przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez mania69 » 13 Wrz 2017, 12:48

Witam, po rocznej przerwie

Rok temu rozpoznanie rak zarodkowy, pT1, decyzja o obserwacji.

Po roku wynik TK klatki piersiowej:
W porównaniu z badaniem poprzednim w segmencie 3 PL pojawiły się zmiany lite, nieregularnego kształtu. Główna zmiana o wym 16x55 mm wydaje się łączyć/wychodzić z oskrzela segmentalnego segmentu 3. Poza tym widocznych jest kilka zmian satelitarnych np. 14 mm i liczne bardzo drobne.
Krążenie oboczne w tkankach miękkich prawej połowy klp- podejrzenie niedrożności żyły podobojczykowej. (pominęłam fragmenty dotyczące okolic bez cech destrukcji)

Wnioski: Zmiana w segmencie 3PL nie ma typowej morfologii meta, ale dynamika sugeruje meta.

W związku z niepewnym/zachowawczym? wnioskiem radiologa, jutro syn ma PET
W poniedziałek planowane rozpoczęcie chemii- 4 EP lub 3 BEP (trudna decyzja, którą wciąż ważymy…ale raczej EP)

Markery od początku były w normie i są w normie.

Czy wniosek , że zmiana nie ma typowej morfologii meta, mówi o prawdopodobieństwie innego charakteru zmiany? Wynik jutrzejszego PET-u będzie już w poniedziałek przed podaniem chemii, ale dla nas czekających w niepewności dopiero w poniedziałek. No i co to za historia z tym podejrzeniem niedrożności żyły podobojczykowej? Czy to się weryfikuje jakimś badaniem?

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez mania69, 18 Wrz 2017, 06:47, edytowano w sumie 1 raz
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mardeb76 » 13 Wrz 2017, 15:09

Witaj,
Biorąc pod uwagę wielkość tego pojedynczego guza oraz liczebność zmian pozostałych to raczej wskazuje to na nowotworowy ich charakter. W związku z niepewnością radiologa, badanie PET było wskazane chociaż w przypadku nienasieniaka podstawową metodą diagnostyczną jest TK. Co do niedrożności żyły podobojczykowej to podstawowym badaniem jest kontrastowe badanie flebograficzne. Czy syn jest wyczynowym sportowcem lub często odwiedza siłownię? Jest to schorzenie występujące zwykle u takich pacjentów. Moim zdaniem rozpoczęcie chemioterapii jest wskazane. Czy BEP czy EP to już decyzja lekarza i Wasza. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez romi » 13 Wrz 2017, 15:33

Witam
Z tego co pisałaś syn pozostaje pod opieką dr Sarosieka i z nim należy konsultować decyzje o badaniach i leczeniu.
Na pewno wszystkie decyzje będą przemyślane i właściwe. Zmiany zostały uchwycone na wczesnym etapie i szybko zostaje podjęta interwencja.
Bądźcie dobrej myśli, będziemy trzymać kciuki za powodzenie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4140
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mania69 » 15 Wrz 2017, 18:10

Wynik PET-CT z dziś

Głowa i szyja

OUN bez patologicznego gromadzenia 18FDG w zakresie objętym badaniem. Wzmożone gromadzenie 18 FDG w migdałkach podniebiennych (prawy SUV max 8, lewy SUV max 7,6)- zapalne. Tarczyca, węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18 FDG. Drobne ogniskowe gromadzenie 18 FDG w biegunie dolnym prawej ślinianki przyusznej (SUV max 3,6)- niespecyficzne do kontroli USG.

Klatka piersiowa

Płuco lewe:
- aktywna metabolicznie nieregularna zmiana tkankowa (53x31 mm w płaszczyźnie poprzecznej CC 44 mmSUV max 17,7) położona przyoskrzelowo w segmencie 3, zmiana rozciąga się od górnego bieguna wnęki płuca lewego w kierunku przedniej ściany klatki piersiowej; dystalnie od zmiany w języczku płuca nieregularne zagęszczenia o rozlanym gromadzeniu 18 FDG SUV max1,9 (niedodmowe?), drobnoguzkowe zagęszczenia (do 3 mm) widoczne są również powyżej opisanej zmiany.
Płuco prawe:
- drobny guzek w segmencie 3 przyśródpiersiowo 2-3 mm bez wzmożonego gromadzenia 18 FDG
- drobny guzek w segmencie 8 2-3 mm bez wzmożonego gromadzenia 18 FDG

Aktywny metabolicznie węzeł chłonny w górnym biegunie wnęki płuca lewego (14 mm SUV max 9,1). Pozostałe węzły chłonne bez wzmożonego gromadzenia 18 FDG. Resztkowa grasica w śródpiersiu przednim górnym (SUV max 2,2; 21x14 mm). Jamy opłucnowe i osierdziowa bez płynu, bez wzmożonego gromadzenia 18 FDG.

Jama brzuszna i miednica:

Stan po orchidektomii lewostronnej, jądro prawe bez ogniskowych zaburzeń gromadzenia 18 FDG.
Wzmożone gromadzenie w węzłach chłonnych pachwinowych po stronie lewej (do 13x6 mm, SUV max 3,5) – prawdopodobnie odczynowe do kontroli. Trzustka z nierównomiernym gromadzeniem 18 FDG w ogonie (SUV max 2,6). Wątroba, śledziona niepowiększone, nadnercza, pozostałe węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18 FDG. Prawidłowe wydalanie 18 FDG z moczem.

Układ kostny:

Bez zaburzeń gromadzenia 18 FDG wskazujących na obecność procesu rozrostowego. Drobne ogniskowe gromadzenie 18 FDG w panewkowej części lewej łopatki (SUV 2,6) oraz w przedniej części trzonu Th1 (SUV max 1,6) bez zmian w CT niespecyficzne.

Wnioski:

Aktywna metabolicznie zmiana tkankowa w w płacie górnym płuca lewego o charakterze rozrostowym z zajęciem węzła chłonnego wnęki płuca lewego- do weryfikacji w bronchoskopii i mikroskopowej.
W pozostałych okolicach ciała bez cech choroby rozrostowej o wysokim gromadzeniu 18 FDG.

Uwagi:
Obraz PET/CT nie jest typowy dla zmian przerzutowych jądra

W poniedziałek syn miał rozpocząć chemię 4 EP, ale na dziś decyzja doktora Sarosieka jest taka, że we wtorek konsultacja u prof. Tadeusza Orłowskiego na Płockiej.

Wszelkie uwagi będą dla nas ważne
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mardeb76 » 15 Wrz 2017, 19:43

Witaj,
Życzę Wam jak najlepiej i trzymam bardzo mocno kciuki żeby ta duża zmiana na płucu nie okazała się przerzutem. Nie wiem jednak co innego może wykazać tak dużą dynamikę wzrostu i mieć tak duże rozmiary, a także charakteryzować się tak wzmożonym metabolizmem znacznika w badaniu PET. Skoro jednak radiolog ma wątpliwości i sugeruje dalszą diagnostykę to postępowanie dr Sarosieka jak najbardziej zasadne. Nadzieję daje fakt, że brak jest aktywnych metabolicznie zmian w przestrzeni zaotrzewnowej, a to przecież zwykle pierwsza stacja przerzutowa raka jądra. Bywa jednak i tak, że choroba rozprzestrzenia się w płucach z pominięciem węzłów chłonnych. Ja, osobiście nastawiałbym się raczej na leczenie. Mam nadzieję, że tym razem się pomylę. Trzymam kciuki. Dajcie znać po konsultacjach. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mania69 » 15 Wrz 2017, 19:58

Tu raczej nie ma wątpiwości, że to zmiana nowotworowa. Kwestia dotyczy tego czy jakimś fartem (o ironio) jest to jednak zmiana przerzutową choć zarówno w TK zwrócono uwagę na nietypową morfologię jak i w PET, że zmiana rozrostowa nie ma typowego obrazu zmian przerzutowych nowotworu jądra. To przynajmniej wiadomo jak skutecznie leczyć. Czy też, i to byłby jakiś już totalny pech (1%), że to nieprzerzutowy jakiś niezależny guz płuca. Ale aż mi się wierzyć nie chce. No i wtedy bronchoskopia ( z pobraniem wycinka?) i diagnostyka co to jest, czy do wycięcia, czy chemioterapii.
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mardeb76 » 15 Wrz 2017, 20:06

Nie chciałem tego pisać, ale widzę że zdajecie sobie sprawę z takiej ewentualności. Jest ona znikoma biorąc pod uwagę wiek pacjenta oraz jego tryb życia. Dobrze, że macie szybko konsultację. Dajcie znać. Trzymamy kciuki. Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mania69 » 17 Wrz 2017, 10:43

Witajcie

Jak sądzicie, czy przed wtorkową konsultacją w Klinice Chirurgii na Płockiej, moglibyśmy na własną rękę zrobić jakieś- jeśli są- markery wrażliwe na raka płuca? Do wtorku duża niewiadoma, a potem pewnie diagnostyka: bronchoskopia czy może EBUS byłby lepszy (nie wiem czy robią EBUS-y na Płockiej). Wiecie może jak długo czeka się na wynik histopatologiczny w takiej sytuacji? Czy możemy poprosić, żeby przygotowali dwa preparaty i jeden byśmy zabrali do Łodzi, gdzie mamy możliwość szybkiej oceny, czy też przygotowanie preparatu do oceny trwa najdłużej i i tak niczego nie przyspieszymy? No bo chyba bez poszerzonej diagnostyki się nie obędzie? Raczej najlepszy nawet profesor "na oko" czytając PET nie powie więcej niż osoba opisująca.

Pozdrawiam
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mardeb76 » 17 Wrz 2017, 15:03

Witaj,
Co do koniecznych badań diagnostycznych to się nie wypowiadam. Jeśli będzie robiona biopsja to oczywiście możecie zapytać o możliwość wykonania dodatkowego preparatu, ale też nie wiem czy to możliwe. Wydaje mi się, że skoro skoerował tam Was dr Sarosiek to pewnie wszystko zostanie załatwione szybko, sprawnie i profesjonalnie. Co do markerów raka płuca to są to SCC-Ag (około 90 zł), CYFRA 21-1 (około 50 zł) i NSE (około 50 zł). Oczywiście możecie je wykonać na własną rękę. Trzymam za Was mocno kciuki. Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez mania69 » 17 Wrz 2017, 16:02

Dzięki Marcin
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości