Nasieniak - chemioterapia 3xBEP, ale co dalej??

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak - chemioterapia 3xBEP, ale co dalej??

Postprzez royters » 26 Paź 2018, 16:21

Witam,

na początku dziękuję za bank wiedzy, którym jest to Forum. Wiele się tutaj dowiedziałem. Ale też czym więcej wiem, tym mam więcej wątpliwości.

Przypadek: Nasieniak II B, stan po usunięciu jądra, markery cały czas w normie, wznowa po kilku miesiącach - w przestrzeni zaotrzewnowej policykliczna masa węzłowa o wymiarach 34x29x48 z rozpadem w części centralnej.

Interesuje mnie dalsze postępowanie po 3 cyklach chemioterapii BEP.

Po pierwsze - jakie badanie powinno być wykonane i po jakim czasie od zakończenia leczenia?

Moje rozważania nad tematem na podstawie dotychczas zdobytej wiedzy:
- badanie PET - miarodajne przy nasieniaku, pokazuje czy są nadal aktywne komórki nowotworowe. Wydawałoby się, że warto wykonać od razu po leczeniu, żeby nie tracić czasu i działać dalej.
- tomografia komputerowa - wykonuje się po kilku tygodniach od zakończenia leczenia. Pokazuje tylko zmianę rozmiaru węzłów chłonnych. Jak to interpretować jeśli węzły są nadal powiększone, ale są w tzw. normie? Z tego badania nie wiadomo czy zostały aktywne komórki nowotworowe. Bo rozumiem, że jeśli zostały, to choroba postępuje i daje dalsze przerzuty? I w tym przypadku przez czekanie kilku tygodni z badaniem, traci się też czas.

Po drugie - rzecz najważniejsza - co dalej jeśli węzły chłonne są nadal powiększone - czy postępowanie zależy to od rozmiaru pozostałości? Czy wykonuje się usunięcie operacyjne zmian resztkowych?
Czy może po TK powinno się jeszcze wykonać PET, aby potwierdzić aktywność tego co zostało? Czy powinno się zostawić węzły do obserwacji? A może 4 cykl BEP, jeśli 3 wcześniejsze spowodowały duże zmniejszenie się guza?

Przepraszam jeśli coś źle zrozumiałem, albo przekręcam. Dziękuję za wsparcie i każdy głos w dyskusji.

Pozdrawiam.
royters
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 Sie 2018, 07:10

Re: Nasieniak - chemioterapia 3xBEP, ale co dalej??

Postprzez Paweł_C » 26 Paź 2018, 19:11

Niestety osobiście nie odpowiem na twoje pytania, ale sam chętnie poznam na nie odpowiedzi, bo jestem w identycznej sytuacji i też mnie to zastanawia. Szczególnie, że w poniedziałek zaczynam trzeci i mam nadzieję, ostatni cykl BEP.
Paweł_C
 
Posty: 28
Rejestracja: 23 Lip 2018, 07:29

Re: Nasieniak - chemioterapia 3xBEP, ale co dalej??

Postprzez tobson85 » 26 Paź 2018, 20:25

Witaj royters
przejde od razu do Twoich pytań:

royters napisał(a):Po pierwsze - jakie badanie powinno być wykonane i po jakim czasie od zakończenia leczenia?

Standardowym i zgodnym z obowiązującymi wytycznymi jest badanie TK klatki, brzucha i miednicy. Badanie powinno być wykonane ok 4-6 tygodni po zakończeniu leczenia.
Badań obrazowych nie powinno sie wykonywać szybciej, ponieważ po zakończeniu leczenia cytostatyki przez pewien czas nadal działają, a zmiany mogą ulegać dalszej regresji. Badanie takie mogłoby być niemiarodajne.

royters napisał(a):Po drugie - rzecz najważniejsza - co dalej jeśli węzły chłonne są nadal powiększone - czy postępowanie zależy to od rozmiaru pozostałości? Czy wykonuje się usunięcie operacyjne zmian resztkowych?

W nasieniaku jesli zmiany w TK po zakończeniu chemioterapii mają:
1. mniej niz 3 cm i przy prawidłowych markerach -> obserwacja
2. powyżej 3 cm i przy prawidłowych markerach to można rozważyć badanie PET/CT. Jesli wyjdzie czysto i markery ok to obserwacja, jesli coś "zaświeci" to dalsze leczenie - usunięcie przetrwałych zmian oraz chemioterapia II rzutu, jesli w hispacie wyjdzie zywe utkanie nowotworu.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 558
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron