rak pozajądrowy

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

rak pozajądrowy

Postprzez loleq » 18 Lis 2019, 23:47

Witam wszystkich,
postanowiłem założyć temat, ponieważ nie doszukałem się odpowiedniego wątku.
Mój nieprzyjaciel to pozajądrowy rak zarodkowy.
Z tego powodu nie miałem orchidektomii jąder, i oba znajdują się na miejscu.

Historia zaczęła się od bólu pleców w dolnym odcinku, co z początku na zawód wykonywanej pracy uważałem za problemy z kręgosłupem.
Po czasie dochodziło zmęczenie i brak apetytu co skłoniło mnie do wizyty u lekarza gdzie wszystko się rozpoczęło w szybkim tempie.

Z powodu przerzutów na węzły chłonne w jamie brzusznej (przykładowe: 34x21mm, 41x26mm)(po TK) i jeden w śródpiersiu (17x14 mm) został jeden pobrany do badania hist-pat.
Wynik:
obraz makroprzerzutu nienasieniakowatego nowotworu germinalnego z komponentem raka embrionalnego i raka pęcherzyka żółtkowego
Markery:
CA: 19-9 41,72(U/ml)
AFP: 8,10(ng/ml)
BETA HCG:2,49(U/I)
LDH: 1200 (U/I)
ALP 95(U/I)
nie posiadam niestety przedziału dla wskazanych markerów, ponieważ były one robione jeszcze w szpitalu i na wydruku takich nie posiadam.

Lekarz onkolog przekazała, że sytuacja taka nastąpiła ponieważ jakieś(tkanki?)co odpowiadają za jądra się rozhulały i zostały w lędźwiach ztąd wytworzył się nowotwór, i leczy się go w taki sposób jak typowy nowotwór jądra. Tak mniej więcej to zrozumiałem
Z tego powodu przeszedłem 3 cykle BEP,
po cyklu: AFP: 2.84 IU/ml (zakres <7.29)
BETA HCG: <2.30 mIU/ml (zakres poniżej 5.00 mIU/ml)

Obecnie zakończyłem cykl chemioterapii i czekam na wynik TK.
Czy może się ktoś podzielić podobną historią?
Zastanawia mnie teraz czy ognisko zapalne, gdziekolwiek ono by nie było należy wyciąć podczas operacji, czy sama chemioterapia może rozwiązać ten problem.
Z powodu szybkiego wdrożenia leczenia nie zostałem poinformowany o możliwych problemach z płodnością, rozumiem że chemioterapia niszczy tak samo nawet jak się posiada oba jądra to problem może wystąpić jak u wszystkich którzy mają typowego raka jądra wraz z orchidektomią.
loleq
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Lis 2019, 23:15

Re: rak pozajądrowy

Postprzez tobson85 » 19 Lis 2019, 00:28

Hej
Dobrze, że napisałeś.
Twoja sytuacja nie należy do częstych, kiedy nowotwory zarodkowe nie mają swojego początku w jądrach, tylko w innych lokalizacjach. Jednak czasem się tak zdarza.
W takich sytuacjach ważne jest, żeby leczyć się w ośrodkach wyspecjalizowanych pod kątem nowotworow zarodkowch.
Powiedz proszę, gdzie się leczysz?
Najlepiej jeśli przepiszesz tu wszystkie wyniki - całe opisy TK. Ważną informacją jest tutaj marker LDH. Poproś w laboratorium szpitalnym o zakresy referencyjne. Jeśli wartość LDH przekracza 1,5 x gorna wartość referencyjna (co jest przy wartości 1200 wysoko prawdopodobne) to jest to wartość S2, która kwalifikuje Cię do stadium III i tym samym podania 4xBEP, a nie 3xBEP. Kiedy zakończyłeś 3 cykl?
Żeby dobrze ocenić sytuacje to niezbędne jest wrzucenie wszystkich wynikow w całości.
Zachęcam Cię też do wysłania maila do dra Sarosieka łącznie z wynikami i opisem dotychczasowego postępowania

email: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl / tel. kom: 601 310 244

Daj znać
Trzymaj się
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: rak pozajądrowy

Postprzez loleq » 19 Lis 2019, 20:18

TK:( z lipca )
W przestrzeni zaotrzewnowej jamy brzusznej w otoczeniu aorty i VCI widoczne pakiety powiększonych węzłów chłonnych, poj. węzły o zatartych, trudnych do prześledzenia granicach.
Przykładowe węzły do obserwacji:
- węzeł na wysokości wnęki wątroby o wym. poprzeczych 41x26mm
- węzeł ku tyłowi od prawej tętnicy nerkowej 43x21mm
- poniżej lewych naczyń nerkowych 37x27mm
Pojedynczy patologiczny węzeł widoczny w śródpiersiu, poniżej rozwidlenia tchawicy o wym 17x14mm
W dołach pachowych, w pasmach biodrowych oraz pachwinach powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono.
Reszta (płuca, wątroba, śledziona,trzustka, nerka, nadnercza) prawidłowa
ściana pęcherza moczowego niezmieniona
Gruczoł krokowy o wym 50x39mm
Wolnego płynu w jamie otrzewnowej nie wykazano
Struktury kostne bez cech patologicznej przebudowy ogniskowej


3 cykl zakończyłem 4.11

hist-pat węzła:
Węzeł chłonny prawie w całości zajęty przez utkanie nowotworu złośliwego zbudowanych z atypowych epitelioidnych
komórek tworzących zarysy struktur brodawkowatych oraz obszary lite.
Obszar martwicy stanowią około 60% guza.
W obrębie guza obecne są struktury przypominające ciałka Schillera Duvalla
Wniosek: obraz histologiczny makroprzerzutu nienasieniakowatego nowotworu germinalnego z komponentem raka embrionalnego i raka pęcherzyka żółtkowego
(Non seminomatous mixed germ cell tumor)
Immunofenotyp: CK AE1/3(+), EMA(-), CD30(ogniskowo+), OCT3/4(+), AFP(-), CD117(-), PLAP(ogniskowo+), CK7(-), CK19(ogniskowo słabo+)
CK20(-), LCA(-), betaHCG(brak odczynnika)

Dzięki za namiar do dra Sarosieka, z pewnością skorzystam.
loleq
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Lis 2019, 23:15

Re: rak pozajądrowy

Postprzez loleq » 07 Gru 2019, 09:58

Tobiasz, miałeś rację, po kontrolnym badaniu TK, lekarz zlecił mi 4 cykl BEP, no i w właśnie 5dniowy tydzień za mną(06.12.2019), i czekam na 2 dolewki bleo.
Poniżej podsyłam wynik z TK.
Jak myślicie, co powinno byś następnym krokiem? bo rozumiem nie ma takiej opcji jak 5 cykl BEP, zaraz po 4.

Moje wyniki z TK z 31.10.2019/ tomografia robiona przed 3 dolewką 3 cyklu BEP.

Znacznie zmniejszyły się pakiety węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej. Porównano z badaniem z dnia 15.07.2019
obserwowane:

-węzeł przy głowie trzustki (poprzednio sięgał wnęki wątroby) 28,x20mm /5ima123, poprzednio 41x26mm
-węzeł ku tyłowi od prawicy tętnicy nerkowej 25x14mm /5ima17, poprzednio 34x21mm
-poniżej lewych naczyń nerkowych 25x23mm /5ima128, poprzednio 37x27mm
Pozostałe także zmienne mniejsze.

W sródpiersiu i wnękach płuc powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono, poprzednio patologiczny węzeł wzdłuż poniżej rozwidlenia tchawicy 17x14mm
Wzdłuż pasm biodrowych powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono.

W płucach zmian ogniskowych nie uwidoczniono,
Wątroba powiększona, bez zmian ogniskowych,
Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych wlk 135x35mm /cor/
Trzustka, nerki, nadnercza- bez widocznej patologii,
Ściana pęcherza moczowego niezmieniona
Gruczoł krokowy o wym. 48x36 mm.

Wolnego płynu w jamie otrzewnowej nie widać.
Patologicznych ognisk kostnych nie uwidoczniono

Wniosek: Cechy częściowej odpowiedzi na leczenie RECIST.

Markery z dnia:21.11.2019
LDH 163 U/I (120-220)
ALP 69 U/I (40-150)
CA19-9 5.9 U/ml (<37)
loleq
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Lis 2019, 23:15

Re: rak pozajądrowy

Postprzez Grrr34 » 07 Gru 2019, 10:49

Koniecznie skontaktuj się z Dr Sarosiekiem aby miec pewność że leczenie przebiega prawidłowo...

Na skuteczność leczenia ma wpływ wiele czynników między innymi też to czy leczenie cytostatykami przebiega bez opóźnień i zgodnie z przyjętymi wytycznymi

A u Ciebie chyba nie do końca zostało to przeprowadzone w taki sposób jak powinno

Zdarza się, że czasami w podczas leczenia... Modyfikuje się jego plan jeśli są do tego przeslanki

Jezeli Twoje zaawansowanie choroby kwalikfikowalo się do podania 4 X Bep, to powinno zostać to uwzględnione na początku planu leczenia i przerwa między wszystkimi kursami powinna być taka sama

Teraz najważniejsza rzecza jest aby dalsze leczenie zostało poprowadzone tak jak powinno dlatego skontaktuj się z Dr Sarosiekem
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości