Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Tesla » 08 Sty 2018, 21:14

Z niecierpliwością czekałem dzisiaj na wyniki rezonansu magnetycznego. Oto one:


Badanie MR jamy brzusznej wykonano w płaszczyźnie poprzecznej i koronalnej w obrazach T1 i T2 zależnych oraz po podaniu środka kontrastowego i z saturacją tkanki tłuszczowej.

Wątroba prawidłowego kształtu i wielkości.
Nie stwierdza się cech MR procesu ogniskowego w miąższu wątroby.
Prawidłowa szerokość dróg żółciowych.
Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej strukturze.
Nadnercza obustronnie niepowiększone.
Prawidłowa wielkość, położenie i szerokość kory nerek. Cech procesu ogniskowego w nerkach nie stwierdza się. Prawidłowy obraz wnęk nerek i naczyń nerkowych.
Śledziona prawidłowej wielkości i położenia, o jednorodnym miąższu.
Aorta brzuszna prawidłowej szerokości i o prawidłowej strukturze ściany.
Prawidłowy obraz niepowiększonych węzłów chłonnych otrzewnowych i pozaotrzewnowych.


Badanie MR miednicy wykonano w płaszczyźnie poprzecznej i sagitalnej w obrazach T1-zależnych przed i po podaniu środka kontrastującego i T2 zależnych.

Gruczoł krokowy o wymiarach 48mm x 34mm o zachowanej warstwowej budowie.
Prawidłowy obraz struktury kostnej widocznych kości miednicy.
Pęcherz moczowy słabo wypełniony.
W prawej okolicy pachwinowej tkanka tłuszczowa o zwiększonym uwodnieniu - organizujące się zmiany bliznowate po zabiegu.
po zabiegu?
Cech powiększonych węzłów chłonnych w obrębie miednicy nie stwierdza się.



Wszystko jest w porządku. Teraz pozostaje skontaktować się z dr. Świątoniowskim i ustalić co dalej, ale prawdopodobnie będzie obserwacja. Z leczeniu w Poznaniu raczej zrezygnuję. Dopiero wizytę mam umówioną na 24 stycznia na oddziale chemioterapii.
Jutro będę dzwonić do Krotoszyna. Chcę aby ewentualna obserwacja była prowadzona pod okiem specjalisty w razie (mam nadzieję, że nie) nawrotów choroby.
Dziękuję wszystkim za cenne rady w moim wątku.
Tesla
 
Posty: 25
Rejestracja: 10 Gru 2017, 18:30

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Krolewsky » 09 Sty 2018, 11:25

Doskonała wiadomość.
Jeszcze tylko kwestia czy Twoje markety, które jeśli dobrze pamiętam spadały chyba za wolno, można zakwalifikować do S0. Tutaj musi się wypowiedzieć ekspert. Jeśli tak to stadium jest 1B nienasieniak pT2N0M0S0. Jeśli tak to dobrze by było jeszcze przyporządkować Twój przypadek do grupy ryzyka wznowy i wówczas dopiero myśleć czy 1BEP czy obserwacja. Jak będę miał więcej czasu to się rozpiszę bo przerabiałęm już to na swoim przykładzie.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez JanDaw » 09 Sty 2018, 11:40

Dr Slon - najlepszy wybór. Maz na wizytę w Krotoszynie przyszłym tyg w ramach obserwacji.
Życzymy samych dobrych wyników.
JanDaw
 
Posty: 87
Rejestracja: 04 Lut 2016, 23:17

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Tesla » 15 Sty 2018, 21:18

Odzywam się po krótkiej przerwie. Dzisiaj byłem na wizycie w Krotoszynie. Jestem pod wrażeniem dr. Świątoniowskiego.
Konkluzja z wizyty to nieścisłości w wyniku histopatologicznym, które trzeba wyjaśnić. Dzisiaj była nieudana próba kontaktu przez doktora z histopatologiem z Poznania. Dlatego jutro z samego rana zaniosę swój wynik z uwagami do sekretariatu Zakładu Cytopatologii w WCO aby wszystko zastało wyjaśnione przez patomorfologa. Następna wizyta w Krotoszynie w piątek.
Tesla
 
Posty: 25
Rejestracja: 10 Gru 2017, 18:30

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Krolewsky » 16 Sty 2018, 12:58

