Guz jądra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra prawego

Postprzez Jeek » 15 Wrz 2019, 21:25

Witam

Syn po orchidektomii nie miał przeciwzakrzepowych, miał natomiast po 1x dziennie w czasie całej chemioterapii 4BEP.
Przeciwzakrzepowe przestał brac tydzien po zabiegu RPLND, ok 1,5 miesiąca po zakończeniu chemioterapii.

Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 209
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 16 Wrz 2019, 19:47

Dzięki za odpowiedź, pozdr
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 17 Wrz 2019, 09:26

Cześć, mam wyniki markerów po operacji. Dzien przed orchidektomia było:
Ldh 262 u/l norma 135-225
Beta hcg ponizej 1,2 mlu/ml norma 0-5
Afp 2,80 ng/ml norma 0-7

Tydzień po orchidektomii:
LDH 169 U/l ,135-225
beta-HCG < 1,2 mIU/ml ,0 5
AFP 2,520 ,0-7

Ldh spadło, przerzutow w tk nie wykazało. Podejrzewali nasieniaka, hist pat jeszcze nie mam. Czy to znaczy że klasyfikacja będzie T1-3 n0 m0 s0? Według zaleceń kwalifikuje się do aktywnej obserwacji niezależnie od wyników hist pat jeśli jest to nasieniak czy już z jednym kursem chemii tej profilaktycznej? Obstawiam że będzie to Ib ze względu na wielkość guza.
Pozdr
Damian
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez Krolewsky » 17 Wrz 2019, 18:02

Tak, będzie tak jak piszesz, czyli 1A lub 1B. W histopacie może być wszystko, małozaawansowany mix może nie dawać markerów.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego

Postprzez romi » 17 Wrz 2019, 20:55

Witam
To czy będzie chemia to zależy od stanu zaawansowania i w Twoim przypadku głownie od Ciebie, bo Ty zdecydujesz. Natomiast nie traktuj chemioterapii jako profilaktyki, bo jest to obciążające organizm leczenie z wieloma skutkami ubocznymi i nie daje 100% gwarancji że nie nastąpi nawrót choroby. To poważna decyzja którą należy podjąć po zapoznaniu się ze wszystkimi argumentami za i przeciw.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 17 Wrz 2019, 21:52

Zdaję sobię sprawę że każda chemia może być niesamowicie obciążająca. Czytałem wywiad z dr Sarosiekiem, w którym mówił o takiej chemii adjuwantowej, ograniczającej ryzyko nawrotu, w postaci jednego kursu karboplatyny, nie wiem jeszcze co to i jak to działa ale jeśli ma znacznie zmniejszyć ryzyko nawrotu lub kolejnego nowotworu w drugim jądrze za cenę bardzo złego samopoczucia przez jakiś czas to chyba będę wolał zaryzykować ale narazie poczekam na ostateczną kwalifikację.
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez romi » 17 Wrz 2019, 22:23

Witam
Chemioterapia adjuwantowa to inaczej chemioterapia uzupełniająca, czyli leczenie uzupełniające zasadnicze leczenie jakim jest zabieg orchidektomii i nie ma nic wspólnego z profilaktyką.
Chemioterapia to nie tylko złe samopoczucie, ale ryzyko bezpłodności, konieczność wstrzymana się z poczęciem dziecka itd.
Faktem jest, że zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu i w wielu przypadkach jest leczeniem z wyboru, czyli koniecznym. Jak będzie w Twoim przypadku okaże się jak będą wyniki wszystkich badań. Poczekajmy.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 18 Wrz 2019, 10:26

W sumie dzięki niepłodności dowiedziałem się o nowotworze w porę, wykryto w ramach diagnostyki kryptozoospermii, jeśli będę miał chemię to rozwaze mrożenie nasienia o ile jest co mrozic ;) jasne, wiem że to nie bułka z masłem ta chemia ale najgorszy jest chyba ciągły strach przed nawrotem. Pytanie czy powinienem robić jeszcze markery 2 tygodnie po operacji?Mam zrobione dzień przed i tydzień po i jak narazie spadły.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez dejmien, 18 Wrz 2019, 10:59, edytowano w sumie 1 raz
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez Vaporwavedream » 18 Wrz 2019, 10:29

Jako że markery po operacji były w normie to wykonaj je przed wizytą u onkologa jak zdobędziesz już komplet dokumentacji.
Co do chemioterapii adjuntowej to z decyzjami wstrzymaj się do histopatologii.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 23 Wrz 2019, 13:08

Witam, mam wyniki badań hist pat:
Mieszany nowotwór germinalny/mixed germ cell tumor:
Nasieniak/seminoma: 80proc
Rak zarodkowy: 20 proc
Nowotwor zajmuje sieć jądra:tak
Najadrze: nie
Tkanka tluszczowa wneki jadra:nie
Powrozek nasienny:nie
Oslonka pochwowa(przerwanie ciągłości miedzyblonka):nie
Sciana moszny:nie
Angioinwazja:tak

Stopien patomorficznego zaawansowania według 7 wydania klasyfikacji pTNM AJCC/UICC2009 (aktualizacja 2012 rok)
Guz pierwotny: pT2
Marginesy resekcji: wolne od nacieku nowotworu
Zmiany towarzyszace i prekursory nowotworu w jadrze poza obszarem guza:w marginesie powrozka obecna tkanka dojrzalej kory nadnercza. Zanik kanalikow nasiennych

Co myslicie o tym wynikach? Nienasieniak zmienia tu chyba sporo, dodatkowo martwi mnie ostatnie zdanie..
Jaka chemia jest zalecana?
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości