Guz jądra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 05 Wrz 2019, 23:07

Witam,
Dzisiaj byłem na USG i moje obawy się potwierdziły: "jądro prawe 37x25x18 mm obraz USG hipoechogennego guza 32x20x11 mm(prawdopodobnie seminoma) otoczonego prawiłowym miąższem grubości 3-10 mm, z wyraźnie wzmożonym unaczynieniem zmian w projekcji CD. Najądrze prawe bez cech patologii. Ilość płynu w osłonkach w granicach normy, naczynia prawego powróżka do 2 mm, bez fali zwrotnej w projekcji CD - bez cech żylaków". W jądrze lewym ok było. Moje pytanie, jako że jestem świadomy nowotworu od kilku godzin dopiero brzmi, czy jest ktoś w stanie ocenić jak bardzo jest źle. To że mi jądro usuną to wiem, guz jest chyba dość duży... czyli przeżuty pewnie też będą, czy ktoś z doświadczenia jest coś w stanie powiedzieć jak będzie wyglądać leczenie? Jutro idę na markery i do szpitala się spróbuję dostać na oddział urologiczny polecony przez dra.
Pozdrawiam
Damian
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez tobson85 » 05 Wrz 2019, 23:38

Witaj na forum,
zacząłeś już działać, więc podjąłeś najważniejszy krok.
Póki co nie można stwierdzić jaki jest stopień zaawansowania, a wielkość guza nie jest tutaj wyznacznikiem.
Dopiero komplet badań (markery (bHCG, AFP i LDH), wynik histopatologiczny oraz tomografia pokażą jaka jest sytuacja).
Nie przejmuj się na zapas wielkością guza, wcale to nie musi oznaczac, że jest zle.
I pamiętaj, raka jądra można skutecznie wyleczyć nawet w zaawansowanym stadium i to jest bardzo dobra informacja w tym co Cię spotkało.
Daj znać jak wyniki badań i pytaj i wszystko co Cię nurtuje. Chętnie Ci tutaj wszyscy pomożemy.
Trzymaj się
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego

Postprzez tobson85 » 05 Wrz 2019, 23:41

Zapomniałem wspomniec, że teraz najważniejsze jest usunięcie jądra. Wybierz szpital tam, gdzie zaoferują Ci najszybszy termin.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 06 Wrz 2019, 08:47

Dzięki, najgorsze ze 2-3 lata temu robilem usg jader i nic nie bylo..
Co myslicie o urologii w Grodzisku Maz? Bo tu mnie skierowali..
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez tobson85 » 06 Wrz 2019, 10:04

Hej

orchidektomia nalezy do prostych zabiegow, dlatego kazdy szpital z oddzialem urologicznym bedzie ok. Z tego wzgledu kryterium wyboru miejsca powinien byc termin - im szybciej tym lepiej.
Najwazniejsza rzecza w samym zabiegu orchidektomii jest usuniecie jadra z dostepu pachwinowego - absolutnie nie przez moszne.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 06 Wrz 2019, 12:01

Ok, fajnie wiedzieć. Mam jeszcze tyle pytan, np jaki czas po orchidektomii mozna wrocic do pracy, aktywności fizycznej np góry? Praca by byla bourowa bez wysilku. Zabieg mam miec na poniedziałek juz takze jestem zadowolony ze ordynator przyjal mnie tak z ulicy. I co po zabiegu, od razu do onkologa, rrzonansr itp? Z rzeczy mniej istotnych to jak jest z wszczepieniem protezy czy to mozna zrobic na nfz i w jakim stadium choroby? Sory za tyle pytan moze glupich i dzieki za odpowiedź :)
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez romi » 06 Wrz 2019, 13:15

Witaj
Do pracy możesz wrócić w miarę szybko jeśli nie jest to obciążająca fizycznie praca. Piszesz, że biurowa to po dwóch tygodniach po zdjęciu szwów będzie ok.
Do aktywności fizycznej, biegania czy siłowni, można powoli wracać po kilku miesiącach, sam będziesz czuł na co możesz sobie pozwolić. W każdym razie żadnego noszenia ciężkich rzeczy minimum przez miesiąc po zabiegu.
Po zabiegu należy wykonać badanie markerów, nawet na własny koszt jeśli nie dostaniesz skierowania i powtarzać je co tydzień do unormowania się markerów. Jeśli będą w normie to kolejne badanie przed wizytą u onkologa. Jeśli nie dostaniesz w szpitalu skierowania na TK to do lekarza onkologa zapisz się po to żeby dostać skierowanie na TK. Drugi raz spotkasz się z nim jak będziesz miał wszystkie wyniki badań - TK, opis histopatologiczny i markery.
Co do protezy to znajdź wątek na forum dotyczący tej sprawy. Teoretycznie implant jest na NFZ, ale w praktyce chcąc mieć konkretny implant trzeba kupić go samemu. Zabieg wszczepienia jest na NFZ i można go zrobić w dowolnym momencie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 06 Wrz 2019, 14:07

Dzięki wielkie za konkrety !
Coraz więcej wiem
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 07 Wrz 2019, 09:24

Cześć, mam juz wyniki markerów:
Ldh 262 u/l norma 135-225
Beta hcg ponizej 1,2 mlu/ml norma 0-5
Afp 2,80 ng/ml norma 0-7
Czy ktos jest w stanie to zinterpretować?
Pozdrawiam
Damian
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez justyna09000 » 07 Wrz 2019, 11:00

Witaj,
Markery w normie. Lekko podwyższony LDH o niczym nie świadczy, jest to dość niespecyficzny marker i na jego podwyższenie może mieć wpływ wiele czynników, np. zwiększony wysiłek fizyczny, dieta itd.
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

cron