anna38 / seminoma

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

anna38 / seminoma

Postprzez anna38 » 28 Gru 2010, 15:45

Witam,ponieważ jestem tutaj poraz pierwszy,to chciałabym naświetlić przypadek, który spotkał mojego męża ,a że ekspert -trol- był naszą podporą i służył swoją wiedzą na innym forum ,chciałabym jednocześnie bardzo podziękować za cenne rady,ale także pokazać innym, których właśnie spotkała choroba nowotworowa ,że pomimo wszystko ten akurat rodzaj nowotworu jest chyba najbardziej "przyjazny" o ile w ogóle można użyć takiego porówniania w odniesieniu do tej akurat choroby.
Mój mąż w wieku 32 lat równe 5 lat temu dowiedział się, że ma guza jądra ,operacja odbyła się w Poznaniu na Garbarach,rozpoznanie SEMINOMA, iNFILTRATIO NEOPLASMATICA RETIS TESTIS ( NIE WIEM CO ZNACZY TA ŁACIŃSKA NAZWA)Tp 1 ,bez nacieków,inwazji naczyć.Markery przed operacją bhcg 10,8 przy normie do 5.AFP 6,7 /NORMA 13 , CEA 2/ norma 5.
Po operacji markery CEA,AFP pozostały na tym samym poziomie ,natomiast BHCG (GONADOTROPINA KOSMÓWKOWA) stanęły na poziomie 0,1 /norma 5.
Otrzymał dawkę Fotonami 20 MV na węzły okołoaortalne 24 GY/T.leczenie miało charakter radykalny (?)
Potem co trzy miesiące było TK jamy brzusznej ,usg jąder,biochemia i immunologia krwi.
Po okresie 2 lat ,badania odbywały się co rok,właściwie wszystkie wyniki były swoim odbiciem,parametry markerów,usg,oraz TK BYŁY TAKIE SAME.
Mniej więcej półtora roku temu ,wszystkie wyniki znowu takie same,oprócz AFP, 7,7 przy normie do 7.
Po półtora roku czyli teraz 26 listopada byliśmy na kontrolnych badaniach.Wszystkie wyniki takie same ,ale AFP wzrosło do 8.9 przy normie do 7.Czyli przez 18 miesięcy z 7,7 na 8,9.
Ale zalecono inne dodatkowe badanie krwi.
fosfatasa zasadowa 52 U/L (35-129)
MOCZNIK 29 MG/DL (0-50)
KREATYNINA W SUROWICY 1,00 MG/DL (0,50- 1,20)
WAPŃ CAŁK. 2,350 MMOL/L (2,30-2,55)
TRANSAMINAZA ALANINOWA 37 U/L (0-41)
TRANSAMINAZA ASPARAGINOWA 28 U/L (0-35)
PSA CAŁKOWITE 0,870 NG/ML (0,000- 4,000)
CEA 1,9 (0,0-5,00)
AFP 8,9 ! (0,0-7,0)
GONADOTROPINA 1,9 ( 0,0-5,0)
Martwi mnie to zwyżkujące AFP.pOWOLI ROŚNIE.
Pani doktor wspomniała coś o wynikach jak u dziecka ,a o Afp ,że wątroba zachowuje się tak jakby była uszkodzona w wyniku naświetlań.I to ,ze jest specyficzna dla raka wątroby.Czy może to oznaczać tworzącą się wznowę w wątrobie?
Sama już nie wiem co mam myśleć.
anna38
 
Posty: 6
Rejestracja: 28 Gru 2010, 15:02

Re: anna38 / seminoma

Postprzez troll » 28 Gru 2010, 16:15

Witam,

Pozwoliłem sobie wydzielić posta do osobnego tematu, będzie bardziej przejrzyście :)

