Nowotwór jądra – po operacji

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez Kylo » 28 Paź 2019, 11:51

Witajcie. Jestem tu nowy, opiszę Wam swój przypadek oraz poproszę o wszelkie nasuwające się rady oraz wskazówki.
W połowie września wizyta u urologa – USG wykazało guza w lewym jądrze.

14.09.2019 pierwsze badanie markerów:

LDH – 210 U/L
B-HCG - 3,7 mlU/ml
AFP – 46,1 ng/ml

Po miesiącu trafiłem na oddział, 13.10.2019 ponowne badanie markerów już w szpitalu (przed zabiegiem orchidektomii):

LDH: 357 U/L
B-HCG: <2,3 mlU/ml
AFP: 27,7 ng/ml

14.10.2019r. w szpitalu dzień przed zabiegiem wykonano mi USG oraz TK jamy brzusznej i miednicy oraz szyi i klatki piersiowej. Opis TK:

Wątroba niepowiększona, o jednorodnej, prawidłowej gęstości, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy nie zawiera uwapnionych złogów. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka niezmieniona. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Aorta brzuszna nieposzerzona. Nadnercza niepowiększone. Nerki wielkości i budowy prawidłowej, wydzielniczo czynne. Układy kielochowo-miedniczkowe nerek bez cech zastoju. Moczowody prawidłowej szerokości, drożne. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach. Prostata niepowiększona. Wewnątrzbrzuszne węzły chłonne niepowiększone.
Płuca bez zmian ogniskowych, prawidłowo powietrzne. Tchawica i drzewo oskrzelowe prawidłowo drożne. Narządy śródpiersia niezmienione. Węzły chłonne śródpiersiowe i wnękowe niepowiększone. Tętnice płucne prawidłowo wypełniły się kontrastem.

15.10.2019 przeprowadzono zabieg orchidektomii.

21.10.2019 kolejne badanie markerów (po orchidektomii):

LDH: 307 U/L
B-HCG: <2,3 mlU/ml
AFP: 12,06 ng/ml

Teraz czekam jeszcze tylko na wyniki badania histopatologicznego. Jakieś pomysły, co może mnie czekać? Markery wygląda na to, że po operacji zmalały (ufff?), choć AFP nadal jest podwyższone w stosunku do zakresu referencyjnego. Z tego co poczytałem forum - już teraz powinienem się zapisać na konsultację do onkologa, nie czekając na wynik hist-pat? Mam ok. 2-3 godziny drogi do Warszawy – chciałbym jednak tam pojechać, z racji polecania przez forumowiczów COI oraz Magodentu (dr Sarosiek) – tu jestem umówiony na wizytę mniej więcej w połowie listopada - ile czekaliście na wynik histopatologiczny? Zastanawiam się, czy zdąży przyjść przed zaplanowaną wizytą u onkologa…
No i co po takiej konsultacji? W sensie jeśli będzie niezbędna chemioterapia to muszę na jej czas przeprowadzić się do Warszawy, czy lekarz da mi zalecenia/skierowanie na chemioterapię do szpitala, w którym będę leżał przez cały czas? Czy można chemię przyjmować w swoim mieście zamieszkania na podstawie zaleceń lekarza z Warszawy (chociaż to chyba bez sensu?).

Jeszcze jedno pytanie – czy ktoś z Was starał się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności? Jeśli tak to na jakim etapie/z jakim efektem?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i z góry dziękuję za wszystkie komentarze i rady.
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez justyna09000 » 28 Paź 2019, 12:14

Witaj,
TK nie wykazało żadnych nieprawidłowości, a AFP spada póki co zgodnie z okresem półrozpadu. Markery należy wykonywać co tydzień, aż do momentu ich normalizacji. Po tym, że w Twoim przypadku podwyższony był marker AFP można wnioskować że masz nienasieniaka, najprawdopodobniej w stadium 1A lub 1B (w zależności od tego co wyjdzie w wyniku hist-pat). Czekać Cię będzie najprawdopodobniej obserwacja lub 1 kurs BEP. Na wyniku hist-pat czeka się zazwyczaj 2-3 tygodnie. Jeśli masz wykonane już TK to do onkologa warto się wybrać gdy będziesz miał już skompletowane wszystkie wyniki łącznie z badaniem hist-pat i świeżymi markerami. Nas też dzieli ok 3 godziny drogi od Warszawy, jednak zdecydowaliśmy się tam podjąć leczenie (dr Sarosiek), a teraz obserwację, aby mieć spokojną głowę, że wszystko jest zgodnie z wytycznymi. Jesteś w bardzo dobrej sytuacji i Twoja szansa na pełne wyleczenie to prawie 100% ;)
Trzymaj się i pytaj w razie wątpliwości.
Pozdrawiam,
Justyna
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez justyna09000 » 28 Paź 2019, 12:16

Podaj jeszcze proszę normy jakie masz dla markerów.
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez Kylo » 28 Paź 2019, 16:04

justyna09000 napisał(a):Podaj jeszcze proszę normy jakie masz dla markerów.


Zakresy referencyjne są różne, w zależności od miejsca, gdzie wykonywałem badania:

LDH: 207-414 lub 120-246
B-HCG: <5 lub <2
AFP: 0,89-8,78 lub 0,0-8,0

Nie wiedziałem, że markery trzeba wykonywać co tydzień - postaram się w takim razie dostać na dniach do mojego lekarza i poprosić o ponowne skierowanie.

Dziękuję za odpowiedź!
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez Kylo » 30 Paź 2019, 15:33

justyna09000 napisał(a):Markery należy wykonywać co tydzień, aż do momentu ich normalizacji.


Niestety lekarz urolog nie dał mi skierowania na powtórzenie markerów nowotworowych, argumentując, że wg wytycznych nie ma takiej potrzeby i wystarczy jendo badanie 7 dni po zabiegu, tym bardziej, że wykazało znaczny spadek, głównie podwyższonego AFP.

W związku z tym jeszcze przed wizytą u onkologa zrobię sobie powtórkę markerów już z własnej kieszeni - dla pewności.
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez romi » 30 Paź 2019, 18:47

Urolog nie ma racji, ponieważ badanie markerów po zabiegu co tydzień jest bardzo istotną informacją dla onkologa. Jeśli markery spadają zgodnie z okresem półrozpadu (dla AFP jest to 7 dni, dla bHCG 24 godziny) to pozwala to sądzić, że nowotwór nie rozsiał się dalej poza jądro. Jednorazowe badanie takiej informacji nie daje.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez Kylo » 07 Lis 2019, 11:51

Hej, mam wynik badania histpat. Co myślicie?

Opis makroskopowy:

Jądro 7x3,5x2,5 cm z powrózkiem nasiennym dł. 4 cm, śr. 2cm. Na przekroju w jądrze obecny guz sinoczerwonawy białawy na obwodzie wym do 2,8 cm dochodzący do osłonki białawej, jednak jej makroskopowo nie naciekający, nie nacieka również struktur powrózka ani najądrza. Makroskopowo widoczny guz pobrano w całości do badania mikroskopowego.

Rozpoznanie patomorfologiczne:

Opisany makroskopowo guz to mieszany nowotwór germinalny (Mixed germ cel tumor) składający się z guza zatoki endodermalnej (Yolk sac tumor, około 85% utkania) oraz raka zarodkowego (Embryonal carcinoma, około 15% utkania).
Około 40% utkania guza zajmuje martwica, dodatkowo obecne wylewy krwi. Inwazji naczyniowej ani limfatycznej nie widać. Nowotwór nie nacieka powrózka nasiennego, najądrza ani osłonek jądra. Tkanka wnęki jądra wolna, ogniskowy naciek sieci jądra. W przylegającym miąższu jądra widoczna neoplazja komórek zarodkowych in situ (Germ cel neoplasia in situ, GCNIS). W pozostałym miąższu jądra niewielkie przekrwienie.
Wykonane badania dodatkowe: CD30 (+ ogniskowo), CK7 (+ ogniskowo).
Guz jądra pobrano do badania w całości.
pT1a NX, Ro.
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez Kylo » 07 Lis 2019, 18:33

I jeszcze drugie pytanie poza wnioskami z powyższego opisu hist-pat, a mianowicie - wizytę u dr Sarosieka mam 12.11 - czy warto mu wcześniej wysłać całą dokumentację mailowo, czy raczej będzie to zbędna nadgorliwość?
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez Vaporwavedream » 07 Lis 2019, 19:40

Jeśli wizyta ma się odbyć za parę dni to raczej bym się wstrzymał. Doktor ma bardzo dużo pracy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Nowotwór jądra – po operacji

Postprzez Kylo » 08 Lis 2019, 20:14

Dzięki, to grzecznie czekam.
Oprócz wniosków z badania histopatologicznego mam jeszcze pytanie - na wikipedii przeczytałem, że można stosować też zapobiegawczo usunięcie węzłów chłonnych zaotrzewnowych - czy faktycznie jest to zlecane, czy ktoś z waspodejmował się takiej operacji? Pozdrawiam.
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości

cron