Czyżby problem histopatu polegał na tym nad czym ja się wcześniej zastanawiałem czyli na powodach uznania guza za pT2 a nie pT1?
Zakładam że dostałeś pT2 za "Ogniskowo nasieniak nacieka tunica albuginea ale jej nie przekracza." ale skoro nie przekracza a nie ma innych powodów do pT2 to zdaje się że powinno być pT1. Nie widzę tam powodów pT2 bo jak czytamy w klasyfikacji TNM:
Kod: Zaznacz wszystko
-T1  – guz ograniczony do jądra i najądrza bez naciekania naczyń limfatycznych i krwionośnych. [b]Guz może naciekać osłonkę białawą jądra, ale nie może naciekać osłonki pochwowej.[/b]
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Tesla » 16 Sty 2018, 22:52

Tak chodziło o rozbieżność między pt2 i pt1, ale nie tylko. Doktor spodziewał się znaleźć w wyniku histopatologicznym komponent choriocarcinoma ze względu na wysoki poziom beta-HCG przed operacją.
Tesla
 
Posty: 25
Rejestracja: 10 Gru 2017, 18:30

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Krolewsky » 17 Sty 2018, 11:30

Cieżko sobie wyobrazić by wynik histopat był tak niekompetentnie zrobiony i niewykazany został kosmówczak. Chociaż po tym niezrozumiałym pT2 niestety można wszystkiego się spodziewać.
Masz utkanie nasieniaka który może wydzielać bHCG oraz zarodkowego który także może. Są na forum przypadki osób które miały guzy mieszane bez choriocarcinoma z wynikami bHCG ponad 1000. Więc jest to możliwe, a przecież guz był dosyć duży. W każdym razie potwierdzić i tak trzeba bo wątpliwości są.
Wszystko może skończyć się obserwacją, ale pamiętaj proszę by dobrze z doktorem skonsultować grupę ryzyka wznowy i porównać z ryzykiem jakie daje chemioterapia uzupełniająca, byś mógł podjąć dobrą dla siebie decyzje znając przybliżone prawdopodobieństwo wznowy. Ty najlepiej znasz swoją tolerancję ryzyka i ocenisz na jakie ryzyko możesz sobie pozwolić.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Tesla » 18 Sty 2018, 15:52

Odebrałem uzupełniony wynik histopatologiczny. Jutro wizyta w Krotoszynie.
Oto dopisek do poprzedniego wyniku histopatologicznego:

Powtórnie oceniono komplet preparatów archiwalnych i stwierdzono, że ogniskowo komórki nowotworu złośliwego jądra penetrują przez warstwę mezotelium pokrywającego "tunica albuginea".

Czyli jednak pt2. Co oznacza słowo mezotelium?
Tesla
 
Posty: 25
Rejestracja: 10 Gru 2017, 18:30

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Krolewsky » 18 Sty 2018, 16:14

To taki rodzaj nabłonka, międzybłonka. W każdym razie upierają się przy pT2 a to zapewne podnosi ryzyko wznowy. Musicie z doktorem ocenić sytuację, ryzyko i podjąć świadomą decyzję. Doktor może doradzać jeden cykl BEP.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak jądra prawego. Maciej 32l. Poznań

Postprzez Tesla » 20 Sty 2018, 10:21

Wczoraj byłem kolejny raz w Krotoszynie. Doktor zapoznał się z uzupełnionym wynikiem histopatologicznym. Poniżej znajdują się wyniki markerów z poniedziałku:

Badanie krwi markery 15 stycznia 2018

LDH 139 U/L normy: 81 – 234
AFP 3,3 ng/mL normy: 0 – 8
Beta-HCG <1,0 mlU/mL normy: 0 – 2


Stanęło na zaawansowaniu nowotworu pt2 N0 M0 S0.
Prawdopodobieństwo nawrotu określone zostało na ponad 40%. Mam do wyboru obserwację lub chemioterapię.
Doktor rekomenduje 2 cykle BEP już od poniedziałku. 2 cykle wydaje mi się, że to sporo.

W WCO chcieli mi podać chemioterapię trzy dniową. Czym różni się chemioterapia trzydniowa od pięciodniowej?
Ciężki wybór. Powiedziałem, że dam znać do niedzieli. Ja bym się skłaniał ku obserwacji, bo nie w smak mi skutki uboczne chemioterapii tak krótko jak i długofalowe. Co mi doradzacie? Jakie skutki uboczne odczuwacie po zakończonej chemioterapii?
Tesla
 
Posty: 25
Rejestracja: 10 Gru 2017, 18:30

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości