Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez Alan_Banan » 01 Sie 2018, 17:52

Hej wszystkim zainteresowanym!

Chciałabym poinformować, że jak dotąd (odpukać!) Piotrka wyniki są w porządku, regularnie zgodnie z planem robi wszystkie badania, ALE...
Ostatnio przeżyliśmy mały szok, ponieważ lekarka z Borowskiej nie zleciła tomografu klaty. Na skierowaniu wypisała tylko jamę brzuszną i miednicę. Takie badanie zostało wykonane, w momencie gdy odbierałam wynik zapytałam, czy przypadkiem opis nie jest niekompletny, ponieważ nie ma opisu klatki piersiowej. Pani w rejestracji pracowni odpowiedziała tylko, że widocznie takie było skierowanie. Okazało się, że faktycznie, lekarka nie zleciła tego badania. Na pytanie dlaczego, odpowiedziała, że owszem, nie zleciła, takie naświetlanie częste szkodzi.
Póki co wydzwaniam do Krotoszyna żeby jak najszybciej skonsultować się z dr Świątoniowskim. U doktora Piotrek się uzupełniająco obserwuje, jeździ na kontrole "macanko" pomiędzy tomografami, tam też robi markery. Jedynie to nieszczęsne TK wykonuje na Borowskiej, bo tam się leczył i tam miał pierwsze badania obrazowe przed i po leczeniu.
Liczyliśmy w swej naiwności, że takie badania dobrze wykonywać zawsze w jednym miejscu, ta sama maszyna, parametry... pomijając, że za kazym razem i tak opisuje inna osoba to jednak w opisie się powołuje na poprzednie badanie i przeprowadza porównanie.
Póki co jeśli mogę to proszę o Wasze opinie, jak tu teraz żyć... :(?
Ostatnio edytowany przez Alan_Banan, 14 Sie 2018, 10:32, edytowano w sumie 1 raz
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Awatar użytkownika
Alan_Banan
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Gru 2016, 21:11
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez mardeb76 » 01 Sie 2018, 18:48

Witajcie,
W Waszym przypadku zgodnie z wytycznymi nie ma konieczności wykonywania już TK klatki piersiowej. Ewentualnie RTG co pół roku w drugim roku obserwacji. TK jamy brzusznej i miednicy raz w roku w drugim roku obserwacji. Rozumiem, że ze względu na zmiany, które były w płucach wolelibyście to badanie wykonać, ale wytyczne tego nie potwierdzają. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez romi » 01 Sie 2018, 19:12

Witam
Trzymanie się sztywno przez lekarza wytycznych nie zawsze jest dobre, szczególnie w naszych realiach. Przede wszystkim indywidualna ocena pacjenta przez lekarza, przebieg choroby i inne czynniki powinny być brane pod uwagę przy określaniu terminów i zlecaniu badań.
Jeśli nie TK klatki piersiowej, to przynajmniej RTG w dwóch projekcjach.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez Alan_Banan » 01 Sie 2018, 21:25

W naszym przypadku, zgodnie z nowymi wytycznymi NCCN z 2017 wg tabeli 8 TK powinno być wykonywane co 6 miesięcy w drugim roku obserwacji.
Wytyczne ESMO to rtg klatki 3 razy w 2 roku po zakończeniu leczenia.
Wobec powyższego tk raz na rok (ostatnie w grudniu) wydaje się mało restrykcyjną obserwacją...
Wybaczcie nerwowy ton poprzedniego posta, chyba wszyscy tu wiemy jakie emocje towarzyszą za każdym razem gdy przychodzi czas badań kontrolnych.
A z doświadczenia wielu użytkowników forum znamy sytuacje gdy lekarze po prostu ignorują wytyczne :/
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Awatar użytkownika
Alan_Banan
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Gru 2016, 21:11
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez tobson85 » 01 Sie 2018, 22:31

Hej
W wytycznych NCCN 2017 w waszym przypadku (tabela 8) wystarczy RTG klatki co 6 miesięcy. TK mozna wykonac w przypadku, kiedy są jakieś ku temu przesłanki lub jeśli lekarz uzna to za zasadne.
Wszystko jest ok.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez romi » 01 Sie 2018, 22:40

Chyba coś nie tak odczytujesz.
Według tabeli 8 NCCN z 2017 w drugim roku obserwacji zalecane badania to:
-markery co 3 miesiące
-TK brzucha i miednicy raz w roku
-RTG 2 razy w roku
Także z tym TK klatki to jest do uznania lekarza i widać p. doktor uznała, że nie jest potrzebne.
Zalecenia ESMO to tylko zalecenia, a nie obowiązek stosowania, stąd zastrzeżenie, że nie są udowodnione, ale mogą służyć jako podstawa praktyki klinicznej.
Mam nadzieję, że dojdziecie do porozumienia z lekarzem.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez Alan_Banan » 14 Sie 2018, 11:55

Panowie,

dzięki bardzo za ostudzenie emocji i jak zwykle ekspresowe rzetelne odpowiedzi. Oczywiście spróbujemy dowiedzieć się, czy lekarka planuje wykonać rtg.
Wizyta w Krotoszynie we wrześniu.
Z innej beczki, czytałam niedawno na forum w którymś wątku dyskusję odnośnie szkodliwości naświetlań (zarówno w badaniu tk i rtg). Czy znane są jakieś badania wpływu tych naświetlań na pacjentów onkologicznych, którzy w przeszłości musieli się tym naświetlaniom poddawać, po np. 20-30 latach?
Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia!
A.
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Awatar użytkownika
Alan_Banan
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Gru 2016, 21:11
Miejscowość: Wrocław

Re: Piotr 26 lat/Nienasieniak IIIA

Postprzez romi » 14 Sie 2018, 12:29

To nie są dawki które mogą spowodować odległe skutki uboczne.
viewtopic.php?f=8&t=250&p=4850#p4850
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości