Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 14 Cze 2016, 21:27

Rozumiem, co w takim razie powinienem zrobić? Czekać następne 3 tygodnie i patrzyć jak zachowują się markery? Czy raczej szukać innego onkologa?
Może konsultacja w Warszawie?

23.06.2016 mam konsultacje u onkologa tutaj http://www.onkologia.krakow.pl/ prywatnie
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 14 Cze 2016, 21:47

Witam
Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji podobnej jak tutaj
viewtopic.php?f=9&t=1058&p=24954#p24953
Koniec czerwca to miesiąc po zabiegu i sytuacja jest dobra, bo wszystkie badania są ok i tylko pozostaje ten marker. Na razie spada i oby to się utrzymało. Jeśli spadnie do normy to sytuacja będzie bardzo dobra.
Konsultacja u innego onkologa to zawsze inne spojrzenie i zawsze do niej zachęcamy. Ważne żeby onkolog miał doświadczenie w leczeniu nowotworów jądra a z tym już gorzej.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 17 Cze 2016, 10:38

Witam, badanie markerków 16.06.2016:
bHCG w normie
LDF w normie
AFP: 16,45 (zmniejszyło się z 39)
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 17 Cze 2016, 11:32

Witam
To jest szansa, że za tydzień AFP już będzie w granicach normy i wtedy będzie czas na decyzję co dalej.
tomekl007 napisał(a):Mam jeszcze pytanie; Czy w moim przypadku jest wogule szansa, że dalsze leczenie będzie się sprowadzało do obserwacji, bez chemioterapii?
Czy raczej na uniknięcie chemioterapii nie ma szans?
Lekarz onkolog powiedział mi że raczej nie ma szans, i trzeba będzie robić chemioterapie, i mówił że chciałby zacząć to pod koniec czerwca ( jeszcze czeka na wyniki hisotopatologii )

Wszystko idzie w dobrym kierunku i masz szansę na uniknięcie chemioterapii :D pod warunkiem, że zaakceptujesz podwyższone ryzyko wznowy, która mimo wszystko nie zmieni rokowania i sposobu leczenia.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 17 Cze 2016, 11:40

Podwyższone ryzyko wznowy? Mógłbyś coś więcej o tym napisać? Nikt o czymś takim mi nie mówił
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 17 Cze 2016, 12:40

Witam
Jeśli stan zaawansowania jest taki, że możliwa jest obserwacja bez leczenia uzupełniającego to wtedy ryzyko wznowy jest większe niż po leczeniu. I tak obserwacja to ryzyko około 20%, czyli 1 na pięciu osobników poddanych obserwacji jest zagrożony nawrotem. Natomiast leczenie uzupełniające (chemioterapia ) zmniejsza to ryzyko do 2-3%. To oczywiście tylko statystyka, jednak szansa na uniknięcie leczenia jeśli takowa jest, to dar od losu, ponieważ chemioterapia to bardzo obciążające, inwazyjne leczenie, które może pozostawić trwałe ślady.
Dodatkowym argumentem dla podjęcia obserwacji bez leczenia, oczywiście jeśli pozwalają na to wyniki badań, jest fakt, że w przypadku nawrotu nie zmienia się stan zaawansowania i leczenie jest takie samo jak bez obserwacji. Warunkiem jest staranne zaplanowanie obserwacji i rygorystyczne przestrzeganie przez pacjenta terminów kontroli.
Na zachodzie w przypadku wskazań do obserwacji taka decyzja jest podejmowana niejako automatycznie i pacjent nie wybiera sobie drogi postępowania. U nas jest nieco inaczej i nawet w przypadku możliwości obserwacji pacjent ma możliwość podjęcia leczenia które zmniejszy ryzyko wznowy. Pewnie wynika to z różnic w poziomie służby zdrowia, dostępności i preferencji pacjenta.
Wszystkie argumenty za i przeciw powinien przedstawić lekarz onkolog w rozmowie z pacjentem.
Wiele na ten temat jest na forum.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 17 Cze 2016, 13:16

Mógłbym prosić o link gdzie jest to dokładnie opisane na forum?

Jeśli chodzi o staranne zaplanowanie obserwacji:
http://annonc.oxfordjournals.org/conten ... phic-5.gif
z tego wynika że 7 razy na rok powinno być robione badanie rentgenowskie klatki, markery raz na miesiąc i dwa razy tomografia brzucha i miednicy, tak?
Czy badanie rentgenowskie klatki piersiowej można robić aż tak często?
Z tego co rozmawiałem z Panią onkolog ona coś wspominała że powinniśmy zaplanować badanie tomografii komputerowej na za 3 miesiące, a później 6. Z tego co zrozumiałem miała na myśli tomografie klatki, brzucha i miednicy. Proszę o opinie i potwierdzenie jak to rzeczywiście powinno wyglądać, abym mógł pójść uzbrojony w odpowiednie argumenty na następną wizytę u onkologa ( mam ją we wtorek 21.06.2016 ) aby nie popełnić błędów w obserwacji.Z góry bardzo dziękuję.
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez rkl » 17 Cze 2016, 19:54

Tomek,

z tego co widze i udalo mi sie znalezc na forum, to w Twoim przypadku jesli dojedzie do obserwacji to powinno to wygladac tak:
- markery co 2 miesiace w pierwszym roku; w drugim roku co 3 miesiace, w trzeciem roku co 4-6 miesiecy, w czwartym roku co 6 miesiecy, w kolejnym jeden raz
- tomografia w pierwszym roku co 4-6 miesiecy, w drugim roku co 6 miesiecy, w kolejnym jeden raz
- przeswietlenie w pierwszym roku w 4 i 12tym miesiacu, w kolejnych latach raz na rok

ufff, mam nadzieje ze nic nie pomylilem, ale jesli tak to prosze naszych forumowych ekspertow o sprostowanie

Pozdr.
rkl
 
Posty: 22
Rejestracja: 03 Kwi 2016, 18:10

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 17 Cze 2016, 20:44

Witam
tomekl007 napisał(a):Mógłbym prosić o link gdzie jest to dokładnie opisane na forum?

To jest to co pokrótce napisałem. Na forum nie ma tego w jednym określonym temacie, to są informacje które przewijają się w różnych tematach wielu użytkowników. Nie sposób tego zebrać ponieważ każdy przypadek jest inny i dlatego trzeba czytać, żeby dowiedzieć się jak najwięcej. I oczywiście pytać, wtedy będziemy starali się odpowiedzieć.
Co do Twojej sytuacji to w obecnej chwili nie można jeszcze podejmować decyzji co robić, dlatego nie nastawiaj się na konkretne rozwiązanie.
Posłuchaj co lekarz będzie miał do powiedzenia i jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości to pytaj.
Co do RTG to w chwili obecnej dawka jest tak znikoma, że nawet wielokrotne prześwietlania nie zagrażają zdrowiu. Dla porównania jedno badanie RTG to dawka 400 razy mniejsza od TK brzucha i miednicy.
viewtopic.php?f=8&t=250&p=4850#p4850
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 24 Cze 2016, 10:13

Witam, kolejne badanie AFP 23.10.2016: AFP (s) 8,67 U/ml wartość referencyjna: 0 - 5,8
Ostatnie badanie tydzień temu miałem 16,5

Rozumiem że to jest ok? Powinienem teraz czekać na następny tydzień i jeśli spadnie do wartość referencyjnych zaplanować obserwacje?
Bardzo proszę kogoś doświadczonego o wytyczne jak taka obserwacja powinna wyglądać
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości