Guz prawego jadra, 19lat, 2b

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz prawego jadra, 19lat, 2b

Postprzez Raknieborak » 09 Cze 2017, 09:45

Witam wszystkich, krótko opiszę mój przypadek i mam kilka pytań

Po miesiącu zwlekania udałem się do urologa (21.04) po pięciu dniach jadro zostało usunięte w szpitalu Narutowicza w Krakowie.
Nie mam przy sobie wyników krwi markerów wiec napisze z pamięci:
Przed zabiegiem
LDH w normie
B-hcg 11.5
AFP 36.7
Po zabiegu
LDH w normie
B-hcg 8.5
AFP 35.6

Wynik tomografi:
Pomiędzy aorta a ACI na poziomie naczyń nerkowych pakiet wezlow 32x28mm, ponadto przy aorcie od strony lewej węzły do 11 mm, w obrębie kreski węzły do 10mm

Wynik hist-pat, bardzo proszę o interpretację
Opis makroskopowy
Podłużne rozcięcie jadro 4.5x2,5x2,5 z powrózkiem dł.7cm. Margines powrózka 1prz. 1wyc/934/. W miąższu jadra szarobiaławy guz śr. 1cm otoczony miąszem. Na pozostałych przekrojach dochodzący pod osłonki 2prz.po 1wyc./935,936/.Miąższ jadra poza guzem 1 wyć. /937/. Najądrze z powrózkiem po 1wyc./938.939/. Powrózek nasienny 3prz. 2Wyc./940/.,1wyc./941/.
Opis mikroskopowy
Neoplasma malignum germinale testis cum haemorrhagiaet necrosis / Caricinoma embryonale et teratoma/.
Infiltratio neoplasmatica focalis tunicae albuginae at funiculi spermatici regionie epididymis.
Stadium zawansowany pT3.
Atrophia testis partialis. Hybrocoele tunicae testis.
Margines powrózka nasiennego bez utkania nowotworu.

06.06 zostałem przyjęty do szpitala
Dzisiaj (09.06) trzeci dzień chemii pierwszego cyklu

Jak dotąd wszystko według mnie zostało zrobione poprawnie jednak mam mieć 4 kursy bep, wszędzie gdzie czytam przy moim stopniu zawansowa powinny być 3, ktoś może wie dlaczego mogą chcieć mi dać 4 ?
Ostatnio edytowany przez Raknieborak 09 Cze 2017, 13:55, edytowano w sumie 2 razy
Raknieborak
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Kwi 2017, 21:42

Re: Guz prawego jadra, 19lat, 2b

Postprzez mardeb76 » 09 Cze 2017, 11:29

Witam,
Co do opisu histopatologicznego to można go przetłumaczyć w ten sposób:
Neoplasma malignum germinale testis cum haemorrhagiaet necrosis - nowotwór gremialny jądra z obecnością zmian krwiotocznych i martwicy
Caricinoma embryonale et teratoma – utkanie niejednolite (teratocarcinoma) rak zarodkowy (carcinoma embryonale) i potworniak (teratoma)
Infiltratio neoplasmatica focalis tunicae albuginae – naciekanie nowotworowe osłonki białawej
funiculi spermatici regionie epididymis – naciekanie powrózka nasiennego
Atrophia testis partialis – częściowa atrofia (zanikanie) jadra
Hybrocoele tunicae testis – wodniak jądra
Ze względu na to, że guz nacieka powrózek nasienny jest pT3. Klasyfikacja miejscowego zaawansowania choroby prawidłowa.
Z tego co napisałeś to u ciebie wygląda to tak: stopień zaawansowania klinicznego choroby to IIIB - dowolne T, N1-3, M0, S2 (obecność powiększonych patologicznie węzłów chłonnych i dwa markery powyżej normy). Czyli zgodnie z wytycznymi to 4 x BEP lub 4 x VIP. Zatem na moje oko wszystko się zgadza. Teraz dopilnuj tylko poprawności leczenia. Bedzie dobrze.
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz prawego jadra, 19lat, 2b

Postprzez Raknieborak » 09 Cze 2017, 13:01

Trochę mnie zmartwiłeś, lekarz mówił że jestem w 2 stopniu zawansowania, jesteś pewien że s2 a nie s1 ?
Raknieborak
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Kwi 2017, 21:42

Re: Guz prawego jadra, 19lat, 2b

Postprzez mardeb76 » 09 Cze 2017, 15:15

Witaj,
Rzeczywiście, nie zwróciłem właściwej uwagi na wartości markerów. Zmyliły mnie przecinki po pierwszej cyfrze w wytycznych NCCN (to były tysiące, a nie jedności). W Twoim przypadku to jest jednak S1, ponieważ:
BHCG poniżej 5000 mlu/ml
LDH poniżej 1,5 x norma
AFP poniżej 1000 ng/ml
Zatem to jest stadium II. Miałeś rację powinieneś otrzymać leczenie 3 x BEP. W takim razie zapytaj lekarza dlaczego rozpatruje opcje 4 x BEP.
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

cron