Odnośnie podwyższonego poziomu AFP to pierwotne utkanie nowotworu (nasieniak - seminoma) nie produkuje tego markera. Natomiast taki powolny wzrost może świadczyć o tym, że z wątrobą nie do końca jest ok. Próby wątrobowe natomiast wyszły super... to jest przyczyną tej niepewności. Kiedy była ostatnia tomografia jamy brzusznej? Jeśli niedawno i wszystko wizualnie z wątrobą jest ok to pozostaje wyłącznie dalsza obserwacja. Nie ma podstaw, by sądzić, że doszło do wznowy.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: anna38 / seminoma

Postprzez trolinka » 28 Gru 2010, 16:19

Witaj Aniu,

Oczywiście ekspertem jest Troll. Ja też szukam tu wsparcia w zw. z dopiero co wykrytą chorobą brata.
Jedyne co mogę powiedzieć po Twoim wpisie to przetłumaczenie z łaciny 1 diagnozy:
SEMINOMA, iNFILTRATIO NEOPLASMATICA RETIS TESTIS : nasieniak, nowotwór przenika sieć jądra.
Mój brat miał podoby opis stąd wiem.

Pozdrawiam :)
trolinka
 
Posty: 16
Rejestracja: 22 Gru 2010, 13:14

Re: anna38 / seminoma

Postprzez anna38 » 28 Gru 2010, 18:04

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Tomograf był robiony 26 listopada ,wszystko jest dobrze jedynie wyszła na wątrobie w 7 segmencie podtorebkowa torbiel 7 mm.
Dlatego dziwne to jakieś .Ale co to znaczy - z wątrobą nie do końca jest ok--- czy AFP jest tylko odpowiedzialna za nowotwór ? Ta pani doktor wspomniała ,ze niektórzy mają po 30 i nic nie ma.
anna38
 
Posty: 6
Rejestracja: 28 Gru 2010, 15:02

Re: anna38 / seminoma

Postprzez troll » 28 Gru 2010, 23:31

Witam,

Czyli mamy świeżą tomografię. Najrozsądniejsze wydaje się zachowanie spokoju i skontrolowanie tej torbieli w badaniu tomograficznym na przykład za miesiąc + oznaczyć wartość AFP. Jeśli zarówno torbiel jak i AFP pozostaną stabilne (ale poza normą) to można uznać, że taka męża "natura". Natomiast jeśli AFP będzie wzrastać lub torbiel będzie się powiększać to najrozsądniejszym wyjściem będzie operowanie tej zmiany (obawiam się, że do biopsji nie będzie wskazań - zmiana zbyt mała aby ją "ucelować"). Skonsultowałbym się też z hepatologiem lub lekarzem doświadczonym w leczeniu chorób wątroby. Wiedza takiego lekarza może okazać się bezcenna i naprowadzić na "dobry trop". Niestety tylko tyle ode mnie w tej sprawie. Osobiście nie sądzę aby ta torbiel była przyczyną wzrostu AFP ale nie takie rzeczy w medycynie się zdarzały, nie można więc i tego całkowicie odrzucić.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: anna38 / seminoma

Postprzez anna38 » 05 Sty 2011, 13:02

Witam,torbiel na pewno nie jest przyczyną wzrostu AFP.Zastanawia mnie jednak co będzie gdy ta AFP bedzie jednak po mału ale wzrastać ,co wtedy ?
anna38
 
Posty: 6
Rejestracja: 28 Gru 2010, 15:02

Re: anna38 / seminoma

Postprzez troll » 05 Sty 2011, 16:44

Witam,

AFP nie wzrasta wyłącznie w guzach zarodkowych (choć zwykle tak właśnie jest). W mojej opinii taki wzrost jest związany z niewielkim uszkodzeniem wątroby. Po prostu trzeba to skontrolować.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: anna38 / seminoma

Postprzez anna38 » 07 Sty 2011, 11:21

Witam,dziękuję bardzo ,poczekamy do lata do tomografu i ponownych oznaczeń markerów.
anna38
 
Posty: 6
Rejestracja: 28 Gru 2010, 15:02


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości