Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 09 Kwi 2017, 22:57

Witam

Bardzo!!! sie ciesze, iz znalazlam to forum.
Moj Maz mial 4 dni temu usuniete jadro lewe (prawego nie ma od dziecinstwa - wnętrostwo).
Lekarz przed zabiegiem, powiedzial, ze kwestie suplementacji testosteronu podejmiemy dopiero pare tyg. po zabiegu, okreslimy poziom testosterony. Bo moze to jadro niezstapione w dziecinstwie - resztkowe cos produkuje?
Jednakze przy wypisie ze szpitala powiedzial, ze zmienil zdanie i przepisal do brania od razu kremu o nazwie Androtop.
Mam obawy - lekarz zmienia zdanie, czy napewno wie co robi?
Maz juz raz wsmarowal 1 dawke.
Serdecznie prosze osoby, ktore sie borykaly z takim tematem - suplementacji przy braku obu jader albo maja tak szeroka wiedze o podzielenie sie - jak powinna przebiegac diagnoza i decyzja o suplementacji?
Dodam ze nie wiemy na ten moment czy cala choroba jest juz w sloki wyslana do badania? czy bedzie trzeba wlaczyc chemie, czy radio? Wyniki histop za ok 10 dni.
Bede bardzo wdzieczna za pomoc, moze odeslanie do lektur - spedzialam wiele godzin przeszukuja net. i nic bardzo pomocnego nie znalazlam.
Ostatnio edytowany przez oczekujaca, 10 Kwi 2017, 22:02, edytowano w sumie 1 raz
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez romi » 09 Kwi 2017, 23:53

Witam
Lektura forum na pewno da Ci mnóstwo wiedzy na temat nowotworów jądra i ich leczenia. Jeśli chcesz więcej informacji podaj np.wyniki badań markerów, USG itd. Jeśli masz konkretne pytania pisz.
Co do testosteronu to suplementacja powinna być włączona po badaniach i pod kontrolą lekarza.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez JurekO » 10 Kwi 2017, 00:16

Hej, uwazam, ze szkoda pieniedzy na androtop jak nie ma komu produkowac testosteron. Ten gel toza malo. Zastrzyk to 1/10 kosztu i duzo lepszy efekt.
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez mardeb76 » 10 Kwi 2017, 09:00

Witam,
Chciałbym zabrać głos w sprawie zewnętrznej terapii hormonalnej testosteronem. Najprawdopodobniej w sytuacji Twojego męża takowa będzie konieczna. Co prawda jakąś ilość testosteronu produkują nadnercza jednak jest to niewielki ułamek tego co wytwarzane jest przez jądra. Mimo tego uważam, że pierwotny pomysł lekarza był właściwy. Moim zdaniem należało poczekać choć dwa tygodnie lub nawet kilka tygodni, aby testosteron obecny w krwi uległ rozpadowi zgodnie z okresem połowicznego rozkładu i aby ocenić ewentualne objawy kliniczne niedoboru tego hormonu. Wtedy dopiero należało wykonać badanie stężenie testosteronu we krwi i ocenić czy i jak bardzo odbiega od normy. Dodatkowo należało wykonać badania towarzyszące. W moim przypadku to było morfologia krwi, ogólne badanie moczu, testosteron, PRL, LH, TSH, FT4, PSA. Dopiero po analizie tego wszystkiego i określeniu między innymi podstawowego wskaźnika niedoboru testosteronu, czyli stosunku testosteronu do LH powinno się decydować o zakwalifikowaniu pacjenta do hormonalnej terapii zastępczej oraz w jaki sposób podawać testosteron. Popieram również opinię JurkaO, że testosteron w żelu nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze z uwagi na konieczność bardzo częstej aplikacji, po drugie z uwagi na ograniczone wchłanianie, po trzecie jak się mąż do Ciebie przytuli to i Ty możesz otrzymać dawkę tego męskiego hormonu. No i oczywiście cena. Poza tym, ten sposób uzupełniania poziomu testosteronu stosuje się w przypadkach kiedy jego stężenie niewiele odbiega od normy lub jest w jej dolnych granicach. W przypadku Twojego męża najprawdopodobniej będzie znacznie poniżej, ale to można było określić poprzez badania krwi. Powszechnie w takich przypadkach stosuje się iniekcje w postaci zastrzyków z Omnadrenu lub Testosteronum prolongatum. Dawkę oraz częstotliwość iniekcji powinien określić lekarz na podstawie badań, zwykle jest do raz na dwa tygodnie. Czy Wy byliście u endokrynologa czy o działaniach w zakresie suplementacji testosteronem podjął lekarz innej specjalności? Oczywiście ja nie jestem lekarzem i wszystko to co napisałem wynika z mojej wiedzy uzyskanej od endokrynologa oraz lektury publikacji naukowych. Możecie to wykorzystać podczas wizyty o specjalisty. Tutaj publikacje do poczytania:
https://journals.viamedica.pl/seksuolog ... 3565/24608
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1394
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez oczekujaca » 10 Kwi 2017, 10:57

Bardzo dziekuje za zainteresowanie i pomoc.
Zgodnie z waszymi wskazowkami, Maz powinien wstrzymac sie od brania kremu i poczekac as on spadnie.

Moje pytanie:
Krem zlecil urlog, nie endokrynolog. Do takowego, dobrego szukam namiarow.
Czy jest gdzie moze baza dobrych endokrynologow znajacych sie na hormonach meskich, moze nawet w przypadkach raka jader? Ja chce zaczac walczyc o dobra jakosc zycia dla Meza. Zdaje sobie sprawe jak wazna jest gospodarka hormonalna... dlatego trzeba dobrze ustawic a nie dac komus na sobie eksperymentowac. W koncu nie kazdy endokrynolog ma doswiadczenie czy wiedze w tym zakresie.
Niestety tak jak onkologow tak szukalam, zaszukiwalam sie w znalezieniu dobrego endokrynologa "meskiego", czyli androloga w trojmiescie albo gdzie indziej? Podroz w tak waznej kwestii jak dobranie / ustawienie hormonow nie stanowi zadnej przeszkody.

Maz teraz i ja troche tez bije sie z myslami czy przerzuty.... Ja wiem ze nie ma :) Rak / guzy nie przeszly przez oslonke (lekarz rozcial preparat o operacji i powiedzial " ze zajrzal" i wygladalo na brak przenikania.
Takze markery na 8 dni przed operacja wygladaly ok?:
LDH 188 u/l
PSA 0.36 ng/ml
AFP 2.93 iu/ml
Beta HCG. < 0.1 mlU/ml

Czy raczej nie drgnely. Ja uznaje to za bardzo dobry prognostyk, tak powiedzial lekarz jak i fakt ze guzy nie przekroczyly oslonki.
A wyniki USG przez operacja:
Guzow widac ok 4 szt: 1.7 cm 1.69 cm 1.44 cm 0.705 cm
"Jadro lewe w mosznie. Jadra prawego w mosznie i kanale pachwinowym nie widac.
Echogenicznosc, echostruktura i unaczynienie nieprawidlowe.
W jadrze liczne zmiany ogniskowe, hypoechogenne dl. 7 - 17 mm - podejrzane o rozrost.
Obraz najadrza lewego prawidlowy
Nie stwierdzono cech wodniakow."

Czy to prawda, ze czy ma byc chemia to takze zalezy od rodzaju guza a nie od faktu samych przerzutow?
Tak powiedzial urolog prowadzacy Meza; oczywiscie ze sie nie znam, poprostu sie zaskoczylam ze przy tej decyzji tak samo wazny jest rodzaj raka nawet jesli nie ma przerzutow.
mardep76

Juz zabieram sie za lekture wskazanych opracowan. Bardzo dziekuje.
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez mardeb76 » 10 Kwi 2017, 11:25

oczekujaca napisał(a):Zgodnie z waszymi wskazowkami, Maz powinien wstrzymac sie od brania kremu i poczekac as on spadnie.

Moim zdaniem mąż w ogóle nie powinien zaczynać jakiekolwiek terapii hormonalnej bez wizyty u androloga. Zaznaczam, że jest to moja subiektywna opinia i podkreślam, że nie jestem lekarzem. Urolog jeśli coś zalecił to raczej zrobił to na tzw. czuja, no chyba że ma również specjalność z endokrynologii. Urolog diagnozuje guza i ewentualnie operuje. Onkolog leczy, a endokrynolog zajmuje się gospodarka hormonalną. Tak to wygląda.
oczekujaca napisał(a):Rak / guzy nie przeszly przez oslonke (lekarz rozcial preparat o operacji i powiedzial " ze zajrzal" i wygladalo na brak przenikania.

To, że operator na oko nie stwierdził przenikania to jeszcze o niczym nie świadczy. Przecież w warunkach sali operacyjnej bez mikroskopu nie mógł widzieć komórek nowotoworowych. Jedyny wiążący wynik to opis badania histopatologicznego.
oczekujaca napisał(a):Takze markery na 8 dni przed operacja wygladaly ok?:

Markery mogą świadczyć o niskim poziomie zaawansowania choroby, ale nie zawsze tak jest. Bywają rodzaje nowotworów jądra, które nie wytwarzają w ogóle markerów.
oczekujaca napisał(a):Czy to prawda, ze czy ma byc chemia to takze zalezy od rodzaju guza a nie od faktu samych przerzutow?

Nie to nie prawda. Jeśli są przerzuty to zawsze konieczna jest chemioterapia, niezależnie od rodzaju guza. Natomiast w zależności od rodzaju nowotworu może być stosowany różny rodzaj chemioterapii.
oczekujaca napisał(a):Krem zlecil urlog, nie endokrynolog. Do takowego, dobrego szukam namiarow.

Niestety nie mam namiarów na dobrego i godnego zaufania androloga. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez romi » 10 Kwi 2017, 19:28

Witam
Jeśli mogę coś doradzić to w chwili obecnej skupcie się przede wszystkim na sprawach związanych z nowotworem, czyli badaniach, konsultacji z onkologiem, ustalenie stanu zaawansowania i dalszego postępowania.
Nie róbcie wszystkiego naraz - androlog czy endokrynolog i suplementacja testosteronem mimo że pewnie będzie konieczna na razie może poczekać.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez oczekujaca » 10 Kwi 2017, 20:51

romi napisał(a):Witam
Nie róbcie wszystkiego naraz - androlog czy endokrynolog i suplementacja testosteronem mimo że pewnie będzie konieczna na razie może poczekać.
Pozdrawiam


Rozumiem i dziekuje za wiem.. bardzo dobra i napewno podyktowana doswiadczeniem rade... tylko nie wiem czy ja tak w 100% umiem :roll: Musze dzialac, planowac o kilka krokow do przodu.
Jak spadnie testosteron to moze przyplatac sie depresja?
Stan bardzo nie porzadany przy tej chorobie?
Wiem, dzieki Tobie juz doczytalam, ze T nie spadnie na łeb na szyje w ciagu kilku dni (tak jest to w przypadku E2). Ufff :) Jednakze w ciagu 2-3 tyg. jesli nie klrocilo by sie to z lecznieem czy diagnozowaniem nowotworu, to chcialabym zaczac leczenie endokrynologiczne.
Ostatnio edytowany przez oczekujaca, 10 Kwi 2017, 21:02, edytowano w sumie 1 raz
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez oczekujaca » 10 Kwi 2017, 20:59

mardeb76


Dziekuje ci za bardzo wyczerpujace odpowiedzi.
Ja na tym etapie jestem w stanie denial i pozytywnego myslenia.
Brak wzrostu markerow jest dobrym prognostykiem - ogólnie ujmujac...
Rozumiem, ze moze byc wyjatek, ja to wypieram :( Lekarz / urolog byl bardzo pozytywny po operacji. Przed nie az tak...
Wiara czyni cuda i na koncu umiera.
Wasze doswidczenie i bezinteresowne dzielenie sie nim i wiedza, jest dla mnie nieocenione; nie wiem jak to brzmi ale daje jeszcze wiecej wiary i pewnosci co do dzialania!
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader a suplementacja testosteronu

Postprzez mardeb76 » 10 Kwi 2017, 21:29

Brawo,
Pozytywne i optymistyczne myślenie oraz wiara, że wszystko będzie dobrze to bardzo istotne w przypadku zmagania się z tą chorobą. To, że będzie dobrze to pytanie retoryczne, oczywiście że tak będzie. Ważne, aby cel osiągnąć jak najszybciej. Wierzę, że w Waszym przypadku tak będzie. O wszystkich wątpliwościach możecie pisac tu na Froum. Z pewnością cała społeczność postara sie Wam pomóc jak tylko potrafi. Piszcie także o przebiegu leczenia to pomoże Wam uniknąć ewentualnych błędów, które moga przynieśc jakieś negatywne konsekwencje. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości