Guz jądra, wielkie wątpliwości

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez rjwd88 » 07 Maj 2019, 18:26

Hej.
Mam wyniki histo.
Biały lity dobrze ograniczony guz o wymiarach 1,4x0,8x0,9cm. Guz znajduje się 0,1cm od błony białawej. Poza tym jądro bez zmian ogniskowych.
-Seminoma pt1,
-bez cech angioinwazji,
-wokół guza cechy IGCN,
-nowotwór nie nacieka najądrza, ani osłonek jądra,
-margines przez powrózek nasinny bez utkania nowotworowego,
-w jądrze poza guzem miejscami szkliwienie kanalików.
W czwartek mam TK... wiecie ile mniej wiecej sie czeka na wyniki TK?
Pozdrawiam
rjwd88
 
Posty: 23
Rejestracja: 24 Kwi 2019, 14:13

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez Vaporwavedream » 07 Maj 2019, 18:50

Mały guzek Ci się trafił, seminoma w najniższym stopniu zaawansowania.
Zależy gdzie robisz, zapewne coś kolo tygodnia chociaż ja czekałem niecały dzień.
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez rjwd88 » 07 Maj 2019, 18:57

Ale wielkość guza ma jakiekolwiek znaczenie?
rjwd88
 
Posty: 23
Rejestracja: 24 Kwi 2019, 14:13

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez Vaporwavedream » 07 Maj 2019, 20:25

Wielkość powyżej 4 cm jest czynnikiem, który wpływa na późniejsze ryzyko nawrotu.
Oczywiście, są sytuacje w których mały guzek daje przerzuty, a wielki nie, ale przeważnie mały rozmiar jest lepszą sytuacją.
Póki co się nie martw, zrób TK i poczekaj na wyniki. Tak czy siak Twoja sytuacja jest bardzo dobra. Głowa do góry
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez romi » 07 Maj 2019, 22:12

Witam
W histopatologii czysty nasieniak w najniższym stopniu zaawansowania, tylko gratulować takiej sytuacji szczęścia w nieszczęściu. Nasieniak nie ma złych rokowań w żadnym stanie zaawansowania także możesz już czuć się zwycięzcą. Jeszcze tylko potwierdzenie w TK.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez rjwd88 » 08 Maj 2019, 00:09

Dzięki za słowa otuchy:) W czwartek mam tomograf no i stres trochę jest, ale chyba być musi. Jeszcze raz dzięki Panowie:)
rjwd88
 
Posty: 23
Rejestracja: 24 Kwi 2019, 14:13

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez rjwd88 » 16 Maj 2019, 11:53

Witam.
Otrzymałem wynik TK.
Czy ktoś jest w stanie go rozszyfrować? Będę bardzo wdzięczny, bo sam niewiele rozumiem a niewiedza w tym wypadku bardzo mnie męczy...

Opis TK:
Guzkowe zgrubienie podopłucnowe o wym. 7x3mm w s. 6PL .Poza tym płuca prawidłowo powietrzne, bez
uchwytnych zmian ogniskowych i naciekowych. Drobne zrosty nadprzeponowo.
W obrębie śródpiersia i wnęk płuc nie stwierdza się obecności patologicznie powiększonych węzłów
chłonnych.
Tchawica i duże oskrzela bez cech obturacji.
Sylwetka serca niepowiększona, aorta piersiowa nieposzerzona.
Jamy opłucnowe wolne.
Przednaczyniowo w górnym śródpiersiu obecny trójkątny obszar zagęszczeń o wym.27x22mm, resztkowa
grasica najpewniej.
Wysoko uniesiona lewa kopuła przepony.
Wątroba o wym. 185mm w przekroju CC-wydłużona? , z prominentnym lewym płatem , jednorodna, z
drobnym ogniskiem hipodensyjnym śr. 5mm w s. VII-torbielka?-do kontroli, poza tym bez uchwytnych zmian
ogniskowych.PŻW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy bez widocznych w
badaniu TK uwapnionych złogów.
Trzustka o budowie litej, niepowiększona, jednorodna. Przewód Wirsunga nieposzerzony.
Śledziona powiększona do wym.142mm w osi długiej, jednorodna.
Nadnercza niepowiększone, jednorodne.
Obie nerki prawidłowej wielkości i struktury, bez cech zastoju ani uwapnionych złogów, uległy prawidłowemu
wzmocnieniu kontrastowemu. Obustronnie obecne drobne torbielki korowe o wym. do 10mm.
Aorta brzuszna nieposzerzona .Podwójna tętnica nerkowa prawa.
Węzły chłonne krezkowe i zaotrzewnowe niepowiększone (obecne do 5mm w osi krótkiej).
Pętle jelitowe bez uchwytnych TK zmian patologicznych.
Pęcherz moczowy o gładkim obrysie ścian.
Gruczoł krokowy niepowiększony.

Z góry wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
Pozdr
rjwd88
 
Posty: 23
Rejestracja: 24 Kwi 2019, 14:13

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez romi » 16 Maj 2019, 14:06

Witam
TK jest w porządku, także stopień zaawansowania kwalifikuje Cię do aktywnej obserwacji, oczywiście jeśli ją zaakceptujesz.
Opisany guzek w płucach jest najpewniej pozapalny, niemający nic wspólnego z nowotworem.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez rjwd88 » 16 Maj 2019, 14:12

Dzięki romi wielkie za odpowiedź:) Bardzo się cieszę:) Teraz najważniejsze pytanie... Obserwacja czy karboplatyna. Jutro mam wizytę u dr Sarosieka i mam nadzieję, że podpowie mi też coś. Dla mnie karboplatyna jest o tyle lepsza, że redukuje szansę na nawrót choroby i tym samym 3xBEP który chyba jest dużo bardziej obciążający... co o tym myślicie?
Pozdr
rjwd88
 
Posty: 23
Rejestracja: 24 Kwi 2019, 14:13

Re: Guz jądra, wielkie wątpliwości

Postprzez romi » 16 Maj 2019, 14:58

To Twoja decyzja i nikt nie może narzucić Tobie konkretnego rozwiązania. Dr Sarosiek zapewne przedstawi Ci wszystkie za i przeciw, ale ostatecznie to Ty zdecydujesz co robić.
Na forum jest dużo wypowiedzi na ten temat, ale trzeba wziąć pod uwagę, że każda wypowiedź dotyczy konkretnego przypadku, a nie ma dwóch takich samych.
Mogę tylko powiedzieć, że na zachodzie lekarz poinformowałby Cię o decyzji o aktywnej obserwacji i nie miałbyś możliwości wyboru. W dużej mierze wynika to z tendencji ograniczania chemioterapii do przypadków niezbędnych. U nas jest wybór, co z jednej strony jest dla pacjenta sytuacją komfortową, a z drugiej dużym wyzwaniem, bo podjęcie decyzji w takim przypadku jest dość stresujące.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

cron