ważne! - jej częstotliwość określa onkolog kliniczny w porozumieniu z Tobą i w uznaniu standardów współczesnej medycyny (które dodajmy, wciąż w zakresie obserwacji nie są spójne...).

Ja sugeruję markery co 3 mies., TK klatki, brzucha i miednicy do 6 miesięcy na start. Później okres może być wydłużany. Częściej nie ma sensu.

Pozdrawiam.
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra

Postprzez Lukaszzz » 26 Maj 2017, 19:32

Witam, tym razem mam pytanie z dziedziny ubezpieczeń. Wczoraj zgłosiłem do PZU - ubezpieczenie grupowe:
- pobyty w szpitalu (rozpatrzone pozytywnie)
- zabiegi operacyjne(w trakcie rozpatrywania)
- ciężką chorobę - dziś została rozpatrzona i odpowiedz była negatywna. Zapis brzmi:
"Zgodnie z § 21 ust. 1 pkt 10 ogólnych warunków PZU Życie SA wypłaca świadczenie za każde wystąpienie ciężkiej choroby w czasie odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia, z zastrzeżeniem, iż w przypadku nowotworu złośliwego wypłacane jest tylko jedno świadczenie niezależnie od lokalizacji, liczby i rodzajów nowotworów.
oraz § 21 ust. 2 ogólnych warunków po wystąpieniu danej ciężkiej choroby odpowiedzialność PZU Życie SA wygasa w zakresie tej choroby
Z dostarczonej dokumentacji medyczno-ubezpieczeniowej wynika, że otrzymał Pan już wypłatę świadczenia
z tytułu dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby za rozpoznany w listopadzie 2014 roku nowotwór złośliwy jądra prawego w sprawie PZ2015..........
Obecnie w maju 2016 roku rozpoznano i leczono u Pani nowotwór złośliwy jądra lewego. Tym samym zgodnie z zapisami w/w § ogólnych warunków brak jest podstaw do wypłaty świadczenia."

Link do ogólnych warunków: https://www.pzu.pl/c/document_library/g ... upId=10172

Moje pytanie czy ktoś z was miał podobny problem? Oraz czy dobrze myślę jeśli już raz zachorowałem to w PZU już jest kaplica i to bez znaczenia czy po 2,10 czy 25 latach i bez znaczenia czego to będzie nowotwór ?
Nadmieniam iż nowotwór zdiagnozowany u mnie w 2014r była to teratoma - epidermoid cyst. IGCNU ( Intratubular germ cell neoplasia unclassified ) Guz składał się z torbieli naskórkowej, został tylko usunięty i koniec, natomiast ten w 2016r to był mixed germ cell tumor. Utkanie guza stanowiło 95% carcinoma embryonale i w 5% teratoma (pod postacią niespecyficznego podścieliska i niedojrzałej chrząstki) po tym dostałem chemię.
Lukaszzz
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 09:54

Re: Guz jądra

Postprzez mardeb76 » 26 Maj 2017, 20:18

Cześc Łukasz,
Przeczytałem warunki ubezpieczenia i rzczywiście wynika z nich, że możesz otrzymać świadczenie w przypadku choroby nowotoworwej tylko raz. Jest to dla mnie, podobnie jak dla Ciebie, totalnie niezrozumiałe. To tak jakby ubezpieczenie obejmowało utratę tylko jednej kończyny, a jak w przyszłości ubezpieczony stracił by kolejną to już bez świadczenia. Jak można wprowadzic taki zapis? Przecież to jawne robienie klientów w balona. Odwoływac się chyba nie ma sensu. Jedyne co Ci pozostaje to zmienić ubezpieczyciela. Pozdrawiam, Marcin.
P.S. Dzięki Twojemu postowi uzmysłowiłem sobie, że ja do tej pory nie wystapiłem o świadczenie od swojego ubezpieczyciela (też PZU) Mam nadzieję, że uczynie to skutecznie.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra

Postprzez romi » 26 Maj 2017, 20:54

Witam
Zapis jest prawidłowy, bo jest konsekwencją wystąpienia choroby nowotworowej. Ubezpieczyciel ubezpiecza zdrowego człowieka od choroby nowotworowej i jeśli taka wystąpi to ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie, ale ubezpieczyciel nie ubezpieczy go powtórnie od choroby nowotworowej, bo nie ubezpiecza chorego. Byłoby to nielogiczne. Jest, z tego co wiem, pewien okres karencji po którym można się powtórnie ubezpieczyć, ale trzeba to sprawdzić, bo może być różny w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Być może jest to 5 lat od wyleczenia i niewystąpienia nawrotu, kiedy uznaje się pacjenta za zdrowego z punktu widzenia medycznego.
Natomiast kwestia ubezpieczenia utraty np. kończyny to zupełnie inna sprawa, bo tak jak wynika z warunków ubezpieczenia dla każdej choroby są inne uwarunkowania.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości