Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez klon » 23 Gru 2010, 18:23

Witam.
W czerwcu 2009 usunięto mi jądro z powodu guza. Rozpoznanie Carcinoma embryonale 07x05x1,2 cm. Stopień zaawansowania pT2. Markery: LDH 163, AFP 4,4, beta HCG 2,52
Po 2-óch kursach ciężko przebytej chemii ( pobyt w szpitalu, dolewka 2 jed krwi, anemii itd.) stan mojego zdrowia poprawił się. Wszystkie wyniki jak u zdrowego człowieka ( TK- co 3 miesiące i markery super ).
TK klatki z 17.08.2010
miąższ płucny powierzchniowy bez zmian patologicznych ogniskowych, drzewo oskrzelowe prawidłowe, jamy opłucnowe wolne, śródpiersie bez zmian patologicznych, układ kostny kostny kl. piersiowej prawidłowy.
TK j. brzusznej (w skrócie wszystko ok) ale jest zapis:
-pojedyncze niepowiększone węzły chłonne około naczyniowe z rysującą zatoką tłuszczową
-powiększonych węzłów około naczyniowych miednicy nie stwierdza się.
-pozostałe narządy j.brzusznej uwidocznione w płaszczyznach skanowania w normie- bez zmian ogniskowych i ognisk patologicznych gromadzenia kontrastu.
TK klatki 22.11.2010
- podopłucnowo guzek 7mm w segmencie 8 płuca lewego, poza tym pola płucne upowierzchnione prawidłowo bez zagęszczeń miąższowych i innych zmian ogniskowych
-śródpiersie niezmienione drzewo oskrzelowe drożne - główne i płatowe
-powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się
-jamy opłucnowe wolne
-układ kostny w normie, bez zmian ogniskowych
TK j. brzusznej
-wątroba normodensyjna bez zmian ogniskowych i ognisk patologicznych gromadzenia kontrastu
-drobna torbiel korowa w nerce prawej
- trzustka niepowiększona o zrazikowej budowie normodensyjna i o jednorodnym wzmocnieniu pokontrastowym
- dość liczne niepowiększone węzły chłonne okołoaoralne z rysującą się zatoką tłuszczową
- pozostałe narządy j. brzusznej i miednicy małej uwidocznione w płaszczyznach skanowania w normie- bez zmian ogniskowych i ognisk patologicznych gromadzenia kontrastu
- płaszczyzny tłuszczone wokół odbytnicy, esicy, pęch. moczowego zachowane.

Wtedy mój lekarz skierował mnie na PET/CT w celu różnicowania zmiany w płucu między zmianą łagodną a złośliwą.( markery w normie)
Opis badania 06.12.2010r
Głowa i szyja:
Ognisko wzmożonego metabolizmu 18F-FDG w prawej strunie głosowej SUV maks.FDG=3,3-do oceny miejscowej.
Węzły chłonne szyjne niepowiększone ( do 10 mm w osi krótkiej) bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG

Klatka piersiowa:
Guzki segmentu 8 płuca lewego średnicy 5 mm i 3mm bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Węzły chłonne śródpiersia niepowiększone bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDH.

Jama brzuszna i miednica:
Stan po orchidectomii prawostronnej.
Aktywny metabolicznie węzeł chłonny przy trzonie kręgu L5 po stronie prawej 8x7 mm SUVmaks FDG=2,3.
Pozostałe węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej do 7mm w osi krótkiej bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG
Wątroba, śledziona niepowiększone, nadnercza bez zmian ogniskowych, trzustka bez ognisk wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Wydalanie radioznacznika z moczem prawidłowe.

Układ kostny:
Ognisko osteolityczne w trzonie kręgu Th 12 bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Bez ognisk patologicznego metabolizmu 18F-FDG typowych dla procesu rozrostowego.

Wnioski::Wynik badania PET-CT wskazuje na łagodny charakter guzków płuca lewego oraz pojedynczy miernie aktywny metabolicznie węzeł chłonny lędźwiowy po stronie prawej- do wczesnej kontroli CT lub PET-CT
===================================================================
Badanie zostało przeprowadzone po ok.3 tygodniach po badaniu TK, które wykryło oprócz drobnej drobnej torbieli korowej na nerce (teraz o niej nie ma mowy)badanie wykryło też guzek o wym. 7 mm w segmencie 8 płuca lewego.(teraz są 2 ale inny rozmiar 5mm i 3 mm)
Oczywiście niepokoją mnie wzmożone ogniska metabolizmu i aktywny węzeł chłonny Co to oznacza?
Czego mogę się spodziewać?
Co z tymi guzkami ( czy w przyszłości trzeba będzie je usunąć? nawet jeżeli są łagodne?). Na wizytę u mojego lekarza muszę jeszcze trochę poczekać ( kolejki) :cry:
Badanie wykazało łagodny charakter guzków.Czy mimo tego w przyszłości mogą one przybrać złośliwą postać? Pierwotne utkanie było złośliwe.
Czy czas pomiędzy badaniami TK i PET 3 tygodnie w moim przypadku mogło dać zakłamany wynik?- jeżeli tak to co robić?
Pozdrawiam wszystkich i życzę Wesołych Świąt.
klon
 
Posty: 41
Rejestracja: 23 Gru 2010, 15:47

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez troll » 24 Gru 2010, 00:38

Witam,

Zmiany w płucu nie wydają się mieć charakteru nowotworowego - prawdopodobnie jest to zwłóknienie po bleomycynie. Nie trzeba ich usuwać, jedynie kontrolować.
Wzmożone ogniska metabolizmu w układzie kostnym to najpewniej nic innego jak zmiany zwyrodnieniowe - osteoporoza? Do kontroli za jakiś czas (pół roku?).
Aktywny węzeł chłonny to węzeł, który bierze udział w odpowiedzi immunologicznej - zapalenie?
Na moje oko w tej chwili nie ma mowy o jakiejkolwiek wznowie, jesteś zdrowy. Natomiast naturalnie poczekamy na opinię lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez klon » 18 Mar 2011, 17:59

Witajcie. Choć może rzadko piszę to zapewniam Was, że wszystkie tematy na forum śledzę na bieżąco i co najmniej 2-3 razy dziennie jestem z Wami.
U mnie wszystko w porządku, ostatnie wyniki są ok.
Wyniki PET z 06.12.2010
Aktywny metabolicznie węzeł chłonny przy trzonie kręgu L5 po stronie prawej 8x7 mm SUVmaks FDG=2,3.
Pozostałe węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej do 7mm w osi krótkiej bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG

Obecnie TK j. brzusznej z dn.07.03.2010r stwierdza (najważniejsze):
-kilka niepowiększonych węzłów chłonnych okołoaortalnych z rysującą się zatoką tłuszczową głównie na wysokości odejścia tt. nerkowych zwłaszcza po stronie lewej.
Guzki segmentu 8 płuca lewego średnicy 5 mm i 3mm bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.

Na wcześniejszej wizycie mój lekarz potraktował to jak sugerował troll za zwłóknienia po przebytej chemii, obecnie dostałem skierowanie na TK klatki termin 20 czerwiec.
Ognisko osteolityczne w trzonie kręgu Th 12 bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
A na to dostałem skierowanie na RTG celowane.
Troll-u jak sądzisz czy wszystko jest ok?
I jeszcze jedno pytanie. O co chodzi z tym AFP? Konkretnie w różnych tematach forumowicze juz o to pytali. AFP 7,1 to z moich ostatnich wyników przy normie poniżej 9. W innych tematach widziałem normę 5.0 , 5,5 , 8.0. Skąd takie duże rozbieżności?
klon
 
Posty: 41
Rejestracja: 23 Gru 2010, 15:47

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez troll » 21 Mar 2011, 22:42

Witam,

Różnice w wartości normy markera AFP to po prostu różne technologie użyte do oznaczania poziomu takowego we krwi. Nie było wskazań do wykonania PET-CT w Twoim przypadku. Myślę, że dalsza obserwacja i wykonanie zaproponowanego badania są w tej chwili mocno uzasadnione.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez klon » 14 Kwi 2011, 18:08

Witam wszystkich.
Wyniki z przed miesiąca
LDH 182
AFP 7,1
B HCG 0,5

Wyniki z 11.04.11
LDH 417 -(207-414 U/L)
AFP 4,17 - (7,00)
Total b-HCG <0,100 -(2,00)

Trollu jak widać wyniki niezłe oprócz LDH. Czy ten powiekszony wynik może być spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym i spożywaniem odżywek dla sportowców (od półtora m-ca ćwiczę intensywnie i chodzę na basen), czy mam też spodziewać się innych czynników. Alkoholu nie spożywam od 9 m-cy, posiłki raczej normalne.
klon
 
Posty: 41
Rejestracja: 23 Gru 2010, 15:47

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez troll » 14 Kwi 2011, 18:56

Witam,

Jesteś zdrowy i dorosły, możesz więc robić co chcesz ze wszystkimi tego konsekwencjami. Sporty siłowe są okej, ale nie przegnij w jedną ani drugą z resztą wiem, że tego Ci tłumaczyć nie muszę :) LDH jest niewiele podwyższone, w/w mogą tak wpływać.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez klon » 24 Cze 2011, 22:21

Witajcie.
Trollu czy możesz odnieść się do ostatnich moich badań TK kl. piersiowej zrobionych 20.06.2011. Jak widać przybywa w nim guzków w porównaniu z wynikami PET z dn 06.12.2010 a także ubytków osteolitycznych. Czy znaczy to, że chemia dalej działa i dokonuje zmian w moim organizmie i dalej możemy mówić o zwłóknieniach? Czy może zaczyna dziać się coś niedobrego? A może to lekarz bardziej szczegółowo wykonał ocenę obrazu?

Wynik badania: W dwufazowym badaniu CECT kl piersiowej przed i po podaniu kontrastu i . v. stwierdza się obecność:
-kilka: dwa po st. lewej ( segment 10 i 8) i pojedyncze po str. prawej(seg.4) drobne do 5mm śr. guzki podopłucowe na wys. Th 8, zarówno w prawym jak i lewym płucu,
pozostałe pola płucne upowietrznione prawidłowo bez zagęszczeń miąższowych i zmian ogniskowych,
-śródpiersie niezmienione,
-drzewo oskrzelowe drożne- główne i płatowe,
-powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia nie stwierdza się,
-narządy j. brzusznej uwidocznione w płaszczyznach skanowania w normie- bez zmian ogniskowych i ognisk patalogicznych gromadzenia kontrastu.
-w oknie kostnym widoczne są ubytki osteolityczne z otoczką sklerotyczną- odpowiadające raczej przepuklinom dotrzonowym w kręgach Th7 Th11 i Th12

Markery z dn 20.06.2011r:
LDH 148
AFP 5.5
b-Hcg <0.5

RTG celowane na TH 12 - obraz radiologiczny w granicach normy.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
klon
 
Posty: 41
Rejestracja: 23 Gru 2010, 15:47

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez Watcher » 25 Cze 2011, 00:23

Do każdego badania podawaj normę. Łatwiej będzie naszym specjalistom interpretować wyniki :) A dlaczego normy są inne to już Troll wyjaśnił..

A z tym LDH to po prostu intensywne ćwiczenia takim jak zresztą Troll Ci powiedział. Koksisz na siłce to masz :)

Również czekam z niecierpliwością na interpretacje Twoich wyników.
Watcher
 
Posty: 92
Rejestracja: 09 Lut 2011, 19:21

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez klon » 25 Cze 2011, 08:06

Watcher, pierwszą rzeczą jaką zrobiłem dziś rano było odpalenie kompa i od razu zajrzałem tutaj. Po przeczytaniu Twojego posta parsknąłem śmiechem aż dzieci pobudziłem, chodzi o ten koks hehe. Pozdrawiam.
klon
 
Posty: 41
Rejestracja: 23 Gru 2010, 15:47

Re: Rak jądra Carcinoma embryonale- przypadek klona

Postprzez troll » 25 Cze 2011, 12:48

Witam,

Zmiany w płucach są tak małe, że loterią jest czy badanie obejmie je swoim zasięgiem, czy nie. Każdy skan to tak na prawdę "przecinanie" człowieka w pewnych odległościach 5-10mm w zależności od ustawienia tomografu. Jeśli te "przecięcia" wyjdą akurat przed guzkiem i po guzku, to w badaniu taki guzek pozostanie niewidoczny. Moim zdaniem wszystko jest ok, tym bardziej, że markery są w normie. Natomiast nie można poprzestawać obserwować tych zmian. Bardziej martwiłbym się tymi wytworami kostnymi, ale nie w ujęciu onkologicznym a raczej zmian o podłożu choroby reumatycznej. Może to nie być nic poważnego ale konsultacja z chirurgiem ortopedą wydaje się być uzasadniona.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości