Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez troll » 15 Gru 2011, 17:17

Witaj slowdive,

Świetnie, otrzymujesz już leczenie. Wszystko jest jak najbardziej okej. Oby Ci jak najszybciej minęło to leczenie :)

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez slowdive » 13 Sty 2012, 05:40

Hej. Jestem właśnie prawie po całej drugiej serii chemioterapii - jeszcze tylko jedna bleomycyna za tydzień. Trzecia seria już nie będzie potrzebna, bo wyniki są dobre.
Dzisiaj przeczytałem, że po leczeniu tą chemią mogą pojawić się problemy związane z uszkodzeniem słuchu. Właśnie od paru dni mam takie dziwne piski w uszach, no i słyszę jakby trochę słabiej. Myślałem, że mam zatkane, ale czyszczenie nic nie pomogło. Teraz się trochę boję. Zamierzam pójść jutro do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do laryngologa - bo onkolog w tej chwili chyba niewiele pomoże, prawda?
slowdive
 
Posty: 20
Rejestracja: 09 Lis 2011, 16:01

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez kiper » 13 Sty 2012, 22:19

Hej,
też mi szumiało w uszach po chemii.... tak jakbyś w nocy z dyskoteki wrócił.... ale to mija może poczekaj z 2 tyg jeszcze i minie.. taką mam nadzieję

pozdr
Kiper
IB non-seminoma; Orchdektomia 04/2011; 2x BEP 05-06/2011; 34 lata
kiper
 
Posty: 53
Rejestracja: 21 Maj 2011, 08:18

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez romi » 14 Sty 2012, 00:43

Witaj
Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi. Nie trzeba zwlekać i czekać. Powinien o tym wiedzieć onkolog i on Cię dalej skieruje.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez troll » 14 Sty 2012, 02:27

Witaj,

Dokładnie tak. Wszelkie problemy ze słuchem powinny zostać jak najszybciej zgłoszone Twojemu lekarzowi i NIE MOGĄ być zbagatelizowane. Cisplatyna jest lekiem o sporym potencjale ototoksycznym i jest najprawdopodobniej przyczyną Twoich dolegliwości. Z resztą po podjęciu decyzji o chemioterapii BEP lub EP (i innych z cisplatyną w składzie) idealnym (a jakie są realia - widać) postępowaniem powinno być wykonanie audiometrii przed rozpoczęciem leczenia i wykonywanie kolejnych po każdym kursie leczenia. Niestety zadbanie o słuch pozostawia się choremu. Dlatego nie zwlekaj, żebyś nie narobił sobie jeszcze większego kuku.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez slowdive » 15 Sty 2012, 18:13

Miał/ma ktoś jeszcze podobne problemy? Jestem zajebiście zły, bo nikt mi nie powiedział o czymś takim przed leczeniem ani w trakcie. Oczywiście jutro będę biegać po wszystkich możliwych miejscach, ale lekarz pewnie najwyżej zleci mi badania audiometryczne i nic więcej nie pomoże. Czytam teraz z różnych źródeł, że pogorszenie słuchu będzie permanentne. A wynikać może na przykład z tego, że zbyt szybko podawano mi kroplówkę. Tak właśnie było w Szczecinie, w tamtejszym obrzydliwym, śmierdzącym centrum onkologii, w którym byłem na drugiej serii wlewów. Leciało to wszystko jak najszybciej, na full, żeby państwo pielęgniarstwo miało spokój. TRZYMAJCIE SIĘ Z DALEKA OD TEGO MIEJSCA! Uciekajcie stamtąd! Ja będę miał przez nich gorszy słuch przez resztę życia.
slowdive
 
Posty: 20
Rejestracja: 09 Lis 2011, 16:01

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez acidtekk » 15 Sty 2012, 18:30

To, że jest tam mało lekarzy mających większe pojęcie o nowotworach zarodkowych to nie znaczy, że kroplówki z chemią poda nie potrafią. Ja miałem chemię w Szczecinie i sączyła się bez pośpiechu 1,5 h. Pamiętaj, że ryzyko powikłań istnieje zawsze, a Ty podpisujesz zgodę akceptując ryzyko. Życzę żeby słuch wrócił do stanu wyjściowego, a pozostałe wyniki kontrolne były zawsze pozytywne.

Pozdrawiam
acidtekk
 
Posty: 262
Rejestracja: 28 Gru 2011, 13:10

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez troll » 17 Sty 2012, 01:26

Witaj,

Niestety o Szczecinie fakty w kontekście leczenia nowotworów jądra są zatrważające i nie należy tego ukrywać. Natomiast o efektach ubocznych musiałeś być poinformowany (nie koniecznie w rozmowie - mogło to być np. pismo) i rzeczywiście, wyraziłeś na leczenie świadomą zgodę akceptując ryzyko. Pamiętaj, nic nie jest stracone natomiast działać trzeba. Wskazane byłoby badanie audiometryczne i ewentualne leczenie. Nie możesz stwierdzić, że to przez szybkość z jaką spływała kroplówka.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez slowdive » 18 Sty 2012, 18:32

Oświadczam, Trollu, że nie zostałem powiadomiony o tym ANI USTNIE, ANI PISEMNIE. Podpisałem zgodę na leczenie i tam są informacje o możliwych efektach ubocznych, ale o uszach, o słuchu ANI SŁOWA TAM NIE MA. A teraz czytam jakiś amerykański artykulik o tym, że nawet 30% mężczyzn leczonych chemicznie na raka jądra, MA POTEM PROBLEMY ZE SŁUCHEM. A w razie potrzeby można na przykład zastąpić ototoksyczną cisplatynę czymś innym. Apeluję tu do wszystkich, żeby nie ufali za bardzo lekarzom, tylko sami czytali specjalistyczne artykuły o swojej chorobie i wypytywali o każdą sprawę - choć to kosztuje dużo czasu i nerwów. Nie warto zawierzać zdrowia ludziom, którym na nim tak naprawdę niewiele zależy i sami zazwyczaj udają, że wszystko wiedzą.
slowdive
 
Posty: 20
Rejestracja: 09 Lis 2011, 16:01

Re: Rozpoznanie: D41.7, Guz jądra prawego cT1NxMx

Postprzez troll » 19 Sty 2012, 03:15

Witaj,

Ano chyba znów objawiają się polskie realia... Byłeś u laryngologa? Rozmawiałeś z onkologiem? Natomiast co do zastępowania cisplatyny lekim mniej ototoksycznym (np. karboplatyną) to muszę Cię zmartwić. Cisplatyna jest lekiem wykazującym najistotniejsze działanie przeciwnowotworowe wobec wszystkich guzów germinalnych i jako podstawowy lek jest stosowana od końca lat 70 ubiegłego wieku (Einhorn). Gdyby dało się ją zastąpić to tak by się stało już dawno. Poza tym efekty upośledzenia słuchu nie występują u wielu chorych, dlatego kontrolować trzeba (i tu jest pies pogrzebany!) ale nie można od razu wykluczać.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości

cron