Beskidy / 37 l.

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Beskidy / 37 l.

Postprzez gustaw » 29 Kwi 2019, 00:30

Witam,
Ogromne dzięki za to forum. Oto mój przypadek. Kilka lat temu miałem w USG stwierdzone mikrozwapnienia i od tego czasu staram się regularnie badać. Dodatkowo miałem przestrzeń płynową w mosznie. Poprzednie USG mialem w maju 2018...

24.04.2019 - USG
Image

25.04.2019 - Markery
LDH 136 (N 135-225)
bHCG <0.1 (N 0-2)
AFP 2.02 (N 0-5)

26.04.2019 - TK klatki piersiowej, brzucha i miednicy bez i ze wzmocnieniem kontrastem
Płuca bez zmian ogniskowych, Drzewo tchawiczo-ostrzelowe drożne. Jamy opłucnowe wolne od płynu. Opłucne niepogrubiałe. Śródpiersie i wnęki płucne bez powiększonych węzłów chłonnych. W śródpiersiu przednim resztkowa tkanka grasicy. Serce niepowiększone.
Wątroba niepowiększona, z przeglądowej fazie badania normodensyjna, z drobnym zwapnieniem prawego płata. Przy więzadle obłym niewielki klinowaty obszar hipodensyjny 23x16 mm - w I kolejności zaburzenia perfuzji. Poza tym wątroba jednorodna. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone. Śledziona i trzustka oraz oba nadnercza bez zmian w badaniu. Nerki w typowym położeniu, prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych zastoju czy złogów. Pęcherz moczowy miernie wypełniony moczem, bez uchwytnych zmian. Prostata wielkości 49x40x41mm. Węzły chłonne wewnątrz- i zaotrzewnowe niepowiększone. Kości bez zmian podejrzanych

Dziś idę do szpitala na orchidektomie
Ostatnio edytowany przez gustaw 18 Maj 2019, 21:25, edytowano w sumie 2 razy
gustaw
 
Posty: 38
Rejestracja: 29 Kwi 2019, 00:02

Re: Beskidy / 37

Postprzez romi » 29 Kwi 2019, 14:14

Witam
Dzięki temu że zachowałeś czujność, to zmiana która została stwierdzona jest bardzo mała i jeśli w badaniu histopatologicznym wyjdzie, że to tfu, tfu nowotwór to będzie bardzo wczesny etap. Zresztą badania obrazowe i markery są w porządku także bądź dobrej myśli. Wszystko na pewno będzie dobrze. Za kilka dni będziesz w domu, pamiętaj tylko, żeby po zabiegu powtórzyć badanie markerów. I oczywiście pisz co się będzie działo dalej.
Powodzenia
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez gustaw » 08 Maj 2019, 10:30

Otrzymałem wstępny wynik hispat:
Image
Wynik wstępny i badanie immunohistochemiczne w toku.
gustaw
 
Posty: 38
Rejestracja: 29 Kwi 2019, 00:02

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez romi » 08 Maj 2019, 12:14

Witam
Twoja "przygoda" z nowotworem praktycznie zakończyła się na zabiegu usunięcia jądra. Możesz sobie gratulować.
Stan zaawansowania IA, co daje Ci wskazanie do aktywnej obserwacji. Czy po zabiegu robiłeś badanie markerów? Jeśli nie to powtórz te badania.
Gdybyś zdecydował się na aktywną obserwację należy starannie zaplanować terminy kontroli i rygorystycznie je przestrzegać. Schemat badań kontrolnych powinien być zgodny z zaleceniami które znajdziesz w bazie wiedzy na forum
NCCN viewtopic.php?f=15&t=261
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez gustaw » 08 Maj 2019, 19:53

romi napisał(a):Twoja "przygoda" z nowotworem praktycznie zakończyła się na zabiegu usunięcia jądra. Możesz sobie gratulować.
Stan zaawansowania IA, co daje Ci wskazanie do aktywnej obserwacji. Czy po zabiegu robiłeś badanie markerów? Jeśli nie to powtórz te badania.

Markery zrobiłem.
Image
Dzięki za informacje na temat schematów badań kontrolnych!
gustaw
 
Posty: 38
Rejestracja: 29 Kwi 2019, 00:02

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez gustaw » 18 Maj 2019, 08:18

Otrzymałem pełny wynik hispat
Image
Jest tam wzrost międzykanaliczkowy, a jako że mam mikrozwapnienia to szukam informacji dot biopsji. Czy ktoś miał z tym doczynienia?
gustaw
 
Posty: 38
Rejestracja: 29 Kwi 2019, 00:02

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez tobson85 » 19 Maj 2019, 00:15

Hej
Wg najnowszych wytycznych NCCN biopsje pozostałego jądra można rozważyć w przypadku wnętrostwa lub jądra atroficznego. Przy stwierdzonych mikrozwapnieniach biopsja nie jest rekomendowana.

Prosiłeś o źródła:
An open inguinal biopsy of the contralateral testis may also be considered when that testis is cryptorchid or shows marked atrophy. However, biopsies are not recommended for microcalcifications. (NCCN 2019, str. 47)

Podobnie sprawa przedstawia się w ESMO 2013, informacje nr ten temat znajdziesz na str. 2, w akapicie:
biopsy for diagnosis of TIN in the contralateral testis
and subsequent management

http://annonc.oxfordjournals.org/conten ... 5.full.pdf

oraz w ESMO 2010, str. 2
http://annonc.oxfordjournals.org/conten ... l.pdf+html

EDIT:
W innym wątku pytałeś:
tobson85 napisał(a):wg europejskich wytycznych ESMO chemioterapia usuwa IGCN u 2/3 pacjentow, u których wczesniej stwierdzono jego obecnosc w drugim jądrze.

gustaw napisał(a):W których wytycznych ESMO można to znaleźć? Czy to chodzi o każdą chemię? (Tak samo jak jeden kurs Karboplatyny vs pelne cykle BEP)


Link do wytycznych masz powyżej, a badania dotyczyły pacjentow, którzy przyjęli 3 lub więcej cykli chemioterapii zawierajacej cisplatyne.

W razie mikrozwapnien wskazane są regularne kontrole u urologa, tak jak właśnie to robiłeś, co pozwoliło u Ciebie wykryć nowotwór w bardzo wczesnej fazie rozwoju.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez gustaw » 19 Maj 2019, 07:40

Dzięki wielkie za odpowiedź!
Kwestie biopsji chciałem zgłębić po przeczytaniu:
ESMO Consensus Conference Guidelines on testicular germ cell cancer: diagnosis, treatment and follow-up
z 2016 opublikowane w 2018:
https://www.esmo.org/Guidelines/Genitourinary-Cancers/Testicular-germ-cell-cancer gdzie piszą:

Biopsies of the contralateral testis at the
time of orchiectomy should be discussed with, and recom-
mended to, high-risk patients (i.e. those aged <40 years with a
small atrophic testis and/or microlithiasis).


Natomiast jest to opisane przy Level of evidence: III czyli Prospective cohort studies.
gustaw
 
Posty: 38
Rejestracja: 29 Kwi 2019, 00:02

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez tobson85 » 19 Maj 2019, 09:49

Hej
Dzięki za linka ;)

Czyli wychodzi na to, że dalej nie ma jednoznacznego stanowiska. Nie wiem czy w Polsce, ktoś wykona Ci taka biopsje - może być ciężko z refundacja z NFZ. Rozmowa z dobrym urologiem może odpowiedzieć na wiele Twoich pytań. Być może prywatnie taki zabieg jest możliwy.

Mikrozwapnienia masz też stwierdzone w drugim jądrze?

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Beskidy / 37 l.

Postprzez gustaw » 20 Cze 2019, 15:42

Zdecydowałem się na aktywną obserwację. Będę się obserwować w szpitalu powiatowym natomiast byłem u dr Sarosieka na konsultacji. Jak dla mnie argumentami było to że jest to preferowany sposób postępowania. Co prawda ryzyko nawrotu można by zmniejszyć 1 lub 2 cukrami Karboplatyny (dr Sarosiek mówił że on by podał 2 kursy) natomiast ze statystyk wynika że 80-90% pacjentów którzy się na chemię decydują tak naprawdę jej nie potrzebują a zawsze to chemia i jeśli jej można uniknąć to zdecydowałem się jej uniknąć. Jak będzie trzeba to wtedy 3xBEP Ale mam nadzieję że się tego da uniknąć.
gustaw
 
Posty: 38
Rejestracja: 29 Kwi 2019, 00:02

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

cron