Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 15 Cze 2017, 23:43

Cześć,
Czyli wszystko w porządku. Czas powoli zapomnieć o rj. Pozostaje Wam przestrzeganie terminów badań kontrolnych. Życzę szybkiego wyjaśnienia sprawy z drugim jądrem. Odzywajcie się. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 16 Cze 2017, 12:55

Dzieki Marcin
Tak zdecydowalismy sie na obserwacje opierajac sie w duzej mierze na zaleceniu lekarza jak i równie mocno na materiałach, które przesłałes. Jeszcze raz dziekuje za to! Wspaniale jest to, ze w takich chwilach mozna liczyc na bezinteresowna pomoc - w szczegolności czas jaki poświeciłes na poszukanie i przeslanie ich.

M bedzie prowadzony przez dok. Sarosiek. Wizyta raz na 3-4 miesiace w Waw go nie zabije :)
Pewnie, ze bede pisac, zagladac. Przed nami jest jeszcze kilka zyciowych decyzji / zmian, ktore na czas tej choroby zostaly zawieszone. Powoli czas do nich wracac i nie bac sie iśc dalej, nie zmianiajac planow. Prawda? :)
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 16 Cze 2017, 14:33

Zgadza się bo przecież w życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie, ale o to by, nauczyć się tańczyć w deszczu. Wszystkiego dobrego. Marcin ;)
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 20 Cze 2017, 22:27

Mam zapytanie,
Żel Tostran - czy on zostal wycofany z obrotu z Polski?
Czy ktos moze wie "jak go dostac / gdzie kupic". Jaka jest jego historia etc.?

Jego atrakcja polega na tym, ze w tej samej dawce zelu (zawiesinie), jest podwojna wzgledem androgel dawka. Łatwość aplikacji.
I takze wyszłoby troche taniej.
Jednak nie moge go dostac, Pani w aptece powiedziala, ze nie moze mi go sprowadzic...
M anrzeka ze nie ma gdzie juz smarowac / miejsca, ze scieka, a poziom tescia :) niski, a on nie wyobraza sobie przejsc na aplikacje 2 zeli. Po pierwsze to by bylo prawie 600 zl miesiecznie w sumie i strasznie niewygodnie.
A Tostran jest w tej samej cenie ale podwojna dawka.
Prosze o pomoc, osoby, ktore wiedza, czy moze maja dostep do informacji ?? Dziekuje!
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 21 Lip 2017, 00:24

Jest bardzo trudno uwierzyc w to co napisze, no mi naprawde bylo.
Kwestia poszukiwania 2 jadra (tzn nie wiadomo czy i gdzie bylo).
Lekarz z Warszawy (polecony przez dok. Sarosiaka) znalazl je w... mosznie??? :shock:
M nie pamieta, a ja nie mam przy sobie wynikow, ale mowil mi ze ok 15 mm.
I co jeszcze ciekawsze, albo rownie tak samo ciekawe, po konsultacji, teraz zmiana zalecenia, ze nie bedzie usuwane "bo to zdrowy narzadz, takiego sie nie usuwa i w Waw nie przeprowadza tej operacji.

Wg mnie M mial zawsze 1 jadro, ktore zostalo usuniete. Teraz lekarz po tylu latach poszukiwan, mowie, ze znalazl je w mosznie (dodam, dla przypomienia, ze poprzedniu radiolog znalazl w kanale pachwinowym i gdyby nie choroba M byly operowany 10 lat temu - usuniecie resztkowego jadra z kanalu). Owszem jest mozliwe ze ono przeszlo przez te 10 lat ta droge z kanału pachwinowego do moszny... pewnie wykluczyc nie mozna. Ale ono ucieklo jak M mial roczek, proba sprowadzenia jak mial ok 2 - proba ponoc nieudana bo sie cofnelo prawie od razu.

Nie wiem, czy ma sens zbadanie, czy ono wytwarza wogole nasienie?
Jakos przyjelismy informacje o bezplodnosci?
Co sadzicie operowac, szukac kogos kto usunie. Badac nasienie?
Dok Sarosiek dzwoni po lekarzach i sie konsultowal...
Przed badaniem, mowil, ze jak sie znajdzie to on by sugerowal usunac. Jednak sam chirurg / urolog odmowil.
Bede wdzieczna za wasza opinie.
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 21 Lip 2017, 05:36

Witaj,
Po pierwsze bardzo dobrze, że zguba się znalazła i to we właściwym miejscu. Moim zdaniem, że jeśli mimo wielkości, jest to narząd zdrowy, nie powoduje bólu i innego dyskomfortu to zgodzę się ze zdaniem urologa, że nie ma podstaw do usunięcia. Być może to jądro zachowało jakieś funkcje np. może produkuje niewielkie ilości testosteronu? Czy bez HTZ u męża poziom tego hormonu spada do poziomu kastracyjnego, czy jednak stężenie jest wyższe. Zwróciliście na to uwagę? Jeśli tak jest to może to zasługa tego pozostałego jądra? Co do produkcji nasienia i jego jakości to oczywiście możecie spróbować to zbadać. Czy powodem który skłania Was do usunięcia jest obawa przed rakiem, czy jeszcze coś innego? Pozdrawiam? Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 21 Lip 2017, 11:23

Dzieki Marcin.
Tak obawa przed rakiem. Bo to wlasnie to jadro stanowilo zwiekszone zagrozenie, ze w nim sie rozwinie rak; a tymczasem rozwinal sie "w zdrowszym".
Pytanie, czy wiesz na jak dlugo nalezy odstawic testosteron, aby sprawdzic jaki jest podstawowy poziom Testosteronu, bez suplementacji. Zgadzam sie, ze ta informacja teraz pomoglaby w decyzji, bo ja jestem ogromnym fanem naturalnej gospodarki hormonalnej. Jesli cos wytwarza, to faktycznie jest to wazny argument. Oczywiscie tutaj nie ma wyjscia suplementacja bedzie konieczna, bo pomimo stosowania zelu poziom jest niskawy, 10 jednostek. A i dodam, ze na ostatniej wizycie dok Sarosiek wypisal recepte na zastrzyki Nebido. Zele sa malo wygodne, trzeba uwazac abym ja sie nie dotykala etc.... Aplikacja tez nie.
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 21 Lip 2017, 11:57

Cześć,
Jak długo trzeba czekać od ostatniego podania testosteronu ze źrodła zewnętrznego do uzyskana poziomu z przed injekcji to zależy do tego jakie źródło testoseronu było stosowane tzn. żele, tabletki, zastrzyki i jaki ich rodzaj. Jeśli mąż stosuje do tej pory tylko żel (Tostran?) to po tygodniu jego odstawienia będzie już pewność, że to co jest we krwi to obecny, naturalny poziom testosteronu. Nebido jest strasznie drogie, ale komfort stosowania bezsprzecznie najlepszy z dostępnych środkow. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 21 Lip 2017, 18:41

Dzieki Marcin. Niestety tostranu nie jestemy w stanie dostac w Polsce a nikt nie jest przychylny aby sprowadzic, na formu, takze nikt nic nie poradzil mi w tym temacie - jest pat... temat zawieszony, ale mam ciagle nadzieje, widze iz w UK jest dostepny.
Bierze androtop raz dziennie, czyli zel i niewielka dawka...
Hmmm piszsz tydzien. Tak sie zlozylo, ze wyjechalismy na 3 dni i po raz pierwszy M zapomnial! zabrac ze soba saszetek, a ze jestemy na totalnej wsi...
To moze poprosze go, aby wstrzymal sie jeszcze kilka dni i wowczs badania. Np badanie w piatek lub kolejna sobote.
Jaki jest poziom "kastracyjny" czyli w sumie taki jakiego powinismy sie spodziewac po tygodniu od odstawienia?
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 21 Lip 2017, 20:42

Witaj,
Tak zróbcie. Za kastracyjny poziom testosteronu uważa się stężenie poniżej 20 ng/dl (0,2 ng/ml). Część autorów sugeruje, że kastracyjne stężenie T wynosi 50 ng/dl (0,5 ng/ml). Różnice w stężeniach biorą się z postępu jaki się dokonał w diagnostyce laboratoryjnej. W przeszłości najniższym oznaczalnym stężeniem było 50 ng/dl. Nie będzie to zero ponieważ za produkcję testosteronu w niewielkim stopniu odpowiedzialne są nadnercza. Zatem jeśli poziom będzie wyższy to oznacza, że to jądro coś daje.
Jeszcze jedna uwaga, nie wiem jak często mąż stosował żel i jakie stężenia testosteronu to stosowanie zapewniało. Przy podawaniu testosteronu syntetycznego i utrzymywaniu się jego wysokiej koncentracji we krwi przez długi czas następuje blokada osi: podwzgórze-przysadka-jądra. W wyniku tej blokady zmniejsza się wydzielanie zarówno hormonu LH jak i FSH, w konsekwencji czego ustaje produkcja własnego testosteronu. Chodzi o to, że przysadka mózgowa, która z pomocą hormonu luteinizującego (LH) stymuluje jądra do produkcji testosteronu, która dotychczas była przyzwyczajona do niedoboru hormonu, teraz dostaje sygnał, że jest go w nadmiarze. Blokuje funkcje jąder, które przestają wydzielać testosteron.
Może być zatem też taka sytuacja, że jądro choć atroficzne jest sprawne, ale w wyniku stosowania testosteronu syntetycznego doszło do opisywanej wyżej blokady i mimo jego potencjalnej sprawności ilość testosteronu we krwi będzie na poziomie kastracyjnym. Wtedy niesłusznie jądro uznane zostanie za niesprawne.
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

cron