Nasieniak - pytanie o leczenie

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak - pytanie o leczenie

Postprzez majkel999 » 28 Lut 2018, 10:57

Witam wszystkich
Na koniec stycznia b.r. zdiagnozowano u mnie guz w prawym jądrze. Jądro zostało usunięte, a wyniku hist-pat stwierdzono nasieniaka z naciekiem na osłonkę jądra.
Wyniku TK jamy brzusznej stwierdzono pojedynczy powiększony węzeł wym. 13x13mm pomiędzy aortą a VCI oraz drobny mniejszy 3mm. Poza tym zmian nie było.
Markery w normie przed zabiegiem oraz po.
Poniżej wkleiłem komplet wyników

Lekarz ze względu na wielkość guza (6x5x5cm) oraz obecność nacieku i jeden "niepewny" węzeł (z tego co wiem powyżej 15mm są traktowane jako nowotworowe) zalecił leczenie 2 x karboplatyną.

Moja prośba do fachowców o ocenę takiego wariantu leczenia?

z góry dziękuje i pozdrawiam

HISTOPATOLOGIA
histpat.jpg
Wyniki hist-pat
histpat.jpg (116.39 KiB) Obejrzany 4760 razy

WYNIKI TK
wyniki_TK.jpg
Wyniki badania TK
wyniki_TK.jpg (93.8 KiB) Obejrzany 4760 razy

MARKERY PRZED I PO
markery_przed_i_po_zabiegiem.jpg
Markery PRZED i PO zabiegu
markery_przed_i_po_zabiegiem.jpg (58.39 KiB) Obejrzany 4760 razy
majkel999
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 Lut 2018, 10:10

Re: Nasieniak - pytanie o leczenie

Postprzez Słoń » 28 Lut 2018, 14:00

hej

1. nie jest to opcja właściwa
2. uzupełnić hist pat o ocenę inwazji naczyń
3. dorobić TK klatki piersiowej
4. wtedy ustalić zaawansowanie - jeżeli jest tylko powiększony węzeł chłonny zaotrzewnowy - 3xBEP (dopuszczalną, acz niezbyt dobrą opcja, jest radioterapia przestrzeni zaotrzewnowej)
5. jeżeli nie są pewni że ten węzeł jest przerzutem - to lepiej nic nie dawać, poczekać kilka tygodni, zrobić powtórnie TK i jeśli rośnie - to jest to przerzut
6. 2x karbo jest opcją najgorszą - ponieważ jeśli masz przerzut do tego węzła to leczenie będzie za słabe i choroba może wrócić!

słoń
Słoń
Ekspert
 
Posty: 131
Rejestracja: 30 Wrz 2011, 10:23

Re: Nasieniak - pytanie o leczenie

Postprzez romi » 28 Lut 2018, 14:20

Witam
Zwykle preferuje się jeden kurs ponieważ wykazuje on bardzo zbliżoną skuteczność przy redukcji ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Oczywiście 2 kursy karboplatyny są właściwą opcją, jednak wśród ekspertów znacznie mniej popularną.

Czy w Twoim przypadku jest uzasadnienie dwóch kursów i w ogóle dlaczego?
Na opisie histopatologicznym nie określono stanu zaawansowania miejscowego guza, ale z opisu wynika, że jest to pT2. Poza tym wielkość guza, która może stanowić o zwiększonym ryzyku nawrotu.
Czy lekarz określił stan zaawansowania choroby, bo od tego tak naprawdę zależy sposób leczenia?
Stwierdzenie "niepewny węzeł" trudno kwalifikować jednoznacznie, a z tego może wynikać dalsze postępowanie.
Jeśli uznamy, że węzeł jest przerzutem to wtedy stan zaawansowania będzie IIA, jeśli nie to wtedy IB.
Wynikają z tego różne sposoby leczenia, dlatego nie ma tutaj miejsca na domysły, liczy się doświadczenie lekarza jak w takiej sytuacji postąpić.
Dla wyjaśnienia proszę poczytać poniższe linki:
viewtopic.php?f=5&t=192
viewtopic.php?f=15&t=8
viewtopic.php?f=15&t=7
Proszę pytać gdyby coś było niejasne, lub budziło wątpliwości.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nasieniak - pytanie o leczenie

Postprzez majkel999 » 20 Mar 2018, 17:47

Dziękuje Wam wszystkim za porady.
Zdecydowałem się poczekać, aktualnie jestem w Warszawie u dr. Sarosieka. Od operacji jest ponad 6 tygodni więc czas na decyzję się kończy.
Dziś zostało wykonane ponowne badanie TK brzucha, mm i klatki. Jak na razie wstępnie zmierzono wspomniany węzeł i określono jego wielkość na 13x10mm ( poprzednio 20x13mm - radiolodzy z Warszawy inaczej określili wielkość niż w pierwotnym opisie z poprzedniego ośrodka).

Dokładny opis jak i analiza i pomiar będzie jutro wykonana, natomiast w związku z tym, iż prawdopodobnie będzie trzeba jutro podejmować jakieś decyzje ( już tu trochę jestem ;-) ) oraz przy założeniu, iż nic nowego nie wyjdzie dostępne są następujące opcje:
1/ wykonać badanie PET potrwa to pewnie z 3 tygodnie ( w razie wykrycie zmian nowotworowych -> 3x BEP , bez zmian będzie to już ponad 10 tygodni od operacji i pewnie pozostanie obserwacja gdyż dr. wspomniał, iż na karboplatynę może być już późno)
2/ podanie karboplatyny bez dalszych badań diagnostyczych
3/ terapia 3 x BEP bez dalszych badań diagnostycznych

Proszę o pomoc, ewentualnie jakieś inne sugestie, gdyż na chwile obecną nadal sytuacja nie jest jednoznaczna.
majkel999
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 Lut 2018, 10:10

Re: Nasieniak - pytanie o leczenie

Postprzez romi » 20 Mar 2018, 22:44

Witam
Rozumiem, że te trzy opcje to propozycje dr Sarosieka? Czy zapytałeś którą z nich preferuje?
Sytuacja jest faktycznie nieco skomplikowana, bo jeśli przyjmiesz karboplatynę bez badań i nić się nie zmieni to przyjdzie i tak czas na 3xBEP.
Ostatnia opcja jest chyba najmniej korzystna, pozostaje 1 lub 2. Myślę, że możesz zdać się na doświadczenie dr Sarosieka i postąpić zgodnie z jego sugestią.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości