Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez Ismena » 02 Paź 2019, 13:55

Witam wszystkich serdecznie,
chciałabym opisać w skrócie historię męża.
W maju 2019 hemikastracja lewego jądra. Wszystkie markery prawidłowe. Wynik badania histoL: rak zarodkowy (Carcinoma embryonole) jądra. W miązszu jądra wokół guza, w kanalikach nasiennych obecne jest utkanie wewnątrzkanalikowej neoplazji komórek rozrodczych (Intratubal Germ Cell Neoplasia). Guz ograniczony jest do jądra, nie nacieka osłonek jądra a ni powrózka nasiennego. Nie stwierdza się zatory w naczyniach.
Po wycięciu markery nadal w normie, bez nawet minimalnego zwiększenia. Po konsultacji z onkolog w Łodzi i w Warszawie u p. dr Sarosieka podjęliśmy, że nie bierzemy chemii.
Po kwartale na tomografii powiększony węzeł chłonny przy usuniętym jądrze i zmiana w płucach. Robimy pet-a, zmiana w płucach, węzły chłonne przytchawiczne i podostrogowe pobudzone metabolicznie. A węzeł przy wyciętym jądrze nie jest pobudzony. Markery nadal w normie choć AFP z 1,84 zwiększyło się do 3,6 ale nadal jest w normie (dla mnie to wzrost 100% więc niepokojący)
Mąż wczoraj miał pobierane wycinki z płuca i węzłów, żeby sprawdzić co się tam dzieje. W planach 5 cykli chemii, niestety nie wiem jeszcze jakiej (lekarka mówi o nalocie dywanowym).
Czytałam o płynnej biopsji. Czy ktoś z Panów podjął się tego i leczenia chemią celowaną. Czy ktoś miał podobnie? Zero markerów a przerzuty ?
Jakie leczenie przeszliście? Na ile skutecznie trafione?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i życzę Wam dużo zdrowia !!!
Pozdrawiam,
Ismena
Ismena
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Paź 2019, 13:11

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez justyna09000 » 02 Paź 2019, 14:48

Hej,
Nie wiem, gdzie się leczycie, ale wiele rzeczy o których piszesz wydaje mi się dość dziwne. Proponuję skontaktować się z dr Sarosiekiem.
5 cykli chemii? Pierwsze słyszę, już nie mówiąc o nazwie chemii o której piszesz. Zmiana w płucach nie koniecznie musi mieć charakter przerzutowy. Jakich rozmiarów jest zmiana? Sam Pet przy raku zarodkowym wydaje się już dość niestandardowym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o przerzuty na węzły, to najczęściej są to węzły zaotrzewnowe. Piszesz o węzłach przytchawicznych - wydają się mało prawdopodobne. Najlepiej wrzuć tutaj cały opis PET. Rozumiem, że TK nie było wykonywane?
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez Ismena » 02 Paź 2019, 15:27

TK było robione. Skany wrzucę późnym popołudniem jak dotrę do domu.
Ismena
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Paź 2019, 13:11

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez troll » 02 Paź 2019, 15:28

Witamy na Forum,

Generalnie wszystko wskazuje na to, że początek był ok, nawroty niestety się zdarzają (i niepodjęcie leczenia, co zaznaczmy nie jest błędem) zwiększa to ryzyko. Jeszcze nic straconego, choć leczenie teraz musi się już odbyć.

Niestety dalsza część, którą opisujesz jest tak rozmyta, że pierwszą sugestią będzie naturalnie konsultacja w doświadczonym ośrodku u specjalisty, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczeniem w leczeniu nowotworów zarodkowych.

Widać kilka błędów lub nieścisłości, która pojawiły się już teraz a mogą mieć diametralny wpływ na dalsze leczenie (znamy przypadki z pozoru błahych zaniedbań, które kończyły się w efekcie tragicznie - nie można sobie na to pozwolić nawet na tym etapie).

Należy zwrócić szczególną uwagę na:
1. Wykonanie badania PET-CT na tym etapie - badanie PET-CT ma bardzo ograniczoną przydatność w obrazowaniu nienasieniaków i tylko uzasadnione wskazania kliniczne mogą być wskazaniem do wykonania takiego badania zamiast klasycznej tomografii komputerowej. Tutaj brak wzrostu markerów możemy podciągnąć pod taką okoliczność, niemniej jednak nie znamy wartości markerów sprzed orchidektomii (hemikastracji) oraz po zabiegu - ich dynamika zmian w tamtym okresie może być kluczowa.
2. Wykonanie biopsji zmian może nieść wartość diagnostyczną - trzeba poczekać na ich wyniki.
3. Plan 5 cykli chemii - absurd. Nie ma programu, który na tym etapie obejmowałby 5 kursów chemioterapii. W zależności od wyniku bieżącego stagingu, który opiera się na wynikach badań obrazowych, badań biochemicznych krwi, badania lekarskiego oraz wyniku biopsji zmian - specjalista onkolog dokona kwalifikacji do odpowiedniej stopnia zaawansowania choroby oraz grupy prognostycznej - na tej podstawie ustala się plan leczenia. Leczenie obejmie w tym przypadku prawdopodobnie 3 kursy BEP lub 4 kursy EP. W skrajnym przypadku będą to 4 kursy BEP lub 4 kursy VIP - decyzja dopiero po kompletnym stagingu - nigdy wcześniej!
4. Brak wzrostu markerów jest dość częsty przy tego rodzaju utkania i nie wyklucza w żadnym stopniu wznowy! Badania obrazowe są czułym narzędziem do wykrywania zmian na wczesnym etapie co ułatwia leczenie, czyni je krótszym i bardziej skutecznym. Nie ma mowy o chemii celowanej - obecnie medycyna nie dysponuje lekami biologicznymi dla zastosowania w pierwszej linii leczenia systemowego nowotworów zarodkowych. Współczesna onkologia potrafi skutecznie radzić sobie ze wznową za pomocą standardowego (aczkolwiek właściwie prowadzonego) leczenia systemowego. Nie ma potrzeby stosować chemioterapii celowanej (której tak naprawdę nie ma).

Również życzę zdrowia i właściwego leczenia. Skany wyników mogą pomóc w lepszym odniesieniu się do sytuacji i pomocy w nadzorowaniu prawidłowości leczenia, stagingu i ew. programu leczenia.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez Niemen » 02 Paź 2019, 16:27

U mnie ten sam typ nowotworu. Markery w normie przed orchidektomia, w histo jądro bez nacieków a w tomografie wyszły 2 węzły powiększone. Pewnie czeka was 3xBEP jak zmienicie onkologa ;)
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez Ismena » 02 Paź 2019, 21:05

Drodzy,
nie mamy wyników markerów sprzed operacji ale były dokładnie takie same jak od razu po operacji. Operacja 21-05-2019.
Wyniki markerów 29-05-2019
AFP 1,84 U/ml LDH 161 U/l Beta HCG < 0,1 mlU/ml
Wyniki markerów 27-08-2019
AFP 3,38 U/ml LDH 178 U/l Beta HCG < 0,2 mlU/ml PSA całkowite 0,659 ng/ml

AFP zwiększyło się o 100% ale nadal w normie.

TK z 06-06-2019
Na opłucnej segm 10 lewego płuca zagęszczenie wielkości 21x9 mm - pozapalne?, do obserwacji. Poza tym płuca bez mian ogniskowych. Węzeł podostrogowy wielkości 13 mm na granicy normy. Pozostałe węzły chłonne środpiersia i wnęk niepowiększone.
Narządy jamy brzusznej i miednicy bez zmian w badaniu TK.
Węzły chłonne zaotrzewnowe jamy brzusznej i miednicy niepowiększone.
Układ kostny bez zmian typu meta.

TK z 27-08-2019
W płucu prawym w segm 3 guzek/zagęszczenie 5 mm, obwodowo 2 guzki po 1 mm - zmiany poprzednio nieobecne. W seg 10 lewym przyopłucnowe zagęszczenie z pogrubieniem opłucnej wielkości 22x9 mm-pozapalne?-stabilne. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych. Węzeł podostrogowy wielkości 14 mm w osi krótkiej, pozostałe węzły chłonne śródpiersia i wnęk nie powiększone.
Narządy jamy brzusznej i miednicy bez zmian w badaniu TK.
Na lewo od aorty na poziomie wnęki nerki lewej węzeł chłonny o wym 15x12 mm (poprzednio 9x8mm). Poza tym węzły chłonne zaotrzewnowe jamy brzusznej i miednicy niepowiększone. Dwie tt nerkowe lewe poza tym duże naczynia bez zmian patologicznych. Układ kostny bez zmian meta.

PET/CT z 18F-FDG Glukoza z 06-09-2019
Badanie PET/TK wykonano po 60 min, po podaniu 364MBq 18F-FDG przy poziomie glikemii 102mg%. Badanie wykonano od poziomu głowy do ok 1/3 bliższej części ud. Badanie TK wykonano przeglądowo po doustnym podaniu środka kntrastowego.
SUV max MBPS 2,1; SUV Max wątroby 3,0; SUV max śledziony 2,6
Głowa i szyja - nie stwierdza się wzmozonego metabolizmu FDG, węzły chłonne szyi po prawej gr IV o SUV Max 4,1 o śr 8 mm
Klatka piersiowa:miąższ płucny bez ogniskowych zaburzeń metabolizmu glukozy. Węzły chłonne prztchawicze prawe pobudzone metabolicznie o SUV max 4,3 o śr 16 mm i podostrogowe węzły chłonne o SUV max 7,0 o śr. 15 mm. W TK podopłucnowy obszar zagęszczeń środmiąższowych w seg 10 płuca lewego z pogrubieniem opłucnej.
Jama brzuszna i miednica: nie stwierdza się wzmożonego metabolizmu FDG. W badaniu TK-poniżej tętnicy nerkowej po stronie lewej od aorty widoczna masa patologiczna śr 17 mm węzłowa? otoczona drobnymi zmianami satelitarnymi ze wzmożeniem densyjności okolicznej tkanki tłuszczowej.
Układ kostny: kości bez zaburzeń metabolizmu FDG.
Wnioski: aktywne zmiany uwidocznione w badaniu odpowiadają prawdopodobnie przerzutom.

Przeraża mnie trochę wizja 5 chemii i określenia Pani onkolog robimy nalot dywanowy, nie ma co czekać....
Czytałam trochę o płynnej biopsji i później określeniu jaką chemię podać ale jest to bardzo droga impreza. Dopiero w poniedziałek będę wiedzieć jaką chemię pani onkolog chce zastosować.
Czy możemy zrobić jeszcze jakieś badania?
Z góry dziękuję za podpowiedzi co robić...
Ismena
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Paź 2019, 13:11

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez romi » 02 Paź 2019, 21:45

Nalot dywanowy to niech sobie Pani onkolog robi sama, a Wy podziękujcie za dotychczasową opiekę i bez zwłoki piszcie do dr Sarosieka.
Nie ma się nad czym zastanawiać, bo jeśli jesteście z Łodzi to jest to nieodpowiednie miejsce do leczenia nowotworów jądra. Wiem co mówię bo też jestem z Łodzi.
Tak jak pisał Troll, nie ma schematu 5 kursów chemioterapii, onkolog który takie coś proponuje nie powinien leczyć chorych na nowotwór jądra.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez justyna09000 » 02 Paź 2019, 22:24

Sformułowanie "Nalot dywanowy" to zapamiętam do końca życia ;) To tak półżartem, odbiegając trochę od tematu.
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez justyna09000 » 02 Paź 2019, 22:28

Tak jak Romi napisał, uciekajcie stamtąd jak najszybciej i kierujcie się do Warszawy. Najprawdopodobniej czekają Was 3 kursy BEP, ale to już oceni onkolog.
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Przerzuty do węzłów i zmiana w płucach płynna biopsja

Postprzez FiveO » 03 Paź 2019, 02:58

Witam.
Ja na waszym miejscu uciekałbym z tego ośrodka, niestety czasami zdarzają się czasem lekarze którzy się mylą , a w zaparte idą w swoje. Z początku myślałem, że to jakaś forma żartu, ale nijak mi nie pasuje 5 cykli bo nawet ja w swojej karierze nigdy nie dostałem 5 cykli. Poleca przenieść się do dr Sarosieka, nie pożałujecie. Ja sam kiedyś byłem sceptyczny, ale po poznaniu i zaobserwowaniu w jaki sposób dr prowadzi swoich pacjentów miałem wrażenie, że rozmawiam z kumplem, a nie lekarzem.
Pozdrawiam i dużo zdrowia.
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

cron