Marcin/IA/nasieniak

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Marcin/IA/nasieniak

Postprzez mardeb76 » 20 Sie 2016, 21:36

Witam,
Już niedługo dołączę do grona jednojajowców. Historia jak wiele na forum. Diagnoza guz jądra lewego, w badaniu USG 19 mm x 14 mm. Markery zlecone przez urologa BHCG 0,2 mlU/ml (0,0 - 5,0) oraz AFP 2,5 ng/ml (<7,0). W środę 24.08.2016 będę miał zabieg orchidektomii w Poliklinice MSWiA w Olszynie. Mam pytanie czy po operacji powinienem bezwzględnie domagać się przeprowadzenia TK klaki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Chirurg urolog poinformował mnie, iż teraz będzie tylko usunięcie jądra, a dalsza diagnostyka dopiero po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego i konsultacjach z onkologiem. Wydaje mi się, iż lepiej by było żeby onkolog podczas konsultacji posiadał wszystkie informacje tzn. wynik badania histopatologicznego, markery nowotworowe przed i po zabiegu oraz TK. Proszę o krótką odpowiedź czy moje przemyślenia są właściwe.
Dzięki waszemu (naszemu :D) forum skontaktowałem się z dr Tomaszem Sarosiekiem, który poinformował mnie, iż w razie trudności wystawi skierowanie na TK. Pozdrawiam, Was wszystkich
Ostatnio edytowany przez mardeb76 18 Sty 2017, 06:37, edytowano w sumie 3 razy
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez romi » 20 Sie 2016, 21:58

Witam
W szpitalu powinno być wykonane badanie RTG w dwóch pozycjach, oraz badanie markerów bHCG, AFP i LDH. Zabieg powinien odbyć się z tzw. dostępu pachwinowego - to ważne. Jeśli będziesz miał znieczulenie miejscowe - podpajęczynówkowe (w kręgosłup) to pamiętaj aby przez pierwszą dobę nie unosić głowy, bo może to się skończyć potwornym bólem. W związku z tym może być konieczny cewnik, w razie czego domagaj się go.
Co do dalszych badań.
Skierowanie na TK wystawia onkolog, teoretycznie po otrzymaniu wyniku histopatologicznego, ale dobrze byłoby wykonać je wcześniej, żeby nie tracić czasu - terminy na TK są odległe.
Standardowo wykonywane jest TK jamy brzusznej i miednicy, natomiast TK płuc w zależności od tego co wyszło w RTG, poziomach markerów i w wyniku badania histopatologicznego.
Pamiętaj żeby po zabiegu wykonać kolejne badanie markerów, jeśli będą w normie to kolejne badanie przed wizytą u onkologa. Twój wiek wskazuje że z dużym prawdopodobieństwem guz jest nasieniakiem i to w niskim stanie zaawansowania, ale wszystko okaże się w wyniku histopatologii.
Teraz najważniejszy jest zabieg, odezwij się jak będzie po wszystkim.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez mardeb76 » 20 Sie 2016, 22:08

Dziękuję za informacje. Oczywiście odezwę się po pobycie w szpitalu. Lekarz, z którym umawiałem się na zabieg powiedział, że wypis może być w poniedziałek. Czy po usunięciu jądra zawsze tak długo przebywa się w szpitalu? Raz jeszcze dzięki.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez 1111 » 20 Sie 2016, 22:22

Witam ja miałem zabieg w szpitalu miejskim, zabieg jednego dnia a na drugi już w domu. Tk robiłem w szpitalu na Jagielonskiej tyle że priv bo termin odległy.Wrazie pytań pisz, a leczenie dalsze było u dr Sarosieka.
1111
 
Posty: 57
Rejestracja: 24 Mar 2015, 18:47

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez mardeb76 » 20 Sie 2016, 22:27

Dzięki
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez fuckRak » 21 Sie 2016, 22:18

mardeb
z tego co wiem to niektórzy, jak nie większość to wychodzą na drugi dzień po tym zabiegu.

ale zależy od znieczulenia, czy było ogólne/miejscowe, no i tzw. polski czynnik szpitalny - czyli jak jestes w piatek, to nie moga cie wypisac w sobote, ani w niedziele, i bedziesz wypisany dopiero w poniedziałek :)

tak o to ja spędziłem 5 dni w szpitalu :)
fuckRak
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Paź 2014, 20:09
Miejscowość: Poznan

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez mardeb76 » 22 Sie 2016, 09:27

Witajcie,
Bardzo proszę jeszcze o ukierunkowanie mnie w kwestii badań TK. Rozmawiałem dziś z jedną z pracowni i terminy są następujące skierowanie około 2 miesiące, skierowanie w trybie pilnym około 1 tygodnia, prywatnie możliwe z dnia na dzień. Proszę o informację jakie badania powinienem wykonać. Czy jama brzuszna z miednicą oraz klatka piersiowa jest wystarczające. Czy powinno to być jama brzuszna z miednicą, klatka piersiowa i jeszcze dodatkowo miednica mała? Czy badanie powinienem wykonać z kontrastem? Pozdrawiam.
Dziś raz jeszcze wykonałem markery. Oto wyniki:

BHCG 0,2 mIU/ml 0,0 - 5,0
LDH 120 L U/L 225 - 450
AFP 2,4 ng/ml < 7,0
Czy ta wartość LDH znacznie poniżej wartości referencyjnej ma jakieś znaczenie diagnostyczne? Z prośbą o poradę. Pozdrawiam.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez m9nika » 23 Sie 2016, 21:32

Witam

Należy wykonać tomografię komputerową klatki piersiowej (jeśli tomografia klatki była wykonana przed operacją, to wystarczy RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach A-P oraz bocznej), jamy brzusznej i miednicy małej z kontrastem (najzdrowiej za jednym razem) - czytaj viewtopic.php?f=5&t=192
Poza tym, wykonanie w/w badania i uzyskania do niego opisu, najlepiej zrobić w takim czasie, by pokrył się z wynikiem histopatologicznym na, który czeka się ok. 3tyg.

Były przypadki na forum, że wartość LDH była poniżej dolnej granicy normy i nic się złego nie działo.

Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez mardeb76 » 23 Sie 2016, 21:37

Dziękuję m9nika.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Marcin 41 lat guz jądra lewego

Postprzez mardeb76 » 27 Sie 2016, 14:43

Witam,
Jestem po zabiegu usunięcia jądra. W szpitalu w środę, zabieg w czwartek, w piątek w domu. Operację przeszedłem bardzo dobrze i dziś (sobota) już tylko niewielkie dolegliwości bólowe. Lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii Onkologicznej Olsztyńskiej Polikliniki MSWiA bardzo kompetentni profesjonaliści, podobnie jak cały personel. Znieczulenie podpajęczynówkowe zniosłem bez najmniejszych problemów. Sprawnie chodziłem już 5 godzin po zabiegu. W szpitalu wykonano mi raz jeszcze USG jądra oraz RTG klatki piersiowej. Obecnie czekam na wyniki badań histopatologicznych. Proszę Was o poradę w kilku kwestiach. Po pierwsze lekarz poinformował mnie, abym nie wykonywał TK prywatnie, ze względu na fakt, iż w przypadku zdiagnozowania nowotworu po badaniach histopatologicznych, będę miał wykonane to badanie dnia następnego w ramach istniejącego programu ONKO-CITO. Co o tym sądzicie czy lepiej zrobić TK samodzielnie w międzyczasie czy czekać na wynik? Po drugie czy powinienem wykonać markery po zabiegu skoro przed zabiegiem były do dolnych granicach normy ( posty powyżej)? Jeśli tak to ile dni po zabiegu powinienem wykonać wyniki? Pozdrawiam Wszystkich i życzę zdrowia.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

cron