Prezent na święta (Rak Embrionalny pT1N2M0S0)

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Prezent na święta

Postprzez romi » 18 Sty 2019, 22:23

Będzie trudno, dobrze byłoby gdybyś miał pomoc kogoś z rodziny. Oczywiście otrzymasz od lekarza zwolnienie, także nie będziesz musiał jeszcze do tego wszystkiego chodzić do pracy.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Prezent na święta

Postprzez Niemen » 21 Sty 2019, 23:23

Rozmawiałem z dr Sarosiekiem i zaproponował, żebym zaczął chemioterapie nawet już w tym tygodniu, ze względu na moja sytuacje życiowa (żona w ciąży - termin na połowę marca).
Tak jak pisaliście bez BEPów się nie obejdzie a wynik histopatologiczny dostane pewnie po pierwszym BEPie i jej wynik raczej nic nie zmieni. Jeżeli zacznę najpóźniej w poniedziałek to możliwe ze na poród nie dotrę ale bede już w domu jak młoda wróci i ponadto będę już po 3 cyklach :)

Wygląda obiecująco. Co o tym sadzicie?
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Prezent na święta

Postprzez zona_meza » 21 Sty 2019, 23:33

Witam
Moim skromnym zdaniem jeśli masz taką możliwość to im szybciej zaczniesz tym lepiej. Potem będziesz mógł się cieszyć Maleństwem ;) U Nas mąż usłyszał diagnozę jak Młody miał tydzień a chemioterapię zaczął jak miał 1,5miesiąca. I wiem jak ciężkie to było przeżycie dla Nas, jak musieliśmy się rozstawać na tydzień (Bo leczenie w Wawie do której mamy ponad 300km).
Pozdrawiam
zona_meza
 
Posty: 29
Rejestracja: 22 Mar 2018, 11:21

Re: Prezent na święta

Postprzez romi » 22 Sty 2019, 01:26

Skorzystaj z propozycji dr Sarosieka i zacznij leczenie niezwłocznie. I tak Cię to czeka, więc im szybciej tym lepiej.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Prezent na święta

Postprzez Niemen » 24 Sty 2019, 16:00

W poniedzialek zaczynam pierwszy cykl u dr Sarosieka. W zwiazku z tym mam kilka pytań:

1. Żona jest w ciąży, rozumiem, że ona sama nie powinna mnie odwiedzać na onkologii, ale jak powinny wygladać nasze kontakty jak bede w domu?
2. O co powininem dbać podczas chemioterapii? Rozumiem, że głównie powinienem siedzieć w domu, żeby uniknąć jakichkolwiek infekcji
3. Myślałem nad tym, żeby kupić jakieś maseczki na twarz, żeby zminimalizować ryzyko infekcji. Gdzie je mogę kupić i jakie powinny one byc? O co jeszcze powinienem zadbać? Dezynfekować ręce?
4. Czy jezeli dojdzie do porodu, a ja będe w domu, to czy powinienem na nim być czy zostac w domu? Rozumiem, że to szpital i istnieje większa szansa infekcji. Może maseczka załatwi sprawę?
5. Czy jest możliwy kontakt z noworodkiem po chemii?
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Prezent na święta (Rak Embrionalny pT1)

Postprzez Niemen » 25 Sty 2019, 21:54

Dostałem wynik histopatologiczny:
Makroskopowo:
Jądro 5 x 3,5 x 3,5 cm, powrózek 4,5 cm, guz 1,2 x 1 x 1 cm, biały.
Mikroskopowo:
Rak embrionalny jądra, pT1.
Cała zmiana w miąższu jądra, nie nacieka i nie przerasta osłonek.
Inwazji naczyń nie znaleziono.
Najądrze i powrózek nasienny wolne od zmian nowotworowych.
W jądrze cechy zaniku i ogniskowo rozrosty typu (Intratubular Germ Cell Neoplasia).
Linia cięcia powrózka nasiennego w granicach zdrowych tkanek.

Stwierdzam, że musze mieć pecha bo jądro wycięte w pierwszym stadium bez żadnego naciekania a przerzuty już się pojawiły. Przeszło mi przez myśl ze dostałem zły wynik TK, ale czy to wogole mozliwe?

I wyciągłem też wyniki bHCG sprzed operacji <0,1
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Prezent na święta (Rak Embrionalny pT1N2M0S0)

Postprzez romi » 25 Sty 2019, 22:21

Niemen napisał(a):1. Żona jest w ciąży, rozumiem, że ona sama nie powinna mnie odwiedzać na onkologii, ale jak powinny wygladać nasze kontakty jak bede w domu?
2. O co powininem dbać podczas chemioterapii? Rozumiem, że głównie powinienem siedzieć w domu, żeby uniknąć jakichkolwiek infekcji
3. Myślałem nad tym, żeby kupić jakieś maseczki na twarz, żeby zminimalizować ryzyko infekcji. Gdzie je mogę kupić i jakie powinny one byc? O co jeszcze powinienem zadbać? Dezynfekować ręce?
4. Czy jezeli dojdzie do porodu, a ja będe w domu, to czy powinienem na nim być czy zostac w domu? Rozumiem, że to szpital i istnieje większa szansa infekcji. Może maseczka załatwi sprawę?
5. Czy jest możliwy kontakt z noworodkiem po chemii?


1. 5. Cytostatyki są również wydalane przez skórę, także kontakt z kobietą w ciąży powinien być ograniczony, a jeszcze bardziej restrykcyjnie dotyczy to kontaktów z noworodkiem. Rozumiem, że to trudne, ale trzeba przeczekać ten okres, żeby nie narażać dziecka.
2. Niekoniecznie trzeba się izolować, wręcz przeciwnie, jeśli będziesz miał siłę i ochotę to spacery są jak najbardziej wskazane. Możesz również spotykać się z ludźmi, pod warunkiem, że będą zdrowi.
3. Zwykłe maseczki pewnie będą wystarczające, a mycie rąk, częsty prysznic i ogólnie staranne zachowanie higieny są wskazane.
4. Na to pytanie najlepiej odpowie lekarz lub położna. To jedyny taki moment w życiu i myślę, że odpowiednio przygotowany będziesz w nim mógł uczestniczyć.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Prezent na święta (Rak Embrionalny pT1N2M0S0)

Postprzez LEONIDAS77 » 25 Sty 2019, 22:32

Witam z tego co się orientuję to w raku zarodkowym w czystej postaci może być tak że nie wykazuje z krwi podwyższonych wartości markerów a już pojawiają się przeżuty. U mnie bhcg było nieznacznie podniesione a już miałem przeżuty u sąsiada z łuzka obok też nie miał podniesionych markerów a miał jeszcze większy bałagan niż ja.
Jeśli masz płytkę z badaniem TK możesz poprosić aby lekarz radiolog jeszcze raz zobaczył ale myślę że opis masz ok . Pozdrawiam Leo.
LEONIDAS77
 
Posty: 73
Rejestracja: 08 Maj 2018, 17:06

Re: Prezent na święta (Rak Embrionalny pT1N2M0S0)

Postprzez Niemen » 25 Sty 2019, 23:04

Kontaktowałem się też z dr Sarosiekiem i napisał, że dostane 3 kursy jeżeli LDH nie bedzie przekraczać 1,5x normy górnej. Jezeli bedzie to 4. Nie wiem czy wybor jest pomiedzy 3BEP a 4EP. Dodatkowo napisał, że jezeli markery będą w normie to wyleczalność jest na poziome 80-90%.
Gdzieś czytałem, że rak zarodkowy jest wrażliwy na chemię. @romi odniesiesz się do tego?
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Prezent na święta (Rak Embrionalny pT1N2M0S0)

Postprzez romi » 25 Sty 2019, 23:53

Witam
3xBEP jest w skuteczności równoważne 4xEP. Jaki schemat zostanie zastosowany zależy od lekarza i stanu pacjenta. Na temat różnic między tymi schematami przeczytasz na forum.
Nowotwory jądra są bardzo wrażliwe na cytostatyki i między innymi dlatego wyleczalność jest na najwyższym poziomie wśród innych nowotworów. Są to również agresywne nowotwory i dlatego leczenie prowadzi się z intencją wyleczenia, a to oznacza, że dawki leków są podawane na najwyższym tolerowanym przez pacjenta poziomie, a to może powodować w wielu przypadkach uciążliwe skutki uboczne, na które należy się przygotować. Nie oznacza to że one wystąpią, ale nie można ich wykluczyć. Współczesna medycyna dysponuje środkami, które łagodzą najbardziej dokuczliwe skutki uboczne, także nie wahaj się o nie prosić lekarza jeśli będziesz ich potrzebował.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron