pT2N0M0 - Yolk sac tumor, 2xBEP

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Orchidektomia jądra lewego - co dalej

Postprzez adek » 06 Cze 2017, 15:16

Parę pytań mi się nasuwa, będę wdzięczny za odpowiedzi.

1. Zakłądając dwa cykle BEP - ile trwają? Ile trwa pobyt w szpitalu?
2. Jak jest ze zdolnością do pracy w trakcie leczenia oraz po leczeniu? Pracuję biurowo.
3. Czy wypadanie włosów ma miejsce u 100% pacjentów?
4. Czy ten rodzaj nowotworu to nasieniak czy nienasieniak, na jakkiej podstawie się to stwierdza i jakie są tego konsekwencje?
5. Jak ze sprawą oddania nasienia do depozytu. Czy zalecacie? Czy w tego typu leczeniu to jest powszechne? Z jakim kosztem trzeba się liczyć?
6. W razie nieoddania nasienia, po jakim czasie można bezpiecznie się starać o potomstwo i od czego to zależy?
adek
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 11:11

Re: Orchidektomia jądra lewego - co dalej

Postprzez romi » 06 Cze 2017, 15:35

Witam
1. Każdy cykl trwa 21 dni z czego 3 lub 5 pierwszych dni najczęściej stacjonarnie w szpitalu, choć możliwe jest również "dochodząco", w Polsce raczej niepraktykowane. Dolewki 8 lub 9 dnia i 15 lub 16 dnia cyklu ambulatoryjnie.
2. Jest to bardzo indywidualna sprawa, zależna od samopoczucia. Praca fizyczna nie jest zalecana, praca biurowa lub nauka jest możliwa. Ograniczeniem jest kontakt z innymi ludźmi. Organizm pacjenta poddanego działaniu cytostatyków jest osłabiony i podatny na wszelkiego rodzaju infekcje.
W czasie leczenia należy dopasować swoją aktywność do możliwości fizycznych. Oczywiście jeśli będzie Ci potrzebne zwolnienie to otrzymasz je na cały okres leczenia.
3. Praktycznie u wszystkich leczonych schematem BEP wypadają włosy z głowy. Włosy na innych częściach ciała w zależności od osobnika.
4. W zależności od stwierdzonych komponentów w badaniu histopatologicznym można określić z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia. W tym przypadku yolk sac tumor inaczej rak pęcherzyka żóltkowego zaliczany do nienasieniaków. Konsekwencją tego jest sposób postępowania - leczenia.
5. Zalecamy zdeponowanie nasienia. Wiąże się to z reguły z koniecznością ponoszenia rocznych opłat i to może być pewne ograniczenie. Koszt zależy od placówki - orientacyjnie od 200 do 600zł rocznie. Czasem można "załapać się" na program bankingu nasienia i wtedy może to być za darmo.
6. Taki bezpieczny okres czasu po którym można starać się o potomstwo to około 2 lat po zakończeniu leczenia jednak należy się liczyć z tym, że leczenie może spowodować bezpłodność i wtedy ratunkiem jest zapłodnienie in vitro nasieniem z banku.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Orchidektomia jądra lewego - co dalej

Postprzez adek » 06 Cze 2017, 15:42

Romi, dziękuję bardzo za odpowiedź. Edytowałem swój poprzedni post i dodałem jeszcze dwa pytania:

5. Jak ze sprawą oddania nasienia do depozytu. Czy zalecacie? Czy w tego typu leczeniu to jest powszechne? Z jakim kosztem trzeba się liczyć?
6. W razie nieoddania nasienia, po jakim czasie można bezpiecznie się starać o potomstwo i od czego to zależy?

A odnośnie punktu drugiego - mam nadzieję, że będę w stanie pracować, bo siedzenie tak długo w domu raczej nie będzie najprzyjemniejsze. To już będę konsultował z lekarzem.

[EDIT] Dziękuję za odpowiedzi na wszystkie pytania.
adek
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 11:11

Re: Orchidektomia jądra lewego - co dalej

Postprzez romi » 06 Cze 2017, 15:47

Witam
Odpowiedziałem.
Co do wszelkich działań podczas leczenia takich jak aktywność fizyczna czy przyjmowanie jakichkolwiek leków czy suplementów diety konsultacja z lekarzem jest niezbędna.
Lekarza prowadzącego należy również informować o wszelkich dolegliwościach które wystąpią podczas leczenia. Mogą to być np. szumy czy piski w uszach na które trzeba reagować jak najszybciej.
Przy okazji złotym standardem postępowania jest wykonanie przed leczeniem i po zakończeniu terapii spirometrii i audiometrii.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Orchidektomia jądra lewego - co dalej

Postprzez adek » 06 Cze 2017, 15:51

Dziękuję,
będe pytał o wszystko dr Sarosieka.
adek
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 11:11

Re: Orchidektomia jądra lewego - co dalej

Postprzez adek » 08 Cze 2017, 15:24

Gwoli uzupełnienia, po konsultacji z dr Sarosiekiem w poniedziałek zaczynam pierwszy z dwóch cykli BEP w warszawskim Magodencie.

Problem jest taki, że nie wiem czy zdążę zdeponować nasienie. Będe miał skierowanie od doktora do kliniki Novum, ale dziś nie szło się do nich dodzwonić.
adek
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 11:11

Re: Orchidektomia jądra lewego - co dalej

Postprzez adek » 12 Cze 2017, 16:48

W związku z potrzebą depozytu nasienia, chemioterapię rozpocznę 19.06.

Będę zapisywał się też od razu na badanie TK po chemii. I tu mam pytanie. Po jakim czasie od zakończenia chemioterapii powinno się wykonać takie badanie TK?
adek
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 11:11

Re: pT2N0M0 - Yolk sac tumor, 2xBEP

Postprzez mardeb76 » 12 Cze 2017, 18:36

Witaj,
Około 4 tygodni od ostaniej dolewki bleomycyny. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: pT2N0M0 - Yolk sac tumor, 2xBEP

Postprzez adek » 14 Cze 2017, 18:15

Dziękuję Marcin za informację,
w czasie oczekiwania na dodatkowe badanie USG sprawdzające guzka koło ucha (okazał się kaszakiem) spotkalem doktora prowadzącego, który zaprosił na krótką rozmowę do siebie po badaniu. TK jednak mogę zrobić nawet 2 miesiące po chemii, gdyż u mnie nie będzie potrzeby kontroli reakcji zmian na leczenie, a tylko obserwacja.

Udało się sprawnie zadbać o zabezpieczenie potomstwa. Dla zainteresowanych: w Warszawie w Novum wyniosło mnie to wraz ze wszystkimi badaniami 1200 zł.

W poniedziałek 19.06 zaczynam pierwszy BEP. Obawy jakie teraz mam to wyłącznie odnośnie tego jak zareaguje organizm (tak, czytałem już blogi :D) oraz faktu złośliwości i rzadkości mojego typu nowotworu. Mam nadzieję, że uda się możliwie spokojnie przetrwać te 2 miesiące.

Z kronikarskiego obowiązku podam też wartości markerów z piątku 09.06:
LDH 138 U/l (135 - 225)
B-HCG <0,1 mlU/ml (0,0 - 2,0)
AFP 2,04 ng/ml (0 - 7,0)

30.05, przed zabiegiem, wyglądało to następująco:
LDH 129 U/l (85 - 227)
B-HCG <0,1 mlU/ml (<2,6)
AFP 6,8 ng/ml (0 - 8,0)

Mimo, że już uprzednio było w normie, to cieszy spadek AFP, który jest charakterystyczny dla yolk sac tumor.
adek
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 Kwi 2017, 11:11

Re: pT2N0M0 - Yolk sac tumor, 2xBEP

Postprzez mardeb76 » 14 Cze 2017, 18:57

Cześć,
Onkolog ma rację. Ty przyjmujesz chemioterapię niejako zapobiegawczo, a nie w celu remisji już wystepujących zmian nowotoworowych, więc rzeczywiście TK możesz wykonać nawet 3 - 4 miesiące po zakończeniu leczenia. Nasienie zabezpieczone, mentalnie też jesteś przygotowany, czas zacząć leczenie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości