wojtek75 / seminoma

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

wojtek75 / seminoma

Postprzez wojtek75 » 30 Gru 2010, 18:29

Witam
Mam 35 lat. Niedawno wykryto u mnie nowotwora lewego jądra. Chore jądro usunięto. Otrzymałem wynik histopatologiczny o treści:
43433-39 guz lity wyraźnie ograniczony, krągły o średnicy 49mm
SEMINOMA TESTIS
stopień zaawansowania procesu nowotworowego STAGE I T1 NX MX
Najądrze lewe Bez zmian nowotworowych
Powrózek nasienny Bez zmian nowotworowych

Po badaniu tomograficznym jamy brzusznej otrzymałem opis:
"Uwidocznione w badaniu narządy miąższowe jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazują zmian.
Stwierdza się natomiast powiększone węzły chłonne okołoaortalne (cztery) po stronie lewej; ich średnica wynosi 2,3-2,5 cm.
Prawidłowo obrazuje się aorta brzuszna i jej główne odgałęzienia."

Dodatkowo dzisiaj miałem zrobione RTG płuc, opis odbiorę dopiero za tydzień.
Przed operacją miałem wykonane USG, na którym węzły chłonne nie były powiększone - tak mam w opisie.

Wizytę u onkologa mam dopiero 11 stycznia 2011.
Proszę o opinię mojego przypadku, na co mam się przygotować. Chemioterapia, radioterapia, kolejna operacja? Czy te powiększone węzły chłonne to przerzuty?

Z góry dziękuję.
wojtek75
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2010, 18:23

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez troll » 30 Gru 2010, 20:56

Witam,

Pozwoliłem sobie zrobić nowy temat z Twojego posta ku przejrzystości :)

W Twoim przypadku mamy do czynienia z nowotworem o utkaniu nasieniaka. Do potwierdzenia tego rozpoznania potrzebujemy markery nowotworowe sprzed operacji i po operacji. Jest to duży guz dlatego co wynika z przytoczonego dalej opisu TK jamy brzusznej najprawdopodobniej mamy do czynienia z przerzutami w okolice węzłów okołoaortalnych przestrzeni zaotrzewnowej (dodam, że jest to typowe miejsce występowania przerzutów tego nowotworu, swoista "pierwsza" stacja przerzutowa). W tym przypadku (w ujęciu także badania USG) decyduje wynik TK.

Jeśli RTG klatki będzie OK, uzupełnisz informację o markerach (i będą one w normie) to będzie to drugi stopień zaawansowania klinicznego (pT1N2M0S0 - CS IIB). W takim przypadku standardowym i równocześnie zalecanym postępowaniem jest niestety (lub stety - oferuje wyleczenie :) ) chemioterapia - trzy kursy wg. programu BEP.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez wojtek75 » 30 Gru 2010, 21:11

W wypisie ze szpitala napisali:
MARKERY: AFP - 2,3 ng/ml HCG całkowita 0,0mIU/ml
PT: Czas-12,2s. INR-0,93. APTT: Czas-30,2s. TT: Czas-14,3s. Fibrynogen-4,41g/l

Nie wiem czy te markery są z przed czy po operacji.
A jaki bedzie wg. Ciebie scenariusz jak opis RTG płuc nie będzie za ciekawy?
wojtek75
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2010, 18:23

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez troll » 30 Gru 2010, 21:25

Witam,

Nie zakładajmy nieciekawego scenariusza. Jeśli jednak w płucach coś by się znalazło to schemat chemioterapii się nie zmienia - 3 kursy BEP. Markery są ok, do nich trzeba oznaczyć jeszcze LDH (tak samo, z krwi). Generalnie niezależnie od RTG klatki przewidziane są dla Ciebie 3 kursy BEP. Jako alternatywę można zastosować 4 kursy EP (szczególnie jeśli istnieją przeciwwskazania do podania bleomycyny - jednego z cytostatyków programu BEP).

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez wojtek75 » 30 Gru 2010, 21:39

W wypisie mam takie wyniki badań dodatkowych:
MORF HCT-42,4% HGB-14,4g/dL RBC-4,65 M/uL WBC-7,79 K/uL PLT-240 K/uL
KREATYNINA-096 mg/dL
GLUKOZA - 107 mg%
ELEKTROLITY: NA+142mmol/l K+4,68mmol/l
To jest to co mam na dzień dzisiejszy. Nie znam sie na tych wszystkich liczbach i nie wiem czy są dobre czy złe.
Jak byłem na ściągnięciu szwów, to lekarz urolog pocieszył mnie, bo kiedy zobaczył wszystkie wyniki stwierdził, że mogę uważać się za zdrowego człowieka.
Ale dał mi skierowanie na TK i RTG.
wojtek75
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2010, 18:23

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez troll » 30 Gru 2010, 22:20

Witam,

Ty wyniki są w porządku ale one wpływu bezpośredniego na leczenie nie mają. W nowotworach germinalnych jądra (a więc i nasieniaku) oznacza się AFP (było), BHCG (było) oraz LDH, którego u Ciebie nie oznaczono. Należy się więc o to upomnieć.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez wojtek75 » 30 Gru 2010, 22:26

A gdzie mam się o to upomnieć i co to są za wyniki?
Czy powinni to dać mi wraz z wypisem ze szpitala?
wojtek75
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2010, 18:23

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez troll » 30 Gru 2010, 22:59

Witam,

Prawdopodobnie nikt nie oznaczył LDH, bo byłby on na wypisie. Trzeba poprosić lekarza o zlecenie na to badanie. LDH to jeden z markerów w nowotworze jądra.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez wojtek75 » 30 Gru 2010, 23:02

Bardzo dziękuję za cenne porady!
Udało mi się zarejestrować prywatnie do onkologa na 3 stycznia. Pojadę do niego z wielką nadzieją, że nie jest tak źle.
Jeszcze raz DZIĘKUJĘ!
wojtek75
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Gru 2010, 18:23

Re: wojtek45 / seminoma

Postprzez arek » 31 Gru 2010, 14:45

Witaj Wojtku!
Z tego co wiem, to kiedy pójdziesz prywatnie do lekarza, nie otrzymasz od niego skierowania na bezpłatne badania krwi. Ja robiłem za darmo jedynie w centrach onkologii.
Jeżeli masz taką możliwość w poniedziałek z rana udaj się do jakiegokolwiek laboratorium,i możesz we własnym zakresie zrobić LDH (wydatek różny w zależności od laboratorium) - zawsze zaoszczędzisz kilka dni..
(Jeśli chodzi o komplet - BHCG, AFP i LDH - można zapłacić 40 zł, 70, a słyszałem że nawet ponad 200zł, więc rozbieżność jest spora)
Życzę danego sylwestra! Miłej zabawy-)
Arek
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

cron