Chemioterapia a płodność

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Chemioterapia a płodność

Postprzez JahKubSon » 11 Cze 2018, 23:39

Witam,

Mój przypadek to teratocarcinoma (rak jądra złośliwy jądro zstąpione) stadium pS1
Orchidektomie prawo stroną miałem w sierpniu 2014 roku. Przez rok pod obserwacją kliniki i wznowa w połowie 2015 roku (wzrost Beta HCG do 850), po serii badań TK, Rezonansie, PET'cie bez odnalezienia źródła zdecydowali na 4 bloki chemii vbp (bleomecyna i cisplatyna) w terminie 27.08.15 do 2.11.2015 teraz jestem pod ciągłą obserwacją ponownie i wszystko jest w porządku od tamtego czasu.

Chciałbym zapytać czy wpłynęło to na moją płodność i waszą historie odnośnie płodności po chemioterapii?
Jak to jest z tą płodnością?
JahKubSon
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Cze 2018, 22:58

Re: Chemioterapia a płodność

Postprzez Sabina007 » 12 Cze 2018, 01:08

Witaj! Napewno chemioterapia wpływa na płodność.W naszym przypadku dojście do siebie po 6 cyklach BEP trwało 7 lat. Przeszliśmy techniki ivf - icsi,ale po 8 latach na świat przyszedł pierwszy synek z naturalnej ciąży
Sabina007
 
Posty: 71
Rejestracja: 22 Sie 2017, 07:25

Re: Chemioterapia a płodność

Postprzez JaZona » 12 Cze 2018, 08:09

Z artykułu Prof. Demkowa

"WPŁYW CHEMIOTERAPII NA SPERMATOGENEZĘ
12 miesięcy po chemioterapii u prawie 100% mężczyzn stwierdza się azoospermię, po 24 miesiącach oligospermia występuje u 50-75% chorych, a azoospermia u 17-25%, po 36 miesiącach u 50% chorych stwierdza się normospermię. Po podaniu chorym co najmniej 4 kursów chemioterapii azoospermia występuje u około połowy leczonych w okresie pierwszych 2 lat po zakończeniu leczenia [43, 44].
Prawdopodobieństwo powrotu parametrów nasienia jest największe w okresie pierwszych 24 miesięcy po zakończeniu leczenia."
Źródło: http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?2163

Warto sobie zrobić badanie jakości nasienia w klinice leczenia niepłodności. Koszt, jeśli dobrze pamiętam, poniżej 100 zl.
Zdrowia!
JaZona
 
Posty: 40
Rejestracja: 15 Lis 2017, 09:16


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości