Guz jądra lewego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz jądra lewego

Postprzez cosmos » 14 Sie 2018, 16:06

Cześć wszystkim!
No i mnie też wylosowała maszyna.

Po wymacaniu guza pojechałem do urologa, zrobił USG i kazał zrobić mi markery: betaHCG i AFP. Po otrzymaniu wyników następnego dnia, pojechałem od razu do szpitala, gdzie dostałem termin operacji na 30.07. Niestety ze względu na infekcję gardła została ona przełożona na 06.08. Wczoraj miałem zdejmowanie szwów. Na 21.08 mam umówionego onkologa.
Cały czas czekam jeszcze na wynik histopatologiczny.
I tutaj mam pytanie do ekspertów:
Czy robić TK prywatnie jeszcze przed wizytą u onkologa, bo mam taką możliwość, a żaden lekarz wcześniej nie podjął się skierowania mnie te badania. Czy lepiej jest poczekać na wynik histopatologiczny, skierowanie od onkologa? A i jak tak patrzę to te markery jakieś wysokie są, porównując się do wyników innych forumowiczów, czy mam się czegoś obawiać?

Wyniki markerów:
23.07
AFP: 48.94 IU/ml wartości referencyjne 0-5.8
betaHCG: 355.8 mlU/ml wartości referencyjne <5

05.08 brak wartości referencyjnych, dane ze szpitala
AFP: 124.2 ng/ml
betaHCG: 519.3 lU/l
LDH: 173 U/l

13.08
AFP: 177.9 ng/ml wartości referencyjne <7
betaHCG: 550 mlU/ml wartości referencyjne <2.6
cosmos
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Sie 2018, 15:39

Re: Guz jądra lewego

Postprzez tobson85 » 14 Sie 2018, 16:25

Hej

bardzo dobrze, ze napisales.

Rosnace szybko markery wskazuja na to, ze choroba zdazyla juz sie rozsiac i jest to wystarczajacy powod do niezwlocznego wdrozenia leczenia.
Wiadomo, ze masz do czynienia z nienasieniakiem - wskazuje na to podwyzszony pozion AFP.

Trzeba jak najszybciej udac sie do onkologa. Najlepiej do polecanego na forum.

Napisz do doktora Sarosieka:
tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl
Ktos chyba pisal na forum, ze teraz moze byc na urlopie, ale moze jakis inny lekarz w Magodencie w Warszawie Cie przyjmie, zleci badania i wdrozy leczenie. Nie ma co zwlekac.

Bez badan obrazowych nie mozna teraz okreslic dokladnego stanu zaawansowania choroby. Poziom markerow choc wysoki, nie wykracza jeszcze poza ramy, w ktorym przy sprzyjajacych wynikach TK bedziesz zaliczony do grupy z dobrym rokowaniem.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra lewego

Postprzez norbert121 » 14 Sie 2018, 17:06

Doktor wraca z urlopu 22.08
norbert121
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lut 2018, 19:45

Re: Guz jądra lewego

Postprzez Słoń » 14 Sie 2018, 20:37

hej,

1. przede wszystkim spokój - rozsądnie zaplanowane i przeprowadzone leczenie daje Ci ogromna szansę na pełne wyleczenie;
2. tak jak napisła Tobiasz - dalszy wzrost markerów po usunieciu jądra wskazuje na to, że w organiźmie rozwijają sie przerzuty (które sa żródłem rosnacych markerów);
3. celem dokładnej oceny zmian - zrób TK jamy brzusznej i miednicy oraz klatki piersiowej - na te badania (z dopiskiem pilne) może Ci dać skierowanie każdy specjalista (ale nie lekarz rodzinny) przyjmujacy w publicznym gabinecie - i te skierowania nie obciażają go finansowo - zatem jak przekonasz, to da. W ośrodkach z forum zrobisz pewnie te badania szybciej.
4. czas jest ważny - ale nie daj się zwariować: tydzień w tą czy tamtą nie ma tu juz znaczenia rokowniczego.

powodzenia

słoń
Słoń
Ekspert
 
Posty: 131
Rejestracja: 30 Wrz 2011, 10:23

Re: Guz jądra lewego

Postprzez troll » 15 Sie 2018, 02:25

Dodajmy, że jeśli możesz zrobić TK, to je rób. Zaoszczędzisz sobie sporo czasu, powtórz wyniki AFP, bHCg i LDH i umawiaj konsultację onkologiczną. Przynajmniej w teorii, będąc po badaniach, nawet bez wyników, w dniu konsultacji możesz mieć już zlecony pierwszy kurs chemioterapii. W tym momencie mamy przynajmniej stopień IS-IIA a wszystko okaże się po skompletowaniu wyników badań. Jeszcze raz powtórzę, obecność/brak wyników badań, brak ustalenia stopnia zaawansowania klinicznego choroby NIE JEST przeciwwskazaniem do rozpoczęcia chemioterapii. Należy ją rozpocząć niezwłocznie przy stwierdzeniu wzrostu markerów po operacji. Pozostałe wyniki (hist-pat, badania obrazowe) są naturalnie istotne i niezbędne, jednak na ich opis można czekać otrzymując już leczenie.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra lewego

Postprzez cosmos » 15 Sie 2018, 16:14

Dzięki za odpowiedzi, będę informował jak dostanę dalsze wyniki.
cosmos
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Sie 2018, 15:39

Re: Guz jądra lewego

Postprzez stefanbs » 15 Sie 2018, 18:19

Witaj , mój brat miał nowotwór wykryty 11.04 , 12.04 markery afp 70 , Bhcg 460 , a 23.04 w dniu zabiegu afp 150 , Bhcg - lekarz powiedział że było poniżej 800 , Ldh ponad 500 , też się martwiłem czytając forum że są to wyniki b.wysokie (zwłaszcza zdruzgotały mnie te w dniu zabiegu ) . Na TK wyszedł jeden węzeł chłonny aortalno kawalny powiększony do 15,5 mm . Skończyło się na II A , 3 cyklach Bep , po pierwszym markery w normie , Tk wykonane było między drugim a trzecim cyklem ze względu na ogromny ból brzucha (zapalenie kątnicy) , przy okazji TK nie wykazało żadnego węzła chłonnego powiększonego . Także jeśli Cie to trochę uspokoi mój brat miał dosyć wysokie markery i aktualnie jest na obserwacji . Z tobą będzie na pewno tak samo . Pozdrawiam życzę szybkiego zakończenia leczenia i możliwie "łagodnej"chemii .
stefanbs
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Cze 2018, 18:12

Re: Guz jądra lewego

Postprzez cosmos » 12 Wrz 2018, 20:24

Dostałem wreszcie wynik histpat i jestem też po TK i wizycie u onkologa.

29.08.2018 Markery:
LDH 202(U/I)
AFP 207,9(ng/ml)
beta HCG 444,2 (U/l)

Histpat:
Mikroskopowo:

Carcinoma embryonale testis cum invasione vasorum.
W strukturze guza znajdują się pojedyncze, drobne (do 2%) ogniska o charakterze Yolk sac tumor.
Widoczne ogniska martwicy krwotocznej, naciekanie sieci jądra i (płytkie) najądrza.
Linia odcięcia powrózka nasiennego wolna.
Odczyny IHC: CD 30(+), CD117(-), Glypican 3 (ogniskowo +), p63 (-).
pT2

TK 31.08.2018
TK klatki piersiowej:
Jamy opłucnowe bez obecności płynu.
W płacie górnym płuca lewego w segmencie 3 widocznych kilka drobnych pasm zwłóknień miążswzowych
Poza tym płuca bez zmian ogniskowych. Tchawica oraz oskrzela głównie i płatoweprawidłowo drożne. W obu wnękach płuc powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdzam. Węzły chłonne śródpiersiowe nieliczne, niepowiększone. Aorta piersiowa nieposzerzona z blaszkami miażdżycowymi.
Pień płucny oraz tętnice płucne nieposzerzone. Serce prawidłowej wielkości.
Kościec w objętym zakresie bez uchwytnych zmian wtórnych.
WN Bez cech rozsiewu procesu npl

TK jamy brzusznej i miednicy:
Skąpa ilość tkanki tłuszczowej ogranicza wartość diagnostyczną metody (co to znaczy?)
Wątroba nieco powiększona,o prawidłowych wartościach gęstości miąższu, bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy o niepogrubiałej ścianie,bez cieniujących złogów. Przewody żółciowe wewnątrzwątrobowe i PŻW nieposzerzone.
Obie nerki prawidłowo położone, dobrze zróżnicowane, warstwa miąższu prawidłowej szerokości, dobrze wzmacniająca się. Bez obecności torbieli i kamicy. Obie nerki jednoczasowo podejmują wydzielanie. UKM-y i moczowody nieposzerzone.
Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, gładki,bez zmian. Gruczoł krokowy niepowiększony.
Aorta brzuszna nieposzerzona. Tętnica krezkowa górna,pieńtrzewny,tętnice nerkowe - bez wyraźnych ubytków zakontrastowania.
W przestrzeni zaotrzewnowej wyraźnie powiększonych węzłów chłonnych nie widać
Wolnego płynu oraz ograniczonych zbiorników płynowych w jamie brzusznej nie stwierdzam.
Kościec w objętym zakresie bez uchwytnych zmian wtórnych w tej metodzie badania.
WN. Bez cech rozsiewu procesu npl.

Generalnie chyba źle nie jest, wynik TK jest ok. Tylko te markery cały czas wysokie. Chemioterapię mam zacząć 17.09
Wstępnie ma to być 3x BEP, ale pani doktor mówiła, że może być jeszcze czwarty cykl na dobitkę. Przy czym mogę zrezygnować z bleomecyny, nad czym poważnie się zastanawiam, bo słyszałem o możliwym wystąpieniu zwłóknienia płuc.
cosmos
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Sie 2018, 15:39

Re: Guz jądra lewego

Postprzez romi » 12 Wrz 2018, 21:03

Witam
Nie ma czegoś takiego jak czwarty kurs na dobitkę, chyba Ciebie ;) W Twoim stanie zaawansowania przewidziane są 3 kursy BEP, lub 4 kursy EP, ani więcej, ani mniej.
Jeśli masz obawy o płuca i lekarz faktycznie to potwierdzi to jak najbardziej 4xEP - skuteczność praktycznie taka sama jak 3xBEP. Dr Sarosiek w większości przypadków opisywanych na forum skłania się do EP, że względu na toksyczność bleomycyny. Ryzyko zwłóknienia płuc oczywiście istnieje, ale nie są to częste przypadki.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron