co dalej?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

co dalej?

Postprzez mir112 » 01 Sty 2018, 12:48

Witam wszystkich

Chciałabym opisać historię mojego męża i zapytać co dalej ?Klika faktów na początek: mąż ma 41 lat
9 grudnia pierwsza wizyta u urologa, widoczna zmiana na usg, leczenie antybiotykiem-podejrzenie zapalenia, polecenie wykonania markerów :
11.12 markery BHCG 1,74 ( 0,0-2,5), AFP 3,0 (norma max. 6,6)
Kolejna wizyta u urologa 13.12 i skierowanie do szpitala
19.12 -usunięcie jądra prawego. W szpitalu badania usg nerek, moszny, badania laboratoryjne.
28.12 odebraliśmy wyniki histopatologiczne- (jak dla mnie bardzo lakoniczne): na przekroju w okolicy jednego z biegunów jądra kremowy guzek 2x 1,3 cm. Guzek : Seminoma. Jądro spoza guza: Atrophia fibrosa partalis,
Najądrze, sieć jądra, osłonki, powrózek -status normalis. Poniżej ,że wynik wymaga weryfikacji z obrazem klinicznym pacjenta.

28.12 kolejne markery- LDH 264( 230-460), BHCG < 1,0 , NA AFP czekamy.
Na 4 stycznia zaplanowana wizyta u onkologa i moje pytanie -czy Katowickie Centrum Onkologii to dobry wybór i jakie mogą być propozycje leczenia? O co warto zapytać na pierwszej wizycie?

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Ania
mir112
 
Posty: 6
Rejestracja: 21 Gru 2017, 07:04

Re: co dalej?

Postprzez romi » 01 Sty 2018, 16:22

Witam
Żeby określić dalszy sposób postępowania niezbędne są jeszcze badania obrazowe, TK, na które musisz otrzymać i prawdopodobnie otrzymasz na wizycie u onkologa. Z podanych przez Ciebie wyników badań wygląda na to, że właściwym postępowaniem będzie aktywna obserwacja, pod warunkiem, że w badaniach obrazowych nie będzie żadnych zmian. Może być konieczność uzupełnienia opisu histopatologicznego, o co możesz zapytać się lekarza onkologa. Opis powinien uwzględniać to co opisano w poniższym linku:
viewtopic.php?f=15&t=431
Poczekajmy na wszystkie wyniki badań i wtedy będzie można powiedzieć o możliwościach postępowania.
Katowice nie są polecanym miejscem leczenia nowotworów jądra, ale dopóki będą działać zgodnie z zaleceniami (a na razie jest dobrze) to nie trzeba nic zmieniać. Należy tylko sprawdzać.
Pomiżej znajdziesz wiele interesujących i potrzebnych informacji. Zapoznaj się z nimi, będziesz wiedział o czym rozmawiać z lekarzem:
viewforum.php?f=15
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: co dalej?

Postprzez ascalon » 01 Sty 2018, 20:26

Cześć,

sam leczę się właśnie w Katowickim Centrum Onkologii i tak jak napisano powyżej, grunt to przypilnować przestrzegania schematu i powinno być w porządku. Mój przypadek właściwie identyczny, seminoma T1 bez naciekania osłonki ani najądrza, markery w normie zarówno przed jak i po operacji.

Osobiście leczenie odbywam w Katowicach, natomiast konsultowałem też wyniki z dr Sarosiekiem drogą mailową - ze względu na moje uczulenie na kontrast podawany przy tomografii zalecił pojedynczą dawkę karboplatyny by trochę obniżyć ryzyko nawrotu i zmniejszyć liczbę wymaganych badań obrazowych. Myślę, że jeśli macie już dzieci i na 100% nie planujecie więcej to warto też rozważyć taką opcję - może ona (nie musi!) wpłynąć na płodność, a spadek ryzyka z 15% do średnio 3-5% wg mnie daje dużo większy komfort psychiczny. Z pierwszej wizyty u onkologa musicie wyjść ze skierowaniem na markery, RTG klatki piersiowej i tomografię brzucha i miednicy małej, reszta zależy od wyników w/w badań.
ascalon
 
Posty: 10
Rejestracja: 30 Cze 2017, 23:06

Re: co dalej?

Postprzez mir112 » 02 Sty 2018, 19:10

Dziękuję za informacje.

Przyznaję, że nie rozumiem dlaczego nie dostałem już w szpitalu skierowania na TK tylko umawiam i czekam na wizytę u onkologa a następnie będę umawiał wizytę na TK... ciągle ucieka cenny czas a można było zaoszczędzić ok 3 tygodni.

Wydaje mi się, że TK powinni mi nawet zrobić w szpitalu. Wiadomo było, że będzie konieczna.
mir112
 
Posty: 6
Rejestracja: 21 Gru 2017, 07:04

Re: co dalej?

Postprzez mir112 » 04 Sty 2018, 09:23

Miałem dzisiaj mieć wizytę w KCO , ale zadzwonili, że przekładają na przyszły tydzień... Na szczęście jutro wizyta u dr Sarosieka (dzięki Romi pomogłeś mi podjąć decyzję, bo wahałem się czy jechać te 400 km)

Dzieci mam, więcej nie planuję, więc jeżeli będzie propozycja chemii to chyba się zdecyduję.
mir112
 
Posty: 6
Rejestracja: 21 Gru 2017, 07:04

Re: co dalej?

Postprzez mir112 » 04 Lut 2018, 21:21

Już jestem po 1 dawce karboplatyny. Wlew był w środę, więc noc z środy na czwartek była trochę nieprzespana. Dokuczliwy ból głowy i siusianie co 10 minut w ilościach wcześniej mi nie znanych.
Wlew był poprzedzony solidnym nawodnieniem co spowodowało nawet dość duży ból nerek, trwający na szczęście ok 30 min.
Teraz jestem 3 dzień po karboplatynie i czuję się prawie ok. Małymi dolegliwościami są uderzenia gorąca i ból nóg i ogólne osłabienia, ale wydaje mi się że to w sumie nic takiego.

Następną wizytę u onkologa mam dopiero za pół roku :)
Mam nadzieję, że na tym koniec.

pozdrowienia
mir112
 
Posty: 6
Rejestracja: 21 Gru 2017, 07:04

Re: co dalej?

Postprzez romi » 04 Lut 2018, 22:52

Witam
To są chwilowe skutki, które szybko miną. Trzymaj się zaleceń lekarza i pilnuj terminów wizyt kontrolnych, a nie będzie żadnych niespodzianek.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: co dalej?

Postprzez Krolewsky » 06 Lut 2018, 14:29

Napisz proszę, co przez ten miesiąc nieobecności na forum się działo. Zrobiłeś to TK? Jakie jest ostateczne ustalenie stopnia zaawansowania choroby?
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: co dalej?

Postprzez mir112 » 06 Lut 2018, 20:33

Tk nie wykazała zmian, oprócz powiększonego węzła biodrowego 13x9 mm, ale zdaniem dr Sarosieka było to powiększenie pooperacyjne, a nie przerzutowe. Rozpoznanie to pT1NOMO, zdecydowałem się na 1 dawkę karboplatyny po rozmowie z doktorem.
Przy okazji podpisuję się pod wszystkimi pozytywnymi opiniami o tym lekarzu-pełen profesjonalizm, a pacjent jest na pierwszym planie. Jeżeli ktoś się zastanawia gdzie leczyć to polecam.
mir112
 
Posty: 6
Rejestracja: 21 Gru 2017, 07:04


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

cron