Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez LEONIDAS77 » 15 Lut 2019, 17:03

M34 witaj pytanko takie czy po zakończonej chemii BEP miałeś zrobioną tomografię i czas kiedy po chemii była zrobiona ???? i jaki jej był wynik jeśli miałeś.
LEONIDAS77
 
Posty: 73
Rejestracja: 08 Maj 2018, 17:06

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez troll » 15 Lut 2019, 17:14

Witaj,

1. Wynik TK jest co najmniej niepokojący - na moje wyczucie oznacza niestety wczesną wznowę, czego naturalnie Ci nie życzę.
2. Postępowanie musi być natychmiastowe i bardzo dynamiczne. Należy wykonać cały ponowny staging. TK jamy brzusznej już masz, trzeba uzupełnić je o TK klatki piersiowej oraz OBOWIĄZKOWO, choćby jeszcze dzisiaj komplet markerów - AFP, bHCG oraz LDH.
3. Sposoby postępowania są trzy, w zależności od wyników wszystkich badań i badania lekarskiego:
- wznowa radiologiczna, bez podniesienia wartości markerów - do dyskusji ze specjalistą onkologiem - RPLND lub chemioterapia II rzutu - 4 kursy wg programu TIP,
- wznowa z podniesieniem wartości markerów - chemioterapia II rzutu - 4 kursy wg programu TIP,
- brak wznowy oczywiście wartości markerów w normie - powiększenie węzłów z innej przyczyny (mało prawdopodobne). Tutaj ocena węzłów w badaniu USG (bardzo dokładnym w tej lokalizacji, szybkim i tanim) może okazać się kluczowa i należy rozważyć je w pierwszej kolejności przy prawidłowych wynikach markerów.

Generalnie sytuacja wymaga podjęcia pilnych działań - szczególnie ważne w ośrodku posiadającym doświadczenie w leczeniu rj.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez m34 » 15 Lut 2019, 18:45

Hej,

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim tematem.
Wydaje mi się, że zbyt chaotycznie opisałem sytuację. Chemioterapię zakończyłem 1 października 2018. Pierwszy TK (tylko miednica i brzuch) miałem 16 listopada i wyszedł czysty. Natomiast w tym tygodniu we wtorek 12 lutego miałem TK miednicy, brzucha i płuc z kontrastem uwzględniającym fazę urograficzną. A więc te guzki na płucach, o których wspomniałem wyżej, to aktualny obraz. Ponadto ze względu na bóle w okolicach wątroby zrobiłem usg jamy brzusznej 9 lutego (nie wiedziałem wówczas, że będę miał całościowy TK w szpitalu). Nie mam przy sobie opisu usg, ale z tego co pamiętam była tam wzmianka o 2 niepowiększonych, ale widocznych węzłach o dł. około 10 mm w osi krótszej. Ostatnie markery miałem 17 stycznia - wszystkie w normie (AFP blisko granicy). Pomiędzy listopadowym a ostatnim TK miałem wymieniany cewnik dj (22 listopada). W okolicach świąt w grudniu, usg nerek i pęcherza wykazał nieznaczny stan zapalny, który leczyłem przez dwa tygodnie antybiotykiem. Podczas tego ostatniego TK z faza urograficzną cewnik oczywiście miałem wyjęty.
We wtorek jadę na konsultacje a markery zrobię w poniedziałek, przez weekend postaram się o tym myśleć jak najmniej. Po cichu mam nadzieję, że te węzły są związane z obecnością cewnika i problemami nefrologicznymi, choć psychicznie przygotowuję się już na kolejna walkę.

pozdrawiam
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, pt2 / 2xBEP - Krotoszyn / RPLND - Warszawa
m34
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Lip 2018, 15:38

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez troll » 15 Lut 2019, 20:38

Witaj,

Chaotycznie, to nie znaczy, że bez sensu. Sytuacja na pewno nie jest jednoznaczna. Dobrze, że o tym piszesz. Diagnostyka na razie to słowo klucz. Jeśli uda się zrobić markery w poniedziałek, to świetnie. USG niestety w dużej mierze zależy od sprawności i doświadczenia lekarza, który je wykonuje. Powiem szczerze - wykonywania diagnostyki USG można się nauczyć na weekendowym kursie, ale doświadczenia i umiejętności nie da się zastąpić takim kursem.

Zerknij tutaj:
https://imgur.com/a/cd3zRy3
Co widzisz? Wielu nic nie widzi...

Kluczem jest złapanie się za jajo i rozwiązanie problemu. Tak trzeba do tego podejść. Jeszcze raz powtórzę, sprawa jest niejednoznaczna ale wygląda na poważną.

Pamiętaj, żadne pytanie u nas na Forum nie jest głupie :)

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez tobson85 » 20 Lut 2019, 01:01

Dodam tylko, że jeśli chodzi o dobrego radiologa wykonującego USG to spróbujcie u dr Bireckiej z Wrocławia.
Wykonuje badania bardzo dokładnie, ma niezwykle doświadczenie.
Nr kontaktowy, znajdziecie w internecie, jednak ciężko się dodzwonić.
Jeśli nie macie daleko, możecie podjechać do dr Bireckiej bezpośrednio z samego rana i spróbować dostać się w ten sposób na wizytę.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez m34 » 20 Lut 2019, 14:36

Cześć,
Byłem wczoraj w 4WSK we Wrocławiu. Zostawiłem płyty z TK i czekam na telefon. Ze względu na niejasną sytuację, pani dr dla pewności przeanalizuje wyniki z zaufanym radiologiem. Tymczasem markery z poniedziałku w normie:
AFP 5,72 (<7)
LDH 158 (135-225)
bHCG <0,1 (<2,6)

Są nawet nieco niższe w porównaniu do wyników sprzed miesiąca. Ale marne to pocieszenie jeśli powiększone węzły oznaczają wznowę.

Pozdrawiam
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, pt2 / 2xBEP - Krotoszyn / RPLND - Warszawa
m34
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Lip 2018, 15:38

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez justyna09000 » 20 Lut 2019, 17:33

Intuicja podpowiada mi, że węzeł nie jest przerzutowy i oby tak było :)
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez Sabina007 » 20 Lut 2019, 19:44

Tak jak pisze Tobiasz dr. Birecka nie ma sobie równych,warto próbować dostać się na wizytę.
Sabina007
 
Posty: 71
Rejestracja: 22 Sie 2017, 07:25

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez m34 » 20 Lut 2019, 23:29

@justyna09000
Mam nadzieję, że masz niezawodną intuicję :)
Dziękuję również za informacje o dr Bireckiej. Przebywam aktualnie w Poznaniu i czekam na informację z Wrocławia. Myślę, że ostateczna decyzja zapadnie po dokładnej analizie TK. Nazwisko na pewno zapamiętam.
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, pt2 / 2xBEP - Krotoszyn / RPLND - Warszawa
m34
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Lip 2018, 15:38

Re: Niesprawna nerka a potencjalne leczenie po orchidektomii

Postprzez justyna09000 » 03 Mar 2019, 14:28

Hej,
Co u Ciebie? Coś się wyjaśniło?
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości