Karol, 29l / guz jądra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez Krolewsky » 01 Paź 2019, 18:02

myślę że na podstawie tego co czytałem w literaturze, a gdy wybierałem obserwację 2 lata temu czytałem bardzo dużo by ocenić ryzyko, możesz przyjąć 16-20% ryzyka wznowy choroby w ze swoim pT1 nienasieniaka.
Chemia może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, od tych efektów natychmiastowych jak wypadnięcie włosów, wymioty, nudności, spapranie morfologii, uszkodzenia nerwów słuchu lub serca do tych długofalowych jak nowotwóry wtórne. To jest poważne toksyczne leczenie ze skutkami ubocznymi. Właśnie dlatego wszystko idzie w kierunku preferowania obserwacji by ponad 80% ludzi zupełnie zdrowych po orchidektomii nie "katowac" chemioterapią. Chemie się robi gdy nie mozna obserwować człowieka lub gdy nie wytrzyma tego psychicznie.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez Niemen » 02 Paź 2019, 00:52

Ja myśle ze głównym czynnikiem wyboru jest po prostu chęć posiadania potomstwa. Nie planujesz potomstwa - chemia. 1 BEP jest lajtowy i nie powinno wystąpić żadne ze skutków ubocznych. Do tego jeżeli dojdzie do /nie daj Boże/ nawrotu to i tak możesz przyjąć dodatkowe 3BEPy i wykorzystać swoją życiowa dawkę na bleomycenki.

Z kolei jak planujesz potomstwo to nie podejmowalbym jakiegokolwiek ryzyka związanego z utrata płodności. Dzieci to największe szczęście jakie może Ciebie spotakac w życiu. Zawsze można adoptować ale to nigdy nie będzie to samo.

Jeżeli zdecydujesz się na chemię to pamiętaj żeby udać się do banku spermy i zamrozić kilku kolegów na wszelki wypadek.
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez tobson85 » 02 Paź 2019, 08:10

Chęć posiadania dziecka na pewno ma wpływ na wybór pomiędzy obserwacja, a chemioterapia.
Jednak są sposoby, żeby się zabezpieczyć pod tym kątem. Tak jak wspomniałeś - zabezpiecznie nasienia. Poza tym wcale nie jest powiedziane, że po chemioterapii nie będzie można mieć dzieci. W wielu przypadkach po nawet 3 BEPach posiadanie dziecka nadal jest możliwe.
Niemen napisał(a):1 BEP jest lajtowy i nie powinno wystąpić żadne ze skutków ubocznych.

To trochę zbyt daleko idący wniosek. Skutki uboczne chemioterapii są kwestia indywidualna i to, że jedna osoba przeszla przez leczenie bez większych problemów, nie oznacza że inna osoba nie doświadczy całego pakietu nieprzyjemnych, czasem także groźnych dla zdrowia lub życia skutków, nawet podczas 1 BEP.
Trzeba mieć tego świadomość.
Oczywiście 3 BEPy beda bardziej uciążliwe niz 1 BEP.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez Niemen » 02 Paź 2019, 09:59

tobson85 napisał(a):
Niemen napisał(a):1 BEP jest lajtowy i nie powinno wystąpić żadne ze skutków ubocznych.

To trochę zbyt daleko idący wniosek. Skutki uboczne chemioterapii są kwestia indywidualna i to, że jedna osoba przeszla przez leczenie bez większych problemów, nie oznacza że inna osoba nie doświadczy całego pakietu nieprzyjemnych, czasem także groźnych dla zdrowia lub życia skutków, nawet podczas 1 BEP.

Tobiasz masz rację może troche przesadziłem z tym wnioskiem. Napewno wypadną tobie włosy, pojawią się nudności, brak apetytu, na jakiś czas bedziesz miał gorszą morfologię a co za tym idzię gorsze samopoczucie, mogą pojawić się szumy w uszach ale wszystko po jakimś czasie powinno się unormować.
tobson85 napisał(a):Poza tym wcale nie jest powiedziane, że po chemioterapii nie będzie można mieć dzieci. W wielu przypadkach po nawet 3 BEPach posiadanie dziecka nadal jest możliwe.

Po 3BEPach masz 50% szans na bycie płodnym. Troszkę takie losowanko ;)

Karol pod tym kątem nie chciałbym być na twoim miejscu. Ja nie miałem wyboru, musiałem mieć chemioterapię.
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez justyna09000 » 02 Paź 2019, 12:03

Jeśli się nie mylę to ok 50% po 3 BEPach traci trwale płodność, jednak... nie sprawdzono ile już przed rozpoczęciem leczenia było bezpłodnym, a przecież bezpłodność to jeden z czynników ryzyka raka jądra. Tak więc spokojnie, u większości mężczyzn nawet 3 BEPy nie powodują bezpłodności ;)
A co do skutków ubocznych to wiadomo, wszystko zależy od organizmu, ale gdyby mój mąż miał tylko 1 BEP to szczerze przyznaje, że nie wiedziałby nawet że miał chemioterapie ;) (oczywiście z wyjątkiem wypadania włosów).
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez karol12 » 02 Paź 2019, 12:26

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Przyznam, że wczoraj po odebraniu wyników trochę się zaniepokoiłem i byłem pewien, że chemia jest nieunikniona, dzisiaj już wiem, że powinienem się cieszyć, że mam możliwość wyboru, jednak pewnie więcej będę wiedział po piątkowej konsultacji z dr Sarosiekiem.
karol12
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Wrz 2019, 19:55
Miejscowość: Olsztyn

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez karol12 » 05 Paź 2019, 17:48

Wybrałem ścisłą obserwacją, postanowiłem dać szansę organizmowi.
Martwi mnie jedynie, że na drugim jądrze mam mikrozwapnienia, a w guzie wykryto IGCN.
karol12
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Wrz 2019, 19:55
Miejscowość: Olsztyn

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 06 Paź 2019, 02:17

Jakbym miał pt1 czyli bez angioinwazji też wybrałbym obserwację. Nawet przy T2 i 50 procent ryzyka się mocno nad tym zastanawiałem czy wziąć 1bep czy obserwacje. Chemia zawsze niesie ryzyko chorób wtórnych nawet po latach a nie ma dużo badań co dzieje się z pacjentami po np. 20 latach od niej..
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez Krolewsky » 06 Paź 2019, 12:33

Parę badań można znaleźć.
Z ciekawszych które widziałem to ludzie po leczonym RJ, w tym chemia i radio, mieli około 23% szans na innego raka w ciągu 30 lat podczas gdy normalna populacja około 13%.
W innym badaniu pamiętam że śmiertelność po wielu latach od leczenia RJ była większa niż w populacji. Chemia i radioterapia robi swoje.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Karol, 29l / guz jądra prawego

Postprzez justyna09000 » 06 Paź 2019, 12:50

To są tylko statystyki. Myślę, że ciężko się nimi kierować. To tak samo, jeśli chodzi o statystyki nawrotu po chemioterapii (do statystyki są brane zarówno osoby, które były leczone prawidłowo, jak i te u których po drodze popełniono błędy w leczeniu).
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości