Problem z jądrem

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 09 Lis 2017, 16:56

Dzięki Mardeb.

Chciałbym jeszcze nieco uaktualnić listę wyników moich badań. Jak byc może pamiętacie, geneza wykrycia mojego nowotworu związana była z problemami hormonalnymi. 2-krotnie większa od normy produkcja testosteronu, 3 - krotnie większa estradiolu oraz brak produkcji gonadotropin FSH oraz LH. Po zdiagnozowaniu tego problemu zostałem skierowany na USG jąder oraz badanie markerów. Okazało się, że guz prawego jądra stymuluje je do nadmiernej produkcji testoosteronu i estradiolu, co z kolei blokuje produkcję gonadotropin LH i FSH. W takiej sytuacji jakość nasienia najpradopodobniej nie pozwoliłaby na poczęcie dziecka.

Dziś, niemalże równo 2 miesiące po orchidektomii, zgodnie z zaleceniami endokrynologa, wykonałem ponownie badania ww. hormonów. Chciałbym pokazać również tutaj te wyniki - być może komuś ten kazus kiedys się przyda.

Prolaktyna: 12,1 (norma 4-15)
LH: 6,8 (norma 1,7-8,6)
FSH: 4,0 (norma 1,5-12,4)
Testosteron: 787 (280-800)
Estradiol: 40 (11,3-43,2)

Jak widać, wyniki wsystkich hormonów wróciły do normy, co może cieszyć. Nie ukrywam jednak delikatnego zaniepokojenia wynikami testosteronu i estradiolu, które są w górnych granicach normy... to całkiem dużo jak na jedno jądro... Czy ktoś z Was robił podobne badania po operacji? W najbliższym czasie skonsultuję to z endokrynologiem.
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez mardeb76 » 09 Lis 2017, 21:54

Hej,
To powód do radości, a nie niepokoju. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 29 Sty 2019, 16:47

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Chciałbym podzielić się moimi nowymi wynikami badań oraz wątpliwościami, jakie z ich powodu powstały. Opis TK poniżej, jeden węzeł powiększony, ale nie wiadomo co to jest i z jakiego powodu. Pani doktor onkolog poleciła mi z tego powodu badania PET, ale nie jestem do końca przekonany czy te badania robić i jak szkodliwe one są.. Pytanie, czy ktoś z Was miał podobną sytuację i robił badanie PET? Czy bylibyście w stanie coś doradzić w tej sytuacji? Dodam, ze orchidektomie miałem we wrzesniu 2017. Bez chemioterapii i wyniki krwii z września 2018 też są w normie.
Opis TK
[i][i]
[*]TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej wielofazowe
Badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej wykonano w opcji podstawowej, po podaniu wody doustnie, wykonano dwie fazy po podaniu dożylnie środka kontrastowego.

Za skierowaniem: Stan po prawostronnej orchidektomii 2017r.; badanie kontrolne.

Badanie porównano z badaniem poprzednim z dnia 23.05.2018r.
Narządy miąższowe jamy brzusznej: wątroba, śledziona, trzustka, obie nerki i oba nadnercza przedstawiają obraz w granicach normy. Zmian ogniskowych nie wykazują.
Drogi żółciowe nieposzerzone. Przewód Wirsunga śr. w normie.
Aorta brzuszna średnicy w normie.
Pęcherz moczowy o gładkich ścianach, bez zmian ogniskowych.
Gruczoł krokowy niepowiększony, ostro odgraniczony, bez zmian ogniskowych dostępnych badaniem TK.
Pęcherzyki nasienne symetryczne, obustronnie grubości w normie, bez uchwytnych zmian ogniskowych.

Widoczne są liczne znamiennie niepowiększone węzły chłonne krezkowe w osi krótkiej do 6 mm - jak poprzednio.
W prawym śródbrzuszu, na wysokości pępka, bezpośrednio przed m. lędźwiowym większym widoczny jest węzeł chłonny o wym. w osi krótkiej 7 mm, w osi długiej 16 mm. Nieco większy, niż w badaniu poprzednim.
Poza tym węzły chłonne w obszarze badania wielkościowo w zakresie normy.

Widoczne części kostne bez zmian ogniskowych mogących odpowiadać meta. Prawowypukłe skrzywienie boczne pogranicza Th-L kręgosłupa Obustronna kręgoszczelina kręgu L5, obecnie towarzyszy jej nieznaczny przodozmyk L5 o 3 mm.
Widoczne części płuc bez zmian mogących odpowiadać meta.

Wnioski:
Widoczny jest pojedynczy, nieznacznie powiększony węzeł chłonny w śródbrzuszu po stronie prawej, o zachowanych proporcjach osi długiej do krótkiej - nieznaczna progresja wielkości w stosunku do badania poprzedniego. Raczej o charakterze odczynowym niż związany z procesem npl.
W razie wątpliwości klinicznych wczesne badanie kontrolne lub ocena aktywności metabolicznej węzła.
Pojawił się śladowy przodozmyk L5 (I stopnia) związany z obustronną kręgoszczeliną tego kręgu.
Poza tym obraz TK jamy brzusznej i miednicy jest porównywalny do badania poprzedniego, bez zmian mogących odpowiadać meta.
[/i][/i]
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez tobson85 » 29 Sty 2019, 19:05

Hej
Moim zdaniem PET w Twoim przypadku ma uzasadnienie i jeśli dostałeś skierowanie od lekarza to warto wykonać.
Badanie oczywiście tak jak no TK nie jest całkowicie oboojetne dla organizmu, ale jeśli zachodzi taka potrzeba to się takie zleca i wykonuje.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 30 Sty 2019, 10:28

Dzięki Tobson za odp.

Własnie nie jestem do końca pewien, bo opis wskazuje na odczynowy charakter węzła... do tego to nie jest węzeł zaotrzewnowy... Dlatego nieco wzbraniam sie przed PET, a raczej bardziej sie go obawiam zobić

Ale z drugiej mam tez swiadomość, ze moze to byc spowodowane innym nowotworem, niezwiazanym z rakiem jądra ;/

Ostatnie TK miałem 2 miesiace temu, ale dopiero w zeszlym tygodniu dostałem opis z powodu opóźnienia. Ide jeszcze w tym tygodniu zbadac krew, ale nawet jak bedzie wszystko okej, to chyba trzeba bedzie PET tak czy inaczej zrobic...
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez justyna09000 » 30 Sty 2019, 13:15

Hej,
Nie jestem ekspertem, ale ja nie widzę tu nic podejrzanego. Węzeł o którym mowa w osi krótkiej ma 7 mm, czyli jak najbardziej mieści się w normie. A że większy niż w poprzednim badaniu, może to przypadek ;)
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 01 Lut 2019, 15:21

Nie jestem ekspertem, ale ja nie widzę tu nic podejrzanego. Węzeł o którym mowa w osi krótkiej ma 7 mm, czyli jak najbardziej mieści się w normie. A że większy niż w poprzednim badaniu, może to przypadek ;)


Dzięki Justyna za słowa otuchy.

Dziś odebrałem wyniki krwi, które są w normie. Skonsultowałem jeszcze opis TK z drugą panią doktor, która z kolei stwierdziła, że nie jest tutaj potrzebny PET, ani nawet przyśpieszona ponowna tomografia. Poleciła zrobienie TK w maju.
Teraz sam do konca niewiem co zrobić, ale chyba faktycznie zrezugnuję z PET i zrobię TK za 3-4 miesiace, moze ewentualnie nieco szybciej...
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

cron