3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez romi » 08 Wrz 2017, 00:48

Witam
W wytycznych jest rzeczywiście 3xBEP lub 4xEP i 3xBEP jest preferowane, ale coraz częściej jest stosowane 4xEP i dr Sarosiek który w Polsce jest jednym z najlepszych specjalistów od nowotworów jądra również preferuje 4xEP.
Oczywiście zastosowanie określonego schematu leczenia zależy od wielu czynników i doświadczenie lekarza jest tutaj kluczowym elementem wyboru.
Rozważanie kwestii który schemat jest lepszy bo mniej uciążliwy, mniej czasochłonny itd. to jak rozważanie czy lepsza dżuma czy cholera.
I BEP i EP jest złem koniecznym, bo nie wymyślono dotychczas niczego lepszego i zawsze znajdą się argumenty na poparcie jednego schematu i drugiego.
To że wynikające z artykułu podanego przez mardeb76 wnioski są takie, a nie inne wcale mnie nie dziwi i według mojego odczucia nie przeważają szali na korzyść BEP.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez Jwardes » 08 Wrz 2017, 08:35

Świetnie ująłeś temat!
Dziękuję za to.
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez tobson85 » 08 Wrz 2017, 08:58

Mysle, że warto rozważyć jeszcze kwestie czy leczenie będziesz miał na miejscu czy będziesz dojeżdżał. Tak jak już napisano zarówno EP jaki i BEP ma swoje plusy i minusy. Na korzyść BEP na pewno przemawia to że masz jeden kurs mniej. W zależności od tego jak będziesz znosil chemioterapię to może to być większa lub mniejsza korzyść. W moim przypadku był to duży plus, bo już ten trzeci kurs był dla mnie ciężki do przejścia. Z drugiej strony w BEP trzeba dojeżdżać na dolewki, a pierwsza z nich jest już w 2 dni po wyjściu ze szpitala po "pieciodniowce". Jeśli nie będziesz miał leczenia na miejscu tylko będziesz dojeżdżał to warto wziąć pod uwage, że możesz być bardzo osłabiony, a przez to dojazd może być bardzo uciążliwy.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez radek23 » 08 Wrz 2017, 11:08

Odnośnie dojazdów jest spora szansa, że dr zaproponuje z powodu odległości extra 3-4 dni w szpitalu w oczekiwaniu na pierwszą dolewkę. W tym czasie będziesz nawadniany i pod obserwacją

Ze swojej strony dodam, że mając do wyboru 1xBEP (niby leczenie adjuwantowe więc ryzyko w teorii minimalne) zdecydowałem się na dwa strzały EP-em po opowieściach o bleomecynie

Odnośnie jeszcze tych 2% zwłóknień i zgonów. Są jakieś statystyki to potwierdzające? Ja szczerze mówiąc kojarze 2 PRZYPADKI, a nie 2% z rozmowy z dr
radek23
 
Posty: 27
Rejestracja: 05 Cze 2017, 20:17

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez B22 » 13 Wrz 2017, 10:46

radek23 napisał(a):Odnośnie dojazdów jest spora szansa, że dr zaproponuje z powodu odległości extra 3-4 dni w szpitalu w oczekiwaniu na pierwszą dolewkę. W tym czasie będziesz nawadniany i pod obserwacją

Ze swojej strony dodam, że mając do wyboru 1xBEP (niby leczenie adjuwantowe więc ryzyko w teorii minimalne) zdecydowałem się na dwa strzały EP-em po opowieściach o bleomecynie

Odnośnie jeszcze tych 2% zwłóknień i zgonów. Są jakieś statystyki to potwierdzające? Ja szczerze mówiąc kojarze 2 PRZYPADKI, a nie 2% z rozmowy z dr

Cześć Radek.
Mi doktor mówił o dwóch procentach ;)
Pozdrawiam z neutrofilami na poziomie 0,24 ;)
B22
 
Posty: 46
Rejestracja: 07 Kwi 2017, 15:31

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez Andreas » 20 Wrz 2017, 11:06

Jestem osobą która zdecydowała się w wieku 38 i przy nałogowym paleniu na 4 x EP i nie żałuje swojej decyzji. Po 2 miesiącach pojawiły się objawy polineuropatii obwodowej, po kolejnych 8-9 zaczęły ustępować, a po 2 latach od zakończenia ostatniego kursu praktycznie w całości ustąpiły.
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez romi » 20 Wrz 2017, 14:00

Witam
Za neuropatie odpowiadają w największym stopniu cisplatyna i etopozyd. Skutki stosowania tych cytostatyków mogą bardzo długo sprawiać problemy i niektóre z nich mogą pozostawić trwałe ślady.
Dobrze, że u Ciebie ustąpiły.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

cron