Czy to nawrót?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Czy to nawrót?

Postprzez jasiek » 14 Maj 2018, 16:24

Witam

chciałbym was prosić o ocenę oraz opinie na temat mojego przypadku. Mianowicie w 2012 miałem orchidektomie, po czym jak stwierdził urolog, zmiana łagodna nie wymaga dalszego leczenia (nie mam przy sobie wyniku, wieczorem będę miał więc przytoczę dokładny opis badania hist-pat). Podczas pobytu w szpitalu zrobiono RTG klatki, nic poza tym. Na początku tego roku trafiłem do szpitala z dużą gorączką - diagnoza = powiększone liczne węzły chłonne krezki do 25mm oraz liczne węzły pachowe i pachwinowe do 15mm. Dano antybiotyk skierowano na kolonoskopie.

Po tym czasie, na początku kwietnia, po antybiotyku węzły się zmniejszyły w śródbrzuszu do 8mm, zaotrzewnowe do 5mm, krezkowe 7x16mm, pachwinowe 14x9mm, pachowe do 15mm. Dodatkowo cechy dyskretnej ginekomastii do 1cm. Przy wypisie dano skierowanie do poradni onkologicznej z uwagi na tą właśnie operacje w 2012.

Byłem u lekarza onkologa, który stwierdził, że to może być nawrót ale trzeba oznaczyć markery. I tak:

LDH 301 norma 250
BetaHCG <0.1 norma <2.6
AFP 2,66 norma <5.81

Czy na podstawie samego LDH można stwierdzić, że to nawrót? Jaki powinien być dalszy przebieg diagnostyki ? LDH ma prawo przecież powiększać się z różnych powodów (na przykład wysiłek fizyczny- u mnie to był ciężki wysiłek fizyczny na około 15h przed badaniem).

Lekarz stwierdził, że jeśli w makerach coś wyjdzie to wtedy jest to nawrót i PET a jeśli nie to rozważymy biopsję.

Co myślicie?
Skonsultować to jeszcze z jakimś lekarzem? Kogo polecacie na pomorzu?

Pozdrawiam
Jasiek
jasiek
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2018, 16:13

Re: Czy to nawrót?

Postprzez Krolewsky » 14 Maj 2018, 18:16

Bez podania wyniku histopatologicznego opisującego co miałeś w tym jądrze będzie ciężko cokolwiek powiedzieć, zwłaszcza że opisałeś to jako "łagodne". Jeśli po antybiotyku węzły się zmniejszyły to przemawia to raczej za infekcją.
Podniesione LDH może być efektem wysiłku. Nie zaszkodzi powtórzyć samo LDH unikając wcześniej nadmiernego wysiłku fizycznego.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Czy to nawrót?

Postprzez jasiek » 14 Maj 2018, 20:24

Rozpoznanie histo pat z 2012r
Cystis dermoidalis testis
Miąższ jądra spoza zmiany oraz powrózek nasienny o zwykłej budowie histologicznej.

Markery w normie
jasiek
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2018, 16:13

Re: Czy to nawrót?

Postprzez Krolewsky » 14 Maj 2018, 21:11

Jeśli się nie mylę to jest to zmiana niezłośliwa, więc nie rozumiem na jakiej podstawie lekarz mówi o możliwości przerzutów.
W dodatku węzły chłonne reagują na antybiotyk i LDH nie jest swoistym markerem i może wzrastać w róznych przypadkach, wtym po wysiłku intensywnym. Jak dla mnie obecny lekarz ma niezrozumiały tok rozumowania, ale nie będę spekulował bo pełnej wiedzy nie mam, tutaj musi się wypowiedzieć ekspert. Ja na Twoim miejscu zasięgnął bym rady innego lekarza onkologa, ważn e żeby dobrze nakreślić mu sytuację. Proponuje przed wizytą u kolejnego lekarza mieć wynik powtórzony LDH zrobiony jeszcze raz, bez żadnej siłowni, sportu, dźwigania, bo dwa razy będziesz chodził niepotrzebnie jeśli powie że trzeba LDH powtórzyć.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Czy to nawrót?

Postprzez jasiek » 14 Maj 2018, 22:00

chciałbym, żeby było jak mówisz.
lekarz mówi o nawrocie a nie przerzucie.

jutro mam wizytę u lekarza, który chce zlecić PET lub biopsję węzłów. Jakie dalsze postępowanie byłoby właściwe?

Możecie polecić lekarza z Trójmiasta?

Pozdrawiam
Jasiek
jasiek
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2018, 16:13

Re: Czy to nawrót?

Postprzez romi » 14 Maj 2018, 23:44

Witam
Po 6 latach trudno jest mówić zarówno o nawrocie jak i przerzucie. Po takim okresie czasu stwierdzony nowotwór traktowany jest jako nowa choroba.
Lekarz u Ciebie ma podejrzenia, ale nie pewność i dobrze, że chce zlecić dodatkowe badania, żeby postawić diagnozę.
W Trójmieście możemy polecić
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK)
Klinika Onkologii i radioterapii
80-952 Gdańsk, ul. Dębinki 7 (budynki 3 oraz 6)
tel. (rejestracja) - (58) 349 22 55
lub
Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy
Poradnia Onkologii
84-200 Wejherowo, ul. Jagalskiego 10
tel. (rejestracja poradni) - (58) 572 77 94
lek. Krzysztof Adamowicz - specjalista onkologii klinicznej
ale terminy mogą być bardzo długie.
Możesz spróbować konsultacji w Magodencie
dr n. med. Tomasz Sarosiek - specjalista onkologii klinicznej
Dla pacjentów z nowotworami jądra w celu konsultacji i leczenia preferowany kontakt bezpośrednio z dr n. med. Tomaszem Sarosiek - nowy adres email: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl / tel. kom: 601 310 244
Jeśli opiszesz sytuację i wyślesz mailem skany dokumentacji medycznej na pewno dostaniesz odpowiedź od doktora.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Czy to nawrót?

Postprzez jasiek » 15 Maj 2018, 12:49

Ok, Doktor obejrzała wyniki i stwierdziła, że jeśli markery w normie i węzły reagują na leczenie antybiotykiem to zaleciła TK kontrolne za 3 miesiące. Czyli obserwacja.
Dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam
jasiek
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2018, 16:13


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości