Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez tobson85 » 23 Sty 2020, 18:29

Hej

Moim zdaniem skierowanie na TK samej klatki jest ok - brzuch i miednica byla czysta, wiec w tak krotkim okresie nie ma czego tam za bardzo sprawdzac.
Kiedy bylo robione to ostatnie TK?
Gdzie teraz jestes na obserwacji?

Pozdr
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez m34 » 23 Sty 2020, 19:28

Mam wątpliwości ponieważ po wycięciu węzłów dr T.S. powiedział, że dla pewności TK powinienem wykonywać co 3 miesiące przez pierwszy rok od operacji wykonanej w czerwcu. Pierwszy miałem 1 października (bez klatki piersiowej) i wyszedł czysty. Następnie podczas październikowej kontroli miałem RTG klatki, też bez uchwytnych zmian. No i ostatnie badanie 13 stycznia. Na obserwacji jestem we Wrocławiu w 4WSK.
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, pt2 / 2xBEP - Krotoszyn / RPLND - Warszawa
m34
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Lip 2018, 15:38

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez m34 » 26 Lut 2020, 18:37

Cześć.
Po dodatkowej konsultacji w sprawie guzka na płucach dostałem skierowanie na PET-CT. Wczoraj miałem badanie, a wyniki będą w przyszłym tygodniu. Według informacji zamieszczonych na forum takie badanie w przypadku nienasieniaków jest niewskazane. Czy coś zmieniło się w tej sprawie? Oczywiście nie śmiałbym podważać zdania doktora, zresztą podczas wizyty nawet nie pomyślałem o tym, że PET przy nasieniakach jest wątpliwy. Być może chodzi o to, aby upewnić się czy guzek nie jest nowotworem niezależnym od rj. A być może dobry lekarz jest w stanie odpowiednio zinterpretować takie badanie nawet w przypadku nienasieniaków.

Markery w normie choć AFP blisko górnej granicy. Zdążyłem się już przyzwyczaić, że czasami normę nawet lekko przekracza. Temat znany z wielu wątków, ale nie zaszkodzi przypomnieć, że takie wahania w granicach normy mogą być naturalne i nie zwiastują niczego groźnego.
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, pt2 / 2xBEP - Krotoszyn / RPLND - Warszawa
m34
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Lip 2018, 15:38

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez tobson85 » 27 Lut 2020, 02:15

Hej
PET-CT w nienasieniakach pokaże utkania rj te agresywne, które mają zwiększony metabolizm glukozy (seminoma, embryonale, choriocarcinoma, yolk sac tumor itp). Problem w tym badaniu jest taki, że w przypadku potworniaka dojrzałego badanie to nie pokaże nic wiecej oprócz standardowego obrazu zmian, które widać w normalnym TK.
Podsumowując - w wybranych przypadkach nienasieniakow badanie PET-CT moze mieć dodatkowa wartość diagnostyczna, ale decyzja o jego zastosowaniu należy do lekarza prowadzącego z dużym doświadczeniem w leczeniu rj.
Pozdr
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez m34 » 03 Mar 2020, 19:23

Cześć
Poniżej skopiowana treść opisu PET-CT:

Rozpoznanie: Nienasieniak jądra prawego po leczeniu operacyjnym (07.2018) i chemioterapii (10.2018). Stan po RPLND – przerzuty dojrzałego potworniaka (11.06.2019). Podejrzenie przerzutu w płucu prawym.Problem kliniczny: Ocena aktywności zmian. Sposób wykonania badania: 18F-FDG (MBq): 275 MBqAkwizycję przeprowadzono po 55 minutach od podania 18F-FDG. Glikemia przy podaniu radioznacznika wynosiła 100mg/dl.Pomiary SUVmax w rekonstrukcji GE®Q.Clear, skorygowane do beztłuszczowej masy ciała (lean body mass).

Opis badania:

Głowa i szyja: Mózg o symetrycznym, równomiernym metabolizmie 18F-FDG, bez zmian ogniskowych. Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG w pozostałych narządach i tkankach głowy i szyi.Węzły chłonne szyjne i nadobojczykowe niepowiększone, nieaktywne metabolicznie.

Klatka piersiowa: Na pograniczu PS2 i PS3 guzek do 6 mm bez aktywności 18F-FDG. W PS1 przyopłucnowo zagęszczenie guzkowe do 4 mm bez aktywności 18F-FDG. Poza tym miąższ płucny wolny od zmian ogniskowych. Węzły chłonne śródpiersia oraz węzły chłonne pachowe niepowiększone, nieaktywne metabolicznie.

Jama brzuszna i miednica: Stan po orchidektomii prawostronnej. Nerka lewa wodonerczowa, o nieco zwężonej warstwie korowej, wydzielająca. Prawidłowy obraz pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy, bez ogniskowych zaburzeń metabolizmu 18F-FDG. Węzły chłonne jamy brzusznej, miednicy i pachwinowe niepowiększone, nieaktywne metabolicznie

Układ kostny: Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG.

Wnioski: Nie stwierdza się metabolicznych cech wznowy ani przerzutów. Guzek płuca prawego bez metabolicznych cech złośliwości – do kontroli tomograficznej.

UWAGA! Guzy o charakterze nienasieniaków mogą nie wykazywać wzmożonej aktywności metabolicznej glukozy – możliwy wynik fałszywie ujemny.


Czy na podstawie samego opisu można wyciągnąć jakieś wnioski? Od ostatniego TK (1,5 miesiąca temu) guzek nie powiększył się. Nie wykazuje aktywności metabolicznej - a więc czy może to być potworniak dojrzały? Embryonale czy yolk sac tumor byłby widoczny?

Markery cały czas w normie.

Pozdrawiam
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, pt2 / 2xBEP - Krotoszyn / RPLND - Warszawa
m34
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Lip 2018, 15:38

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez troll » 13 Mar 2020, 01:13

Witaj,

Mimo wszystko uważam podsumowanie lekarza radiologa za słuszne. Wynik może mieć wartość fałszywie ujemną i tak naprawdę badanie trzeba wsadzić między legendy. Ja na miejscu Waszego specjalisty onkologa klinicznego nie miałbym żadnej pewności, że zmiana nie jest aktywna metabolicznie i po prostu zadecydowałbym o jej usunięciu za wszelką cenę. Natomiast oczywiście decyzja pozostaje Wam i Waszemu lekarzowi.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez m34 » 13 Mar 2020, 15:32

Witaj,

Skierowanie na PET-CT dostałem od dra Sarosieka. Być może chodzi też o to aby wykluczyć nowotwór nie związany z rj. Podczas rozmowy pytał mnie czy jestem palaczem, a ja, choć od dawna nie palę, to przez pewien okres byłem w szponach tego paskudnego nałogu. Zdaję sobie sprawę, że w aktualnej sytuacji związanej z epidemią operacja na płucu jest ryzykowna, ale jeśli trzeba guza usunąć, to bez wahania się zgodzę. Niestety aktualnie mam problem z kontaktem z doktorem i w ogóle z kimkolwiek z Magodent. Mogę jedynie przypuszczać z czego to wynika. Cóż, trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Pozdrawiam
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, pt2 / 2xBEP - Krotoszyn / RPLND - Warszawa
m34
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Lip 2018, 15:38

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości