RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (obserwacja)

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez cedric » 13 Paź 2018, 09:22

@LEONIDAS77: Zdaję sobie sprawę, że termin jest dość szybki. Ja z kolei słyszałem, że TK powinno być nie wcześniej niż 3 tygodnie od zakończenia chemioterapii. Nie mniej jednak ważny jest dla mnie termin 24.10 ze względu na to, że występuje u mnie ta okresowa anizokoria i chciałbym uzyskać potwierdzenie, że z mózgiem wszystko w porządku (tym bardziej, że okulista wykluczył przyczyny związane z samym okiem).

Mam też pytanie do wszystkich co przeszli chemioterapię BEP. Czy po zakończeniu chemioterapii dokuczały Wam zawroty głowy podczas wstawania z pozycji siedzącej i kucającej? Jak długo się utrzymywały? W trakcie 1. i 2. cyklu BEP nie miałem takich problemów, pojawiły się dopiero w trakcie 3. cyklu. W miarę upływu czasu powoli zmniejsza się ich nasilenie, ale jednak cały czas występują i podczas zbyt szybkiego wstawania muszę się czegoś przytrzymać chwilę. Morfologię mam w porządku (więc anemia wykluczona), bóle głowy nie występują. Będę bardzo wdzięczny za jakieś opinie odnośnie tego czy ktoś tak miał i po jakim czasie to powinno ustąpić. Pozdrawiam :) Marcin
cedric
 
Posty: 35
Rejestracja: 06 Lip 2018, 22:11

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez LEONIDAS77 » 14 Paź 2018, 19:59

Witaj. Takie zawroty miałem jak wstawiłem za szybko z łużka bądź fotela albo się schyliłem tak około 2 miesięcy po chemi .
LEONIDAS77
 
Posty: 73
Rejestracja: 08 Maj 2018, 17:06

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez cedric » 27 Paź 2018, 15:42

Witam wszystkich,

Jestem już po badaniu TK i mam wyniki. Wszystko praktycznie OK poza tym jednym węzłem:

- 24.10 (po trzech cyklach BEP): węzeł nad rozwidleniem aorty wielkości 18 x 12 mm
- 14.09 (po dwóch cyklach BEP): pojedynczy węzeł chłonny nad rozwidleniem aorty wielkości 20 x 16 mm
- 11.07 (przed rozpoczęciem chth): nad rozwidleniem aorty dwa powiększone węzły chłonne o wym. 25 x 32 i 14 x 15 mm.

Jakie powinno być teraz dalsze postępowanie?
Ostatnio edytowany przez cedric, 28 Paź 2018, 11:28, edytowano w sumie 1 raz
cedric
 
Posty: 35
Rejestracja: 06 Lip 2018, 22:11

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez tobson85 » 27 Paź 2018, 18:30

Hej
Sytuacja jest trudna do oceny, ponieważ TK wykonano nieco ponad 2 tygodnie po zakończeniu leczenia. To zdecydowanie za szybko, żeby jednoznacznie ocenić wyniki leczenia.
Standardem jest wycięcie wszystkiego co po zakończeniu leczenia ma więcej niż 1 cm.
W Twoim przypadku ze względu na nieduża wielkośc węzła można rozważyć powtorne wykonanie TK brzucha i miednicy tak za 4-6 tygodni. Jeśli węzeł zmniejszy się poniżej 10 mm to obserwacja, jeśli nie to trzeba dążyć do usunięcia chirurgicznego (zakladajac, że markery cały czas pozostają w normach).
Daj znać, co na to lekarz.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez troll » 27 Paź 2018, 20:35

Witajcie,

Najprawdopodobniej węzeł zachowa swój rozmiar, więc ze względu na histologię, przebieg kliniczny choroby postępowaniem z wyboru jest chirurgiczna resekcja. Jest to leczenie, które wielu ludziom, pacjentom, lekarzom wydaje się nad wyraz ale przynosi najlepsze efekty. Zachęcam do konsultacji z doświadczonym chirurgiem urologiem/naczyniowym (dr Rogowski, dr Żak).

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez tobson85 » 27 Paź 2018, 21:05

Też jestem zwolennikiem, żeby lepiej wszystko wyciąć, ale myślisz trollu, że te 2 tygodnie to nie jest trochę za szybko?
Mam też pytanie - tak, żeby lepiej zrozumieć - co masz na myśli, że ze względu na przebieg kliniczny i histologie lepiej od razu wyciąć?
Chodzi o brak podwyższonych markerow i embryonale, ktory może się przekształcić w inne typy (np. potworniaka) i szybko przerzutuje?
Dzięki z góry
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez cedric » 28 Paź 2018, 10:39

Dziękuję Tobiaszu i Trollu za odpowiedzi. Z chęcią też poznam odpowiedzi Trolla za pytania zadane przez Tobiasza.

Moja onkolog mówiła mi wcześniej, że maksymalna dopuszczalna wielkość węzła to 10 mm. Więc mam świadomość, że operacja RPLND może być niezbędna. Lepszy chyba "overtreatment" niż niepewność co jest w środku. Operacji trochę się boję, ale nie jest to jakiś paraliżujący strach. Miałem we wrześniu usuwany wyrostek (cięcie ponad 10 cm), więc mniej więcej wiem czego się spodziewać, chociaż wiadomo, że RPLND jest bardziej rozległa.

Mam kilka pytań odnośnie RPLND:
1. Po jakim czasie od operacji można zacząć chodzić?
2. Ile dni mniej więcej spędzę w szpitalu?
3. Jak często w takich węzłach jest martwica?

Z moją onkolog będę się widział w przyszłym tygodniu to dam znać jakie decyzje zapadły.

Dziękuję Wam bardzo za pomoc i wsparcie! :)
cedric
 
Posty: 35
Rejestracja: 06 Lip 2018, 22:11

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez Jeek » 28 Paź 2018, 16:05

Witam

Po RPLND zaczyna się chodzic w dniu następnym przy pomocy rechabilitanta.
W szpitalu spedzisz co najmniej tydzien. Syn miał zabieg w poniedziałek, a w nastepny poniedziałek został wypisany.
Następmie po ok. 10dniach usunięcie szwów i wynik his-pat.

Może zabieg nie będzie konieczny :?:

Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 208
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez troll » 28 Paź 2018, 18:22

Witaj,

Ani "over" ani "under" nie jest pożądane. Oczekiwane powinno być postępowanie, które zapewni maksimum zdrowia, przy minimum ryzyka wznowy czy wstąpienia skutków ubocznych. Uważam, że przy zmniejszeniu wymiaru zmian po trzech kursach BEP z 25x32 na 18x12 to naprawdę dobry skutek terapeutyczny, jednak spójrz na zmianę po 2 i po 3 kursie. Różnica jest już niewielka. Oczywiście przed rplnd Twój chirurg może zażyczyć sobie świeżych badań obrazowych i to będzie ostateczna informacja.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: RJ - Carcinoma Embrionale - pT2N2M0S0 - 3 x BEP (w trakc

Postprzez cedric » 08 Lis 2018, 10:29

Drobna aktualizujacja mojego wątku:
- na koniec listopada/początku grudnia będę miał powtarzane TK (czyli 6 tygodni po zakończeniu chemioterapii) celem oceny pozostałego po leczeniu węzła chłonnego (w badaniu TK wykonanym 1,5 tyg. po chemii miał on rozmiar 12 mm w osi krótkiej) - wynik tego TK będzie decydujący w dalszym postępowaniu
- samopoczucie co raz lepsze, chociaż cały czas dokuczają mi zawroty głowy przy gwałtownych zmianach pozycji ciała
- wracam do pracy za tydzień (moment, którego po prostu nie mogłem się doczekać) - na własną prośbę za zgodą mojej onkolog
- tydzień po zakończonej chemioterapii zaczęły mi odrastać włosy na głowie, broda i wąsy - ale przyrost jest w ostatnich dniach ogromny - golę się praktycznie co dwa dni bo przyrost jest na prawdę duży - na głowie póki co odrastają "białe" i miękkie włosy ale zarost jest już ciemny i sztywny
- moje obawy o rosnący w granicach normy AFP zostały rozwiane ostatnim wynikiem z 5.11 br., który wynosi 2,36 (poprzedni wynik z 6.10 br. 3,71)
- pozostaję pod bieżącą kontrolą onkologa, pulmunologa i internisty :)

I choć mam nadzieję na zakończenie leczenia, to wiem, że może jeszcze się wszystko wydarzyć, ale jestem na to psychicznie przygotowany. Może to śmieszne, ale dużo radości daje mi możliwość powrotu do pracy. Będę dawał znać jak postępy u mnie.
cedric
 
Posty: 35
Rejestracja: 06 Lip 2018, 22:11

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości