Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Postprzez bartek_r » 05 Wrz 2017, 12:30

Dzień dobry,
planowałem napisać później - ale chciałbym przedstawić swój przypadek już i rozwiać kilka wątpliwości.
Swojego przyjaciela poznałem osobiście, tj. odkryłem pewnego dnia podczas kąpieli, że moje lewe jądro jest powiększone. Trafiłem do urologa 27 lipca - niecałe 3 tyg. po samozdiagnozowaniu - 28 lipca zostałem zoperowany i czekam na dalsze leczenie. Przejdę do konkretów.

Markery nowotworowe przed zabiegiem:
AFP 3.28 IU/ml
LDH 278 U/I
betaHCG<0,1
--
Wynik badania histopatologicznego
Fragment tkankowy obejmujący jądro średnicy 7cm wraz z powrózkami nasiennymi długości 5,5cm, całośc wagi 80 g. Na przekroju w jądrze guz średnicy 4,5cm. Histologicznie: seminoma (immunohistologicznie: CD117+)
Nowotwór ograniczony do jądra, nie nacieka najądrza ani rete testis, nie przekracza torebki jądra. W utkaniu nowotworu widoczne rozległe obszary martwicy, ponadto widoczne zatroy z komórek nowotworu w naczyniach (L1V1). Powrózek nasienny (także linia odcięcia) bez utkania nowotowru.
Stopień zaawansowania: wg AJCC 2017: pT2.
Markery po zabiegu:

AFP 3.33 IU/ml
LDH 254 U/I
betaHCG<0,1

Zostałem skierowany na badanie TK oraz konsylium onkologiczne. Lekarz, który mnie operował podczas omawiania wyników powiedział, że z uwagi na zatory kieruje mnie na leczenie chemioterapeutyczne.

TK wykonano 24 sierpnia. Wczoraj moją sprawą zajęło się konsylium onkologiczne, które zleciło dalsze konsultacje urologiczne oraz rezonans magnetyczny. Wyniki TK są dobre, tj. wszystko jest czyste, w normie, niepowiększone poza dwoma punktami. Cytuję:

> W topografii pęcherzyka nasiennego lewego widoczna jest zmiana o wym. ok. 58x42 mm, o cieniowaniu płynowym ze wzmacniającymi przegrodami wewnętrznymi - do dalszej weryfikacji i konsultacji urologicznej.
> W części środkowej nerki lewej torbiel korowa śr. ok. 8mm

Wracam na wizytę do lekarza, który mnie operował w ten czwartek, więc będę miał okazję wypytać o wszystko, ale mam jedną wątpliwość. Czytając forum odniosłem wrażenie, że w tym przypadku zaleca się chemię, jako uzupełnienie leczenia i włącza się ją do 8 tygodni od zabiegu. Mój lekarz również mnie na te chemię kierował, tymczasem konsylium zleca dodatkowe badania i decyzji o chemii dziś nie podejmuje. Oczywiście mam świadomość, że lekarze wiedzą co robią i każdy przypadek jest indywidualny, ale szczerze - nie wiem dziś co myśleć o tym wszystkim. Czy jest coś o co powinienem dopytać lekarza na wizycie? Czy z tego co Wy sami przeszliście ścieżka jest naturalna? No, sami rozumiecie :)
Będę wdzięczny za każdy głos!
Bartek
ps. a planowałem napisać później - bo z zawodu jestem dziennikarzem i pomyślałem sobie, że rak jądra to chyba ważny temat, któremu przydałoby się poświęcić nieco więcej uwagi - ale o tym później :)
bartek_r
 
Posty: 8
Rejestracja: 05 Wrz 2017, 12:05

Re: Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Postprzez tobson85 » 05 Wrz 2017, 13:51

Czesc

po pierwsze szczescie w nieszczesciu masz nasieniaka, a przy nim nie ma zlego rokowania.

Zmiana w miejscu pecherzyka nasiennego raczej nie jest zwiazana z rakiem jadra. Rezonans magnetyczny na pewno ma poszerzyc jej diagnostyke, bo jesli chodzi o raka jadra to badanie to nic nowego nie wniesie.
Z urologiem powinienes omowic wlasnie sprawe pecherzyka nasiennego. Mozesz tez dopytac o te torbiel na nerce, ale zwykle jest to zmiana niegrozna i nic sie z nia nie robi.

Co do dalszego postepowania w rj to opcji przy Twoim stopniu zaawansowania (IB) jest kilka:
- obserwacja
- chemioterapia (1-2 wlewy karboplatyny)
- radioterapia (dzis raczej juz nie stosowana ze wzgledu na ryzyko odleglych skutkow ubocznych).

Wytyczne amerykanskie nawet w stopniu IB preferuja dalej aktywna obserwacje, jednak ze wzgledu na naciek naczyn (w Twoim przypadku krwionosnych i limfatycznych) ryzyko wznowy jest dosyc spore.
Chemioterapia karboplatyna redukuje to ryzyko do okolo 5%. Decyzje musisz podjac sam po konsultacji z onkologiem.

Czy konsylium przedstawilo Ci jakie masz opcje?
Do podjecia decyzji zostalo CI jeszcze troche czasu, wiec zawsze mozesz skonsultowac sie z polecanymi na forum specjalistami.
Z Krakowa najblizej Ci chyba do Czestochowy do dr Barbary Huras
viewtopic.php?f=5&p=28764#p28764

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Postprzez bartek_r » 05 Wrz 2017, 18:08

Tobiasz,
dzięki za odpowiedź. Właśnie moją wątpliwość wzbudziło przekazane mi stanowisko konsylium, czyli niepodjęcie chemii a skierowanie na MR - powiązałem jedno z drugim, ale dopytam jeszcze lekarza w czwartek. I ewentualnie będę konsultował dalej.
Swoją drogą póki co nie rozmawiał ze mną jeszcze żaden onkolog - mam kontakt jedynie lekarzem, który mnie operował.
Pzdr,
--b
bartek_r
 
Posty: 8
Rejestracja: 05 Wrz 2017, 12:05

Re: Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Postprzez tobson85 » 05 Wrz 2017, 18:45

Dobrze, że to skonsultujesz dalej.
Wazne, żeby Twój onkolog znał się na leczeniu raka jadra, bo niestety wielu onkologów ma małe doświadczenie w tym typie nowotworu lub posiadają nieaktualna wiedzę.
Innym aspektem jest też komfort psychiczny. Dobrze jest mieć lekarza, któremu będziesz wiedział że możesz w pełni zaufać.
Urolog może, ale niekoniecznie musi wiedzieć jakie jest dalsze postępowanie onkologiczne. Dlatego sprawe rj należy konsultować teraz z onkologiem, a pozostałe rzeczy z urologiem.
Pozdr i powodzenia!
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Postprzez Ewa i Adam » 05 Wrz 2017, 20:21

Bartek, dzwoń do Częstochowy i umów się do dr Huras. Powiedz w rejestracji ile czasu minęło od operacji, może to przyspieszy konsultację. Zaręczam Ci, że dr Huras poświęci Ci czas, przeanalizuje Twój przypadek i przedstawi opcje leczenia. Możesz ją pytać o to co Cię nurtuje i uzyskasz odpowiedzi. W naszej okolicy to jedyna osoba, która ma doświadczenie w leczeniu raka jądra. Pani Barbara Huras jest fantastyczną osobą i na pewno będziesz bardzo zadowolony i spokojny.
Jedynym miejscem w Krakowie, gdzie ewentualnie możesz skorzystać z fachowej pomocy jest Szpital Rydygiera - poczytaj wątek Jeeka viewtopic.php?t=825
Awatar użytkownika
Ewa i Adam
 
Posty: 448
Rejestracja: 07 Gru 2014, 18:12

Re: Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Postprzez bartek_r » 05 Wrz 2017, 23:31

Dzięki Ewa i Adam,
jutro zadzwonię i spróbuję wydębić jakiś termin:)
Pozdr,
--b
bartek_r
 
Posty: 8
Rejestracja: 05 Wrz 2017, 12:05

Re: Bartek, 34 l. pT2 lewe, Kraków

Postprzez bartek_r » 09 Wrz 2017, 20:20

To ja tylko tak dla porządku. Odwiedziłem krakowskie centrum onkologii na Garncarskiej i sprawa w moim przypadku wygląda tak, że dostanę karboplatynę, ale po wyjaśnieniu czym dokładnie jest zmiana, o której pisałem wcześniej. Podejrzewam, że konsylium podjęło taką samą decyzję, ale nie przekazało mi po prostu pełnej informacji.
MR mam na 18 września, więc pozostaje mi poczekać cierpliwie.
bartek_r
 
Posty: 8
Rejestracja: 05 Wrz 2017, 12:05


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 41 gości