Rak zarodkowy

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Rak zarodkowy

Postprzez B22 » 13 Wrz 2017, 12:21

[quote="romi"]Witam
Myślę, że lekarze wiedzą co robią, szczególnie, że leczysz się w Magodencie. Jeśli masz wątpliwości co do Badania TK najlepiej porozmawiaj z dr Sarosiekiem.
Schemat BEP i EP to sprawdzone schematy leczenia i chyba nie było jeszcze przypadku w którym nie byłoby odpowiedzi na leczenie.
Pozdrawiam[/quote]
Cześć Romi. Jasne, że skontaktuję się z dr Sarosiekiem. Są jednak kwestie w których dr Sarosiek jest elastyczny i pozwala współuczestniczyć pacjentowi w podjęciu decyzji w pewnych kwestiach jak np. BEP czy EP etc. Tak może być i teraz, stąd moje pytanie czy ktoś zna przypadki o braku odpowiedzi na terapie 4xEP. Ty Romi, piszesz, że chyba nie było takiego przypadku i to dla mnie ważna wskazówka jeśli dr pozwoli mi mieć wpływ na decyzję. (swoją drogą jeśli nie było to po co TK? ;) )
B22
 
Posty: 46
Rejestracja: 07 Kwi 2017, 15:31

Re: Rak zarodkowy

Postprzez romi » 13 Wrz 2017, 13:41

Witam
W niektórych przypadkach praktykuje się kontrolę skutków leczenia. Być może w Twoim przypadku lekarze doszli do wniosku, że takie sprawdzenie jest pożądane, dlatego rozmowa może wyjaśnić pewne kwestie.
Bazując na przypadkach z forum napisałem, że nie spotkałem się z brakiem odpowiedzi na leczenie i nawet jeśli wystąpiły takie przypadki to statystycznie są nieznaczące.
Są oczywiście przypadki niepełnej odpowiedzi na leczenie i wtedy trzeba zastanawiać się co dalej.
Kwestia częstego TK - jeśli korzyści terapeutyczne są większe niż skutki wykonania badania to oczywiście badanie powinno być zrobione.
Tutaj więcej informacji
viewtopic.php?f=8&t=250&p=4850#p4850
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Rak zarodkowy

Postprzez troll » 13 Wrz 2017, 19:21

Witaj,

Braki jakiejkolwiek odpowiedzi na chemioterapię EP w guzach zarodkowych praktycznie się nie zdarzają. Natomiast odpowiedź jedynie częściowa jest niestety spotykana i wtedy rozważane są inne metody leczenia. Na szczęście dotyczy to zwykle zaawansowanych stadiów choroby.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Rak zarodkowy

Postprzez B22 » 14 Wrz 2017, 09:41

[quote="troll"]Witaj,

Braki jakiejkolwiek odpowiedzi na chemioterapię EP w guzach zarodkowych praktycznie się nie zdarzają. Natomiast odpowiedź jedynie częściowa jest niestety spotykana i wtedy rozważane są inne metody leczenia. Na szczęście dotyczy to zwykle zaawansowanych stadiów choroby.

Pozdrawiam,[/quote]
Dzięki Trollu. No właśnie o tym wspomniałem. Nikt sobie nie przypomina zmiany terapii po kontrolnym TK w połowie leczenia, łącznie z lekarzami, ale się to badanie wykonuje jakby to było EKG. Mam na myśli oczywiście wczesne stadia choroby. Rozumiem takie postępowanie przy innych nowotworach, ale jeśli chodzi o raka jądra to każde źródło informacji z jakim miałem styczność pisze o dobrym rokowaniu ze względu na dobrą odpowiedź na chemioterapię. To forum jest chyba największym studium przypadku w internecie. Lekarz też ma swoje doświadczenie. To jeśli nikt nie kojarzy zmiany terapii po drugim cyklu to ja się pytam po co TK? ;)
B22
 
Posty: 46
Rejestracja: 07 Kwi 2017, 15:31

Re: Rak zarodkowy

Postprzez mardeb76 » 14 Wrz 2017, 11:01

Witaj,
Twoje wątpliwości są uzasadnione. Pamiętaj jednak, że lekarze to również osoby, które poszerzają swoją wiedzę i rozwijają się naukowo. Być może badania kontrolne po drugim cyklu pozwolą poszerzyć dotychczasowe dane o reakcji choroby na stosowaną chemioterapię. Zebranie dużej bazy danych klinicznych przez lekarzy na całym świecie i ich publikacja być może w przyszłości wpłynie na zmianę dotychczasowych wytycznych. Chodzi mi o to, że jeśli okaże się że powtarzalnym skutkiem leczenia po dwóch cyklach jest remisja choroby, to być może za jakiś czas wytyczne się zmienią i przy określonym stopniu zaawansowania zalecane będą 2 cykle, a nie 3 cykle. Gdzieś ta wiedza musi być zdobywana i gdzieś potwierdzana. Nie wiem, ale być może w ten sposób przysłużysz się ludzkości. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rak zarodkowy

Postprzez mardeb76 » 15 Wrz 2017, 20:34

Cześć,
Masz rację, ja również sądzę że leczenie będzie kontynuowane. Po prostu powiedz lekarzom, że w okresie ostatnich kilku miesięcy miałeś już 4 TK i poinformuj o swoich wątpliwościach oraz obawach. Zapytaj również o zasadność i konieczność tego TK. Na koniec napisz czego się dowiedziałeś, sam jestem ciekawy. Masz rację należy analizować i sprawdzać, choć w przypadku dr Sarosieka to chyba nie koniecznie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rak zarodkowy

Postprzez B22 » 12 Paź 2017, 03:49

Cześć. Dziś zacznę 4 dzień 4 cyklu EP. Mega się cieszę z tego powodu. Aczkolwiek dziś w nocy zacząłem się wkręcać w wynik LDH z dnia przyjęcia do szpitala 3 dni temu = 300 U/l przy normie 135-225. LDH zawsze miałem w normie, więc o co tu chodzi? :-/
Pozdrawiam
B22
 
Posty: 46
Rejestracja: 07 Kwi 2017, 15:31

Re: Rak zarodkowy

Postprzez mardeb76 » 12 Paź 2017, 05:31

Cześć,
LDH jest to najmniej specyficzny marker rj. Jego wzrost jest notowany także po dużym wysiłku fizycznym oraz w przypadku schorzeń wątroby. Zakładam, że w obecnym okresie intensywnie nie trenujesz, więc najbardziej prawdopodobną przyczyną wzrostu LDH jest to że Twoja wątroba zaczęła odczuwać skutki chemioterapii. Jest to bardzo typowy objaw, występujący u wielu pacjentów podczas leczenia. Nie jest to powód do zmartwień, po zakończeniu chemioterapii wszystko wróci do normy. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rak zarodkowy

Postprzez tobson85 » 12 Paź 2017, 08:35

Hej
na potwierdzenie tego co pisze Marcin - u mnie podczas chemioterapii nastąpił przejściowy wzrost LDH do wartości 823 IU/l, a potem wszystko się unormowało i jest ok. Jeśli dostajesz zastrzyki z czynnikiem wzrostu pomiędzy cyklami to nawet z tego względu LDH może przejściowo wzrastać.
Jesteś już na finiszu, jeszcze tylko trochę i będziesz miał to za sobą ;)
Powodzenia!
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak zarodkowy

Postprzez B22 » 13 Paź 2017, 10:00

Marcin, Tobiasz dzięki za info.
Dzisiaj tylko na tyle mnie stać. Ostatni dzień.
B22
 
Posty: 46
Rejestracja: 07 Kwi 2017, 15:31

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości