Nasieniak typ klasyczny pT2

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak typ klasyczny pT2

Postprzez djuken01 » 23 Lut 2019, 13:03

Cześć wszystkim,
Pod koniec września 2018r rozpoznano u mnie guza jądra prawego. Na badaniu TK miednicy mniejszej, klatki piersiowej oraz jamy brzusznej nie wykazano żadnych zmian, świadczących o przerzutach.
w październiku 2018 przeszedłem orchidektomię prawostronną z dostępu pachwinowego. Guz na usuniętym jądrze wg opisu histpat miał wymiary 4x3x2,7cm. Guz ograniczony do jądra, nie nacieka osłonek, kikut powrózka o dł 6,5m, średnicy do 2,5cm. Nowotwór ograniczony do jądra z pojedynczymi zatorami nowotworowymi w świetle naczyń krwionośnych. Martwica stanowi ok 10% powierzchni przekroju guza. Obecne ogniska geminalnego nowotworzenia wewnątrz kanalikowego, margines resekcji na powrózku nasiennym wolny od nacieku nowotworowego, w powrózku obecne żylaki.

Przed wykonaniem operacji poziom moich markerów był następujący :
LDH 211 (80-240)
AFP 1,3 (0,0-7,0)
HCG 7,1 (<3,0)

Po zabiegu wyglądało to tak :
HCG <0,100)
Reszta w normie
Ciekawą rzeczą moim zdaniem dodatkowo jest to, że mimo usunięcia 1 jądra poziom testosteronu mam na poziomie 1078 ng/dl (Norma 249-836). Dodam, że aktywnie spędzam czas i bardzo dużo trenuję, cały czas poza pracą mam wypełniony różnymi formami aktywności. Z sauny korzystam ok 1-2 razy w tygodniu a w sezonie zimowym morsuję raz w tygodniu. 1-2 razy w miesiącu spędzam weekendy na trekkingu górskim, mam zbilansowaną dietę nie palę oraz nie piję alkoholu.

Po orchidektomii i wyniku histopatologicznym zostałem skierowany na oddział chorób rozrostowych w łodzi (Kopernik) i podano mi w listopadzie 1 cykl karboplatyny.
Zalecono mi obserwację , co 4 miesiące markery i co 6 miesięcy TK miednicy, jamy brzusznej i klatki piersiowej. Na początku lutego wykonałem pierwsze badanie kontrolne na markery:
HCG 3,3 (<2, 0)
AFP <1,3 (0,0-8,0)
LDH 189 (120-246)

Z tego wynika, że 3 miesiące po podaniu karboplatyny marker HCG jest znów powyżej normy. W przyszłym tygodniu mam wizytę u onkologa i postanowiłem wcześniej zrobić TK i nie czekać pozostałe 2 miesiące tylko idę już w środę. Onkolog nie zalecił mi wprowadzania żadnych zmian w swoim trybie życia, twierdząc że prowadzę się zdrowo.
Dla mnie jeżeli zmiana nastąpiła w tak krótkim czasie jest to sygnał żeby działać i szukać dodatkowych metod na zwiększenie swojej szansy na wyleczenie. Czy zatem ktoś z obecnych forumowiczów mógłby mi podpowiedzieć co jeszcze mogę zrobić/ zmienić w swoim trybie życia, diecie itp? Martwi mnie wysoki poziom testosteronu, chłopaki którzy biorą domięśniowo nie mają takiego poziomu, nie ukrywam że postępy w treningach mam bardzo zadowalające ale cena jest wysoka. Proszę o porady, pozdrawiam
djuken01
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 Lut 2019, 12:39

Re: Nasieniak typ klasyczny pT2

Postprzez tobson85 » 23 Lut 2019, 13:45

Hej
Witaj na forum.
Przekroczony wynik może być fałszywie dodatni. Należy jeszcze raz oznaczyć bHCG. Zwróć uwagę, żeby laboratorium wykonało badanie wg procedury ICD-9: L46 - podjednostka bHCG.
Fałszywie dodatnie wyniki się zdarzają, szczególnie jeśli badanie dotyczyło całej cząsteczki HCG, a nie tylko podjednostki beta. Na razie nie ma jednoznacznych przesłanek o nawrocie.

djuken01 napisał(a):Czy zatem ktoś z obecnych forumowiczów mógłby mi podpowiedzieć co jeszcze mogę zrobić/ zmienić w swoim trybie życia, diecie itp?

Nic szczególnego zrobić więcej dla siebie nie możesz, oprócz zdrowego trybu życia, a co najważniejsze regularnych kontroli zgodnie z obowiązującymi standardami leczenia i obserwacji w rj.

Co do testosteronu to jeśli będzie się utrzymywał na przekroczonym poziomie to najlepiej skonsultować z endokrynologiem.

PS. Dobrze by było jakbyś przepisał dokładnie cały opis hispat tak jak jest na wyniku.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak typ klasyczny pT2

Postprzez djuken01 » 23 Lut 2019, 14:48

Rozpoznanie histopatologiczne
Jądro o wymiarach 7,5x4,5x3cm, na przekroju kremowy guz 4x3x2,7cm. Guz ograniczony do jądra, nie nacieka osłonek. Kikut powrózka długości 6,5m o średnicy do 2,5cm.

Nasieniak(seminoma) typ klasyczny pT2
Nowotwór ograniczony do jądra z pojedynczymi zatorami nowotworowymi w świetle naczyń krwionośnych. Martwica stanowi ok 10% powierzchni przekroju guza. Obecne ogniska geminalnego nowotworzenia wewnątrz kanalikowego (intratubular germ cell hyperplasia). Margines resekcji na powrózku nasiennym wolny od nacieku nowotworowego. W powrózku obecne żylaki.
Taki właśnie dokładny opis badania otrzymałem jak napisałem powyżej.
Co do badania kontrolnego z lutego, dokładnie jest opisane to w ten sposób :
Gonadotropina kosmówkowa 3,3 mlU/ml (<2,0). Metoda CLIA, analizator Atellica IM, firma siemens.
djuken01
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 Lut 2019, 12:39

Re: Nasieniak typ klasyczny pT2

Postprzez tobson85 » 23 Lut 2019, 17:17

Hej
Nazwa sugeruje, że najprawdopodobniej oznaczono cała cząsteczkę HCG, a nie podjednostkę beta-HCG.
Powtórz badanie i poproś o te z kodem L46.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości