Carcinoma embryonale testis pT2

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez mardeb76 » 13 Cze 2017, 22:11

Witaj,
O tym czy można podać Ci bleomycynę decyduje lekarz prowadzący. Nie wiem jakie miałeś wyniki krwi, więc nie mogę się odnieść do tego czy moim zdaniem decyzja jest właściwa. Zakładam jednak, że lekarz wie co robi, ponieważ bleomcyna wpływa bezpośrednio na zaburzenia czynności wątroby, co mogłoby jeszcze skomplikować sprawę. Wyniki powinny sie porawić w ciągu kilku dni i wtedy dokończysz ten pierwszy cykl. Często jest tak, że drugi cykl organizm znosi lepiej między innymi dlatego, że do leczenia włączone zostaja leki osłonowe. Nie martw się, kilka dni poślizgu nie będzie miało wpływu na końcowy efekt leczenia, tak zdarza się dośc często. Bądź dobrej myśli. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez Marciosbc » 15 Cze 2017, 17:05

Witam ponownie. Leki odsłaniające wątrobę przyniosły efekt i wczoraj dostałem pierwszą dolewke bleo. Za tydzien dtuga i ok 26.06 zaczynam drugi, mam nadzieje ostatni kurs bep. Jakie pownno byc następne dzialanie w mojej sytuacji. Czy wykonanie badania pet-ct (w zwiazku z drobnym guzkiem podoplucnowym -do obesrwacji) ma sens czy wystarczy tylko tk jamy brzusznej i klatki piersiowej???
Marciosbc
 
Posty: 41
Rejestracja: 03 Cze 2017, 15:42

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez mardeb76 » 15 Cze 2017, 17:55

Cześć,
Badanie PET-CT w Twojej sytuacji w ogóle nie ma sensu, ponieważ ta metoda obrazowania, zdaniem większości onkologów i radiologów, ma ograniczone zastosowanie w przypadku monitorowania zmian nienasieniaków. Moim zdaniem, ze względu na fakt, że podjąłeś leczenie systemowe raczej zapobiegawczo to około 4 tygodni po zakończeniu drugiego cyklu wystarczy TK klatki piersiowej, w celu oceny tego niewielkiego guzka, zgodnie z sugestią radiologa z pierwszej tomografii. Potem to już zgodnie z planem obserwacji TK miednicy i jamy brzusznej co kilka miesięcy lub dodatkowo TK klatki piersiowej jeśli będzie konieczność dalszej obserwacji tej zmiany. Super, że tak szybko wróciłeś do formy i kontynuujesz leczenie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez Marciosbc » 20 Cze 2017, 20:56

Witam. Od kilku Dni boli mam obrzek w okolicy piatki (chodz o zab). Bol sie nasila . Jakies sugestie czym to smarowac i co z tym zrobic ???
Marciosbc
 
Posty: 41
Rejestracja: 03 Cze 2017, 15:42

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez romi » 20 Cze 2017, 22:38

Witam
Chyba najlepszym pomysłem byłaby wizyta u dentysty. Uprzedź tylko lekarza, że jesteś w trakcie chemioterapii, ponieważ nie wszystkie zabiegi powinno się w tym czasie robić. Niczym nie smaruj bez konsultacji z lekarzem, co najwyżej możesz zażyć paracetamol. na uśmierzenie bólu.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez Marciosbc » 21 Cze 2017, 12:03

Witam. Dzisiaj 15 dzien cyklu druga dolewka bleo... badanie krwi zrobione i niestety skutki chemioterapii - mam neutropenie. Czy to groźne ?? Zostaje w szpitalu jak dlugo mozw trawac leczenie. Mial ktos z was takie powikłanie??
Troche sie wystraszyłem, druga dolewka bleo odlozona...
Marciosbc
 
Posty: 41
Rejestracja: 03 Cze 2017, 15:42

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez mardeb76 » 21 Cze 2017, 12:17

Witaj,
Neutropenia to typowe, bardzo częste powikłanie i skutek uboczny chemioterapii. Teraz, a nawet wcześniej zapobiegawczo-profilaktycznie ze względu na duże ryzyko wystąpienia takich objawów, otrzymasz leki będące prekursorami neutrofilów w szpiku (G-CSF). W ciągu kilku dni, tygodnia wyniki powinny się poprawić. Teraz dbaj o zdrowie i minimalizuj ryzyko infekcji. Odłożenie dolewki bleomycyny to bardzo duży błąd lekarza, ten składnik nie jest mielotoksyczny i powinien być podany niezależnie od występowania neutropeni. Spytaj o to koniecznie Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez romi » 21 Cze 2017, 13:08

Witam
Sama neutropenia nie jest przeciwwskazaniem do podania bleomycyny, nie jest również powodem pozostawienia pacjenta w szpitalu. Wszystko zależy jak głęboka jest neutropenia. Skoro jednak lekarz zdecydował o pozostawieniu pacjenta pod opieką i odłożenie dolewki, to znaczy że sytuacja tego wymaga. Myślę, że nie ma w tym przesady, ale raczej troska o zdrowie i życie pacjenta.
Przesunięcie dolewki o jeden, dwa dni nie będzie stanowiło problemu.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez mardeb76 » 21 Cze 2017, 13:39

Czy to ze względu na stan pacjenta, tego nie wiemy. Neutropenia nie jest bezwzględnym przeciwskazaniem, a zdarza się że bleomycyna nie jest podawana bez podstawy, według zasady "na wszelki wypadek". Dlatego moja sugestia o zapytanie lekarza dlaczego. Jeśli mogę spytać to gdzie się leczysz Marcin? Pozdrawiam, M.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Carcinoma embryonale testis pT2

Postprzez romi » 21 Cze 2017, 13:53

Witam
Nie wiemy jaki jest oprócz neutropenii powód pozostawienia pacjenta w szpitalu, natomiast sam fakt pozostawienia pacjenta w szpitalu oznacza, że są do tego wskazania. Sama neutropenia, jeśli nie jest głęboka, która występuje podczas chemioterapii nie jest wskazaniem do hospitalizacji.
Być może lekarz z jakichś przyczyn chce uniknąć dodatkowego obciążenia bleomycyną organizmu pacjenta i dlatego dolewka jest odłożona.
Ja raczej spróbowałbym się dowiedzieć dlaczego została przedlużona hospitalizacja, bo to może wyjaśnić powód niepodania bleomycyny.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości