Seminoma

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Seminoma

Postprzez krzaq86 » 18 Maj 2017, 17:41

Mam pytanie co do follow-up po orchidektomii lewostronnej. Czy po 1 krotnym podaniu karboplatyny nadal należy wykonywać TK j brzusznej i miednicy 2x w ciągu roku, czy wystarczy tylko raz w roku. (Nasieniak dojrzały 1cm nacieka sieć jadra, bez cech angioinwazji, bez naciskania osłonek jadra, TK j.brzusznej, miednicy i klatki piersiowej bez zmian, markery przed zabiegiem w normie
krzaq86
 
Posty: 1
Rejestracja: 17 Maj 2017, 19:50

Re: Seminoma

Postprzez mardeb76 » 18 Maj 2017, 17:48

TK raz w roku, markery co 6 miesięcy. Pozdrawiam.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Seminoma

Postprzez oczekujaca » 18 Maj 2017, 19:26

Moge zapytac dlaczego zdecydowales sie na podanie karboplatyny? A nie wybrales aktywnej obserwacji? :)
Pytam bo sami wahamy sie nad decyzja...
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Seminoma

Postprzez dbary » 30 Maj 2017, 22:28

Są nowe zalecenia odnośnie follow-up przedstawione i ujednolicone przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.
W tym przypadku, tj. Nasieniak Stage I:
markery 2x przez 3 lata, następnie 1x w 4 i 5 roku
TK/MRI 2x przez 1 i 2 rok, 1x w 3,4 i 5 roku

Co do pytania wyżej: być może wybrał chemioterapię bo nasieniak był wysokiego ryzyka, gdyż naciekał sieć jądra. W nasieniaku taki naciek i wielkość >4cm daje wyższe ryzyko meta i progresji
dbary
 
Posty: 15
Rejestracja: 25 Paź 2016, 19:38

Re: Seminoma

Postprzez romi » 30 Maj 2017, 22:53

Witam
W Polsce obowiązują zalecenia PTOK które są w zasadzie zbieżne z zaleceniami ESMO.
I tak dla nasieniaków aktywna obserwacja powinna wyglądać jak poniżej:
U chorych poddanych aktywnej obserwacji należy wykonywać:
—— badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz oznaczenie LDH, β-HCG i AFP — w pierwszych
2 latach co 3–4 miesiące, w 3. i 4. roku co 6–12 miesięcy, później co 12 miesięcy (do
10 lat po orchiektomii);
—— KT jamy brzusznej i miednicy w pierwszych 2 latach co 6 miesięcy, a w latach 3.–5. co
12 miesięcy; według European Association of Urology (EAU) co 6 miesięcy tylko przez
pierwsze 2 lata;
—— RTG klatki piersiowej tylko ze wskazań klinicznych [wg National Comprehensive Cancer
Network (NCCN)] lub co 6 miesięcy przez pierwsze 2 lata (wg EAU).

Po chemioterapii obserwacja w przypadku nasieniaków wygląda tak, że częstość i zakres badań nie różnią się istotnie od aktywnej obserwacji (powyżej).
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Seminoma

Postprzez mardeb76 » 31 Maj 2017, 04:53

Dla pełnego obrazu zaleceń obowiązujących na świecie w przypadku nasieniaka w stopniu I po chemioterapii to według wytycznych NCCN z 2017 jest to tak jak napisałem we wcześniejszym poście, a mianowicie TK jamy brzusznej i miednicy raz w roku oraz markery co 6 - 12 miesięcy, badania obrazowe klatki piersiowej tylko w uzasadnionych klinicznie przypadkach. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Seminoma

Postprzez romi » 31 Maj 2017, 11:33

Witam
NCCN jest w wytycznych mniej rygorystyczne niż PTOK czy ESMO. W Polsce lekarze posługują się w większości zaleceniami PTOK (ESMO) i dobrze, bo są dla pacjenta korzystniejsze, biorąc pod uwagę, że nawroty nasieniaka najczęściej występują w pierwszych dwóch latach obserwacji.
Poza tym trzeba wziąć pod uwagę realia amerykańskie dla których opracowuje się wytyczne NCCN, sposób i możliwości leczenia, w związku z tym nie da się ich wprost przenieść ich do polskich warunków.
Niezależnie od tego dobrze jest wiedzieć jakie obowiązują na świecie zalecenia.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Seminoma

Postprzez mardeb76 » 31 Maj 2017, 11:58

Witam,
To by było świetnie, gdyby wszyscy lekarze posługiwali się właśnie tymi wytycznymi, ktore zgadzam sie że pozwalaja na wczesne wykrycie czegoś niepokojącego. Niestety na własnym przykładzie przekonałem się, że tak nie jest. W Poliklinice MSWiA w Olsztynie przy nasieniaku IA i decyzji o aktywnej obserwacji bez leczenia karboplatyną proponuje się TK raz na rok !!!!!!! Tłumacząc ten fakt dbałością o nerki pacjenta :D. Mam nadzieję, że to odosobniony przypadek. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Seminoma

Postprzez romi » 31 Maj 2017, 12:26

Witam
Olsztyn znany jest z niestandardowych postępowań. Zupełnie inaczej wygląda to w Magodencie czy w COI.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Seminoma

Postprzez dbary » 31 Maj 2017, 13:29

romi podałeś nieaktualne wytyczne follow up EAU. Są nowe z 2017, które ja przytoczyłem.(Nie ma RTG klp w follow up seminoma)
Pytanie moje jest takie:
u kogo się leczy pacjent z rakiem jądra? u urologa czy onkologa?Mówię o takim z low risk w trakcie bacznej obserwacji.
Ja podaję wytyczne urologiczne obowiązujące w Polsce. Tutaj jest taki sam schemat obserwacji nasieniaka po karboplatnie, w active surveillance lub po radioterapii (ujednolicony). Częstotliwość wykonywania markerów po orchidektomii nie jest tak istotna, gdyż niespełna 30% nasieniaków wydziela Bhcg. TK ma większe znaczenie w obserwacji albo PET-CT w monitorowaniu zmian resztkowych po chemioterapii. Np po rtg terapii guza IIa/IIB wznowa nasieniaka występuje głównie nad przeponą, w śródpiersiu, płucach lub kościach.
Jeżeli pacjent chce się dalej leczyć u onkologa to można się trzymać zaleceń PTOK, ale uważam, że polska urologia znacznie wyprzedza polską onkologię - z życia wzięte...
dbary
 
Posty: 15
Rejestracja: 25 Paź 2016, 19:38

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości