WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez Aleksandrze » 22 Lis 2019, 17:43

Badanie krwi przed operacją: LDH 157 AFP 2.96 B-HCG 1.0 (wszystko w normie)
Badania krwi po operacji: LDH 150 AFP 3.19 B-HCIG 1.0 (wszystko w normie)
Tomografia komputerowa przed operacją:
1. W tkance prawego kąta przeponowo-sercowego zwapniałe ognisko 8mm
2. Aorta brzuszna nieposzerzona ze zwapnieniem w ścianie
3. Pojedyńczy węzeł chłonny okołoaortalny o wymiarze poprzecznym 12x7mm
4. Reszta w normie.
Rozpoznanie patomorfologiczne:
1. Nasieniak jądra, guz nacieka sieć jądra pