WZNOWA?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

WZNOWA?

Postprzez marynia » 25 Lip 2017, 18:08

Witam,
W 2014 roku opisałam historię mojego syna. Link do tematuhttp://rjforum.pl/viewtopic.php?f=9&t=684
Do tej pory wszystko było w porządku, wyniki badań kontrolnych były dobre. Niestety w maju 2017 to się zmieniło

Maj 2017 roku kontrolna tomografia
OPIS:
Pola płucne bez uchwytnych zmian ogniskowych. W płucu lewym pasmowate zagęszczenia łączące się z opłucna, częściowo intensywnie wysycone - zmiany pooperacyjne?
Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone.

Minimalna ilość tkanki tłuszczowej utrudnia ocene węzłów chłonnych. Widoczne nieco większe węzły chłonne w sąsiedztwie aorty maksymalnie 13mm.

Reszta narządów bez zmian.

W związku z niejasnym obrazem TK zlecono badanie PET/CT

Zobrazowano:
Twarzoczaszka i szyja: Stan po usunięciu prawego płata tarczycy, guzek 13mm w lewym płacie tarczycy o SUV 2.3, poza tym obraz PET/CT tkanek miekkich w normie.

Klatka piersiowa: Zamostkowo zmiana hypodensyjna otoczona rąbkiem tkanki normodensyjnej - wymiar masy ok. 40 x 23 x 47 mm i SUV 2.3. Guzek 5mm o SUV 1.5 w segm. 6P oraz guzek do 5mm o SUV 1.7 w segm. 10L. Poza tym obra PET/CT tkanek miękkich w normie.

Jama brzuszna i miednicy: Okołoaortalne węzły chłonne do 7mm i SUV 1.4. Poza tym obraz PET tkanek miękkich w normie. W CT poszerzone naczynia żylne w przestrzeni zaotrzewnowej jamy brzusznej, miednicy i tkanki podskórnej przedniej sciany jamy brzusznej; wątroba, śledziona, trzustka, obie nerki i nadnercza w normie.

Układ kostny: Obraz PET w zakresie objętym badaniem bez zmian ogniskowych.

Inne: Nierównomierny metabolizm w pozostałym jądrze o SUV do 4.7.

Wnioski: Obraz PET sugeruje możliwość "meta" do klatki piersiowej, jednak obraz nie jest jednoznaczny. Jądro do oceny urologicznej. Pozostałe opisane zmiany niespecyficzne.

26.07.2017 umówiona konsultacja urologiczna.
31.07.2017 umówiona wizyta w CO Bydgoszcz ( konsultacja torakochirurga)

Markery 13.06.2017:
APTT 27.07 ( norma 25.30-33.80)
LDH 175 (norma 135-225)
CEA 2,17 ( norma ponizej 3.8)

Dnia 12.07.2017 byly wykonane markery w CO bydgoszcz, wyników nie posiadam ale były w normie.

Proszę bardzo napiszcie co o tym myślicie.
Z góry dzękuje.
marynia
 
Posty: 8
Rejestracja: 04 Mar 2014, 14:58

Re: WZNOWA?

Postprzez mardeb76 » 25 Lip 2017, 18:49

Witaj,
Niestety wielkość tej zmiany hypodensyjnej w płucach wskazuje na wznowę choroby w tej lokalizacji. Przekonywać do tego może również fakt, że pierwotnie ogniska nowotoworu też zlokalizowane były w płucach. Z tego co czytałem to u syna zdiagnozowano potworniaka dojrzałego, którego udało się wyleczyć za pomoca chemioterapii EP. Jeśli podjerzenie o zmiany meta zostanie potwierdzone to syn powinien zostać operowany w celu usunięcia tej zmiany.
Zgodnie z wytycznymi NCCN w przypadku wzowy choroby występującej w okresie dłuższym niż dwa lata po zakończeniu leczenia pierwszej linni rekomendowane jest operacyjne usunięcie pojawiających się zmian, jeśli jest to technicznie możliwe. Jeśli jest to niemożliwe to leczenie z wykorzystaniem chemioterapii drugiej linii w schemacie TIP lub VeIP.
O tym co należy zrobić zdecyduje oczywiście onkolog i terakochirurg. Sądzę, że jeśli uznają zmianę za nowotworową to w pierwszej kolejności rozpatrywana będzie operacja. W przypadku potworniaków doszczętna resekcja jest uznawana za podstawowy sposób leczenia.
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: WZNOWA?

Postprzez marynia » 25 Lip 2017, 19:43

Dziękuje za szybką odpowiedz.Tego się bałam.
marynia
 
Posty: 8
Rejestracja: 04 Mar 2014, 14:58

Re: WZNOWA?

Postprzez mardeb76 » 26 Lip 2017, 00:04

Witam,
W wyniku histopatologicznym zidentyfikowano jedynie potworniaka dojrzałego. Oczywiście ocena urologa, że to zmiana łagodna było błędem, ale mimo wszystko jest to typ nowotworu wolno dającego przerzuty i wolno rosnącego. Jeśli obecna zmiana jest to ten sam typ histologiczny nowotworu to jej usunięcie powinno zakończyć leczenie. Mam pytanie, jak często syn wykonywał kontrolne TK, kiedy było poprzednie i czy wówczas w płucach nic nie zauważono? Pytam dlatego, że obecnie to dość duży guz, który musiał jakiś czas się rozwijać. Najważniejsze jest to, że działacie bardzo szybko, a to zapewni bezzwłoczne podjęcie odpowiednich kroków przez lekarzy. Jest oczywiście jeszcze jakaś szansa, że nie jest to zmiana nowotworowa. Radiolog ani w badaniu TK, ani w badaniu PET tego kategorycznie nie przesądził. Proponuję wysłać historię choroby oraz obecne wyniki do dr Tomasza Sarosieka z prośbą o konsultacje na adres: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl. Doktor z pewnością Wam doradzi, a jest to niepodważalny autorytet w leczeniu nowotworów jądra. Będzie dobrze. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: WZNOWA?

Postprzez marynia » 26 Lip 2017, 08:26

Marcinie bardzo Ci dziękuję że się na nami pochyliłeś. Zastanawia mnie również to tempo wzrostu,bo poprzednia tomografia była 25.05.2017 i nie było nic wspomniane,tomografie opisałam wyżej.O dr Sarosieku też myślę, ale po konsultacjach.Bardzo boję się o to drugie jądro. może dzisiaj się coś wyjaśni.Pozdrawiam.
marynia
 
Posty: 8
Rejestracja: 04 Mar 2014, 14:58

Re: WZNOWA?

Postprzez mardeb76 » 26 Lip 2017, 10:08

Witaj,
Rzeczywiście w TK z maja nic takiego nie stwierdzono. Jedyne co opisane to w płucu lewym „pasmowate zagęszczenia łączące się z opłucna, częściowo intensywnie wysycone - zmiany pooperacyjne?”, jednocześnie wniosek był taki, że zmian ogniskowych nie stwierdzono. Rozumiem, że za wykonaniem PET przemawiały dyskusyjne węzły chłonne w sąsiedztwie aorty, których średnica była do 13mm.
Ja powiem tak, wartość SUV czyli znormalizowanego wskaźnika wychwytu znacznika stosowanego podczas badania, dla tej zmiany w płucach, jest dość niska bo wynosi 2,3. Zwykle dla jednoznacznego stwierdzenia guzów nowotworowych powinna przekraczać 3,0. Dlatego w ocenie radiologa trudno przesądzać o jednoznacznym pochodzeniu tej zmiany. Z drugiej strony jeśli do wykonania PET stosowanym znacznikiem była najczęściej używana 18F- fluorodeoksyglukoza (FDG) to ten wynik jest mało wiarygodny ze względu na fakt, że potworniaki dojrzałe nie wykazują zwiększonego metabolizmu glukozy, stąd w większości opinii PET nie jest w ich diagnozowaniu w ogóle potrzebny.
Obecnie uważa się, także że rola badania FDG-PET w nowotworach jądra typu nienasieniak nie jest zbyt duża. Badanie nie wnosi istotnie więcej informacji w stosunku do rutynowo wykonywanych TK klatki piersiowej i oznaczeń markerów u chorych po przeprowadzonym leczeniu chemicznym.
Podsumowując po głębszej analizie wyników stwierdzam, że sytuacja nie jest jednoznaczna ponieważ w obrazie TK zmiany nie było (w moim odczuciu w przypadku potworniaka dojrzałego jest to badanie znacznie wartościowsze), niska wartość SUV, brak praktycznej możliwości wykrycia wznowy potworniaka dojrzałego metoda FDG-PET. To wszystko stawia pod znakiem zapytania jednoznaczną diagnozę i stwierdzenie, że jest wznowa. Z drugiej strony zmiana została zidentyfikowana i jest dość duża. Nie wiem dokładnie co o tym sądzić. Istnieje oczywiście taka teoretyczna możliwość, że pierwotne badanie histopatologiczne nie wykryło istniejącego innego komponentu guza pierwotnego, który teraz „świeci” w obrazie PET, ale to tylko moje bezpodstawne spekulacje.
Konieczna konsultacja z doświadczonym lekarzem, być może kolejne TK. Będziemy bardzo wdzięczni jeśli zdecydujesz się kontynuować wątek i dasz znać co zdecydowali profesjonaliści.
Nierównomierny metabolizm w pozostałym jądrze o SUV do 4,7 to jest powód do niepokoju. Konieczna konsultacja z urologiem, badanie palpacyjne, USG. Również czekamy na wieści.
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: WZNOWA?

Postprzez marynia » 26 Lip 2017, 12:49

Dziękuje Marcinie,co do pierwotnego badania histopatologicznego:było weryfikowane przez dwa niezależne ośrodki,oba potwierdziły \,nie znajdując nic innego.O to świecące jajko strasznie się boję,dziś urolog.Dam znać
marynia
 
Posty: 8
Rejestracja: 04 Mar 2014, 14:58

Re: WZNOWA?

Postprzez marynia » 26 Lip 2017, 21:59

Mamy konsultacje urologa:W badaniu usg jądra jedynego stwierdza się nieco zmniejszone rozmiary-największy wymiar

35mm.Echostruktura jednorodna poza obszarem 5mm o zmniejszonej echogeniczności nieostro ograniczonym.Wokół jądra duże żylaki do 3,8mm. zalecenia -kontrolne badanie usg jądra za 3mc-zmiana w jądrze wydaje się mieć charakter łagodny.
marynia
 
Posty: 8
Rejestracja: 04 Mar 2014, 14:58

Re: WZNOWA?

Postprzez mardeb76 » 26 Lip 2017, 22:21

Witam,
Trochę nie rozumiem stwierdzenia, że zmiana na jądrze wydaje się mieć charakter łagodny. Być może tak jest, ale czy urolog zasugerował co to jego zdaniem jest (torbiel, wodniak, ziarniakowe zapalenie jądra, gruczolak, włókniak, tłuszczak, mięśniak, nerwiak, naczyniak). Tutaj link do publikacji na ten temat: http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1323 . Zgodnie z zaleceniem należy obserwować. Dobrze, że ta zmiana została pomiekąd wykluczona jako nowotwór. Po przemysleniu i własnej analizie uważam, że tą zmianą na płucach też nie powinniście sie martwić na zapas. Moja opinia z pierszego postu była mocno na wyrost. Ponieważ skoro dwóch niezależnych patomorfologów potwierdziło obecność czystego potworniaka to: nie jest to możliwe aby ten nowotwór rósł tak szybko, że w TK z maja zmiany w płucach nie było, a obecnie jest, potworniaki dojarzałe są "niewidzialne" dla FDG-PET, wartość SUV jest poniżej watości charakterystycznej dla guzów nowotworowych. Musi ocenic to specjalista, ale sądzę że jest duża szansa, że to co zostało zidentyfikowane nie jest związane z potworniakiem. Wniosek nie martwcie się na zapas, należy zaczekać na opinię lekarza. Sądzę, że mając dotychczasowe wyniki warto już napisać do dr Sarosieka i poznac jego opinię. Mam przeczucie, że będzie dobrze. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości