Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez troll » 25 Sty 2017, 22:11

Potwierdzam, postępowaniem z wyboru powinna być obserwacja. Gratuluję znakomitego efektu leczenia!

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez Alan_Banan » 25 Sty 2017, 22:22

Dziękuję za ekspresowe odpowiedzi, uff.
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Awatar użytkownika
Alan_Banan
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Gru 2016, 21:11
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez Alan_Banan » 03 Lut 2017, 10:27

Hej, jesteśmy po wizycie u lekarza prowadzącego. Decyzja nas nie zakoczyła: obserwacja.

Za 3 miesiące markery, za pół roku TK klatki, jamy brzusznej i miednicy.

Jedyna uwaga pani doktor dotyczyła opisu wyniku TK, który według niej był trochę "pomylony", tzn. węzły w opisie i podsumowaniu były pomylone. Nie sprecyzowała, o co konkretnie chodzi.

Moje domysły:
w opisie jest mowa o węzłach w śródpiersiu górnym środkowym po stronie lewej (przy t. podobojczykowej), a w podsumowaniu jest napisane: "regresja węzłów chłonnych nadobojczykowych po stronie lewej (...)".
Kontaktowaliśmy się (nie bezpośrednio) z doktorem konsultującym opis (ten sam doktor opisywał pierwsze TK, z listopada 2016). miał sprawę wyjaśnić z dr prowadzącą.

Na kolejnym spotkaniu z panią doktor zapytałam, czy sprawa jest już jasna, odpowiedziała, że tak, po czym sprawdziła opis w systemie i potwierdziła, że już jest ok. Nie mogła go wydrukować (coś jej nie działało, nie wiem, czy drukarka czy co), ale powiedziała, że możemy iść do punktu TK i poprosić o wydanie nowego opisu. I tu zonk, bo kiedy już wystaliśmy się w kolejce i odebraliśmy "poprawiony" opis okazało się, że jest on taki sam, jak poprzednio.... kropka w kropkę, jota w jotę, to samo.

Najwyraźniej opis, który widziała pani dr w systemie był inny niż ten, który otrzymaliśmy. Może w pracowni TK w systemie nie uaktualnili jeszcze opisu? Nie znam się na tych procedurach.

Skądinąd dowiedziałam się też, że węzły w opisie niekoniecznie są "pomylone", bo tętnica podobojczykowa jest długa, sięga do okolicy nadobojczykowej, dlatego coś może być zlokalizowane jednocześnie przy tętnicy podobojczykowej i zarazem w okolicy nadobojczykowej i to się nie wyklucza...

Tylko, że nie wiem, czy o to chodziło tak naprawdę pani dr, kiedy stwierdziła, że opis jest do poprawy. Wg mnie to jest jedyna "rozbieżność".

A tak na marginesie, nasza pani dr odchodzi z ośrodka, w którym mąż się leczył, i następne wizyty kontrolne będą już przebiegały pod okiem innego onkologa. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, ale gdybyśmy chcieli zmienić ośrodek, to czy jest możliwość kontynuowania obserwacji w innym?

Pozdrawiamy
Alicja&Piotr
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Awatar użytkownika
Alan_Banan
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Gru 2016, 21:11
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez mardeb76 » 03 Lut 2017, 12:14

Witam,
Życzę zatem tylko świetnych wyników. Nie ma najmniejszego problemu ze zmianą ośrodka, możecie się obserwować i leczyć gdzie tylko chcecie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez romi » 03 Lut 2017, 12:19

Witam
Moim zdaniem badania są w zbyt dużych odstępach czasu. W pierwszym roku obserwacji w stanie IIIA po leczeniu markery powinny być kontrolowane nie rzadziejniż co 2 miesiące, a TK - 3 razy w roku. Oprócz tego RTG 3 razy w roku. I dodatkowo USG jądra. Zapytajcie się swojej lekarki dlaczego tak zaplanowała obserwację, mimo, że wytyczne są inne.
https://academic.oup.com/annonc/article ... l-Practice tabela 5
Możecie zawsze zmienić lekarza i ośrodek. Jeśli nie będzie to dla Was utrudnieniem to rozważcie Krotoszyn
viewtopic.php?f=5&t=759
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez Alan_Banan » 03 Lut 2017, 14:02

Hej,

zgodnie z nowymi wytycznymi NCCN z 2017 wg tabeli 8 TK powinno być wykonywane co 6 miesięcy:

Image

nie wiem czy patrzę na odpowiednią tabelę, może się mylę? W tym roku badanie TK było wykonane w styczniu (20.01.2017), rozumiem, że kolejne powinno zostać zlecone na maj/czerwiec? A następne na listopad? To by tak wypadało mniej więcej w równych odstępach.
Wg tej tabeli markery rzeczywiście powinny być wykonane za dwa miechy, kurczę, co ta lekarka :/ trzeba będzie się wybrać do niej ponownie, i to szybko...

Zastanawia mnie, dlaczego ani razu nie zlecono RTG klatki, to jest normalne postepowanie? Było co prawda TK klatki, czy można uznać, że TK daje lepszy obraz niż RTG?

Pozdro i dzięki za wszystkie (jak zwykle) szybkie odpowiedzi!

Ala


Dodam tylko, że na fali tych doniesień właśnie umówiłam męża na wizytę u dr Świątoniowskiego na 10.02. (za tydzień).
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Awatar użytkownika
Alan_Banan
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Gru 2016, 21:11
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez tobson85 » 03 Lut 2017, 14:17

Hejo

tak tabela 8 z NCCN 2017 jest adekwatna do Waszej sytuacji.
Markery co 2 miesiące, TK co 6 miesiecy.

Badanie TK klatki piersiowej wykazuje większą dokładność niż RTG. Z tego wzgledu jak było wykonane takie badanie to nie jest potrzebne wykonanie dodatkowego badania RTG.

Z tego co pisaliscie to macie skierowanie na TK klatki, brzucha i miednicy do wykonania za pol roku, wiec RTG klatki tez bedzie zbedne.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez Alan_Banan » 04 Lut 2017, 15:02

romi napisał(a):Witam
Moim zdaniem badania są w zbyt dużych odstępach czasu. W pierwszym roku obserwacji w stanie IIIA po leczeniu markery powinny być kontrolowane nie rzadziejniż co 2 miesiące, a TK - 3 razy w roku. Oprócz tego RTG 3 razy w roku. I dodatkowo USG jądra. Zapytajcie się swojej lekarki dlaczego tak zaplanowała obserwację, mimo, że wytyczne są inne.
https://academic.oup.com/annonc/article ... l-Practice tabela 5
Możecie zawsze zmienić lekarza i ośrodek. Jeśli nie będzie to dla Was utrudnieniem to rozważcie Krotoszyn
http://www.rjforum.pl/viewtopic.php?f=5&t=759
Pozdrawiam


Romi, mam pytanie do Ciebie odnośnie tego artykułu. Wyczytałam, że markery powinny być określone w pierwszych/po 4 tygodniach po zakończeniu chemioterapii. Poniżej dwa cytaty, które na to wskazują:

"In principal, any residual tumour must be resected if there is no marker increase within the first weeks after termination of chemotherapy."
"Four weeks after the last cycle, determination of tumour markers as well as imaging (chest X-ray, CT scan or MRI of the initial sites) should be conducted."

Moje pytanie brzmi, jak ma się to do praktyki i wytycznych NCCN? Wiadomo, że obserwacja w pierwszych tygodniach po zakończeniu chemii I rzutu jest kluczowa, i należy przestrzegać rygorystycznie terminów, dlatego się tak o to dopytuję i trochę mi to spędza sen z powiek.
Czy te dwa miesiące, które są w wytycznych NCCN liczy się od zakończenia kursu, tzn. od ostatniego małego wlewu? Czy powinno się liczyć od ostatniego badania markerów, w naszym przypadku był to 02.01.2017 (przed rozpoczęciem 3 kursu BEP)?

Pozdrawiam
Ala
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Awatar użytkownika
Alan_Banan
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Gru 2016, 21:11
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez mardeb76 » 04 Lut 2017, 16:30

Witam,
Wielkie uznanie za zgłębienie tematu. Zgadza się w wytycznych ESMO jest napisane o tym, aby zbadać markery po 4 tygodniach od zakończenia chemioterapii. W waszym przypadku jest to w pełni uzasadnione ze względu na fakt, iż podczas ostatnich badań podwyższone było nieco LDH (zapewne efekt chemioterapii i jej wpływ na wątrobę) oraz BHCG choć w normie to u zupełnie zdrowego mężczyzny powinno być 0. Zatem w mojej opinii powinniście wykonać markery teraz (akurat mija te 4 tygodnie), a potem zgodnie z wytycznymi kolejne za 2 miesiące i przez pierwszy rok regularnie co 2 miesiące. Jeśli będzie problem ze skierowaniem to można wykonać je na własny koszt, który wynosi w zależności od laboratorium do 40 do 50 zł za komplet. Zalecam jeszcze zbadanie poziomu testosteronu (koszt od 20 do 24 zł), który w wielu przypadkach po orchidektomii jest znacznie poniżej normy, co wpływać może na samopoczucie i stan ducha. Odbiegając od tematu bardzo fajne zdjęcie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez romi » 04 Lut 2017, 19:12

Witam
Wszystkie terminy liczą się od ostatnich badań, lub od zakończenia leczenia. 5 lat obserwacji też liczy się od zakończenia leczenia a nie rozpoczęcia.
Co do TK 2 razy w roku w stanie zaawansowania IIIA uważam że to jest zbyt rzadko w pierwszym roku (to moje zdanie), ale to się zmienia z postępem i doświadczeniami medycyny, poza tym dużą rolę gra ochrona radiologiczna pacjenta.
mardeb76 napisał(a):....podczas ostatnich badań podwyższone było nieco LDH (zapewne efekt chemioterapii i jej wpływ na wątrobę) oraz BHCG choć w normie to u zupełnie zdrowego mężczyzny powinno być 0. ....

W wynikach badań które podałaś jest napisane TOTAL BETA HCG. Przedtem nie zwróciłem na to uwagi, ale po powyższym cytacie należy się wyjaśnienie.
Gonadotropina kosmówkowa (HCG) składa się z dwóch części (podjednostek): alfa i beta. W zależności od użytych przeciwciał, może być oznaczana cała cząsteczka HCG, wolna podjednostka alfa HCG, wolna podjednostka beta oraz całkowita beta HCG, tzw. Total test HCG (cała cząsteczka i wolna podjednostka beta).
U Was jest oznaczane to ostatnie (przynajmniej tak wynika z opisu), a dla potrzeb nowotworu jądra powinno być oznaczane tylko beta HCG. Gdyby tak było, to pewnie wynik byłby zbliżony do zera, ale może laboratorium źle odczytuje zlecenie, lub nie ma możliwości oznaczenia beta HCG, a tylko total HCG.
Możecie to oczywiście wyjaśnić, lub zrobić badanie bHCG w innym laboratorium które to badanie wykona właściwie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości