Nasieniak i radioterapia Gliwice

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak i radioterapia Gliwice

Postprzez darthDaro » 14 Maj 2018, 09:57

Witam,

Dnia 1marca miałem operację usunięcia jądra lewego. Poniżej przytaczam wyniki badania histo:

Opis makrskopowy:

Jądro lewe z najądrzem o wym. 8x6x5 cm z powrózkiem nasiennym długości 13 cm o wadze 183g. Białawy guz lity z ogniskami martwicy nacieka całe jądro. Osłonka makroskopowa bez nacieku.

Rozpoznanie mikroskopowe:

Nasieniak jądra postać klasyczna. Guz ograniczony do jądra, nie przekracza błony białawej. Martiwca obejmuje poniżej 30% utkania guza. Najądrze bez nacieku nowotworowego. Zatorów naczyniowych ni estwierdzono. Margines operacyjny powrózka niesiennego bez zmian histoonkologicznych. Stopień zaawansowania procesu nowotworowego pT1. Odczyny immunohistochemiczne: PLAP (+), CD30(-).

Miałem zlecone TK klatki piersiowej, miednicy oraz prześwietlenie płuc. Podsumowani: Narządy miąższowe w jamie brzusznej w badaniu TK prawidłowe. Zmian podejrzanych o meta nie stwierdzono. ZMian podejrzanych o meta do miednicy małej nie stwierdza się. Zmiany pozabiegowe w powłokach. Węzły chłonne w normie.

I teraz moje wyniki markerowe.

Przed operacją:
Beta hcg 1.3
AFP 1,62
LDH 364 przy normie 230

Dnia 11 maja miałem powtórzone markery:
Beta hcg 0.1
AFP 1.4
LDH 240 norma 230....

I to mnie mnie martwi mam podwyższone LDH. Lekarze chcą mi dać radioterapie na węzły zaotrzewne. Co o tym sądzicie? dodam że 1 maja wróciłem na siłownie trochę poćiwczyć nie dużo ale jednak, a przed operacją ćwiczyłem prawie codzinnie, dodam że słyszałem że wysiłem fizczny zwiększa LDH? Pomocy poddawac się radio? co robić?
darthDaro
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 Lut 2018, 10:05

Re: Nasieniak i radioterapia Gliwice

Postprzez tobson85 » 14 Maj 2018, 16:01

Witamy na forum,

wyniki wskazują u Ciebie na stan zaawansowania CS IA.

Wg aktualnych wytycznych ryzyko wznowy u Ciebie wynosi od 15 do 30% (te 30% ze względu na rozmiar guza, który zajął całe jądro, a wytyczne ESMO podają właśnie rozmiar guza powyżej 4 cm jako czynnik zwiększający ryzyko wznowy). Dodam tylko, że wytyczne amerykańskie NCCN nie traktują tego czynnika jako istotnego w określeniu ryzyka wznowy.

Opcje jakie masz:
1. Aktywna obserwacja (wg wytycznych NCCN opcja preferowana)
2. 1-2 wlewów karboplatyny (zmniejsza ryzyko wznowy do kilku procent)
3. Radioterapia - obecnie się od niej odchodzi, ze względu na możliwość późnych skutkow ubocznych w postaci np wtórnych nowotworow. Ja bym chyba się na taką nie zdecydował i brał pod uwagę dwie pierwsze.

Decyzje musisz podjąć sam. Szkoda, że Gliwice zaproponowały Ci jedną opcję i to te, od której się obecnie odchodzi.
Zawsze możesz zmienić lekarza prowadzącego. Najbliżej Ci chyba do dr Barbary Huras w Częstochowie.

Co do LDH to się nie przejmuj - takie przekroczenie jest nieistotne klinicznie. Może być podwyższone od wysilku fizycznego.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak i radioterapia Gliwice

Postprzez romi » 14 Maj 2018, 23:31

Witam
Z opisu histopatologicznego nie wynika jasno, że wielkość guza przekracza tą magiczną wielkość która być może zwiększa ryzyko wznowy. Można tak przypuszczać.
Jądro lewe z najądrzem o wym. 8x6x5 cm z powrózkiem nasiennym długości 13 cm o wadze 183g. Białawy guz lity z ogniskami martwicy nacieka całe jądro

Gliwice słyną z tego, że preferują naświetlanie. To jest procedura która daje najwięcej korzyści szpitalowi, ale niekoniecznie pacjentowi.
Konsultacja u innego lekarza onkologa jest jak najbardziej wskazana.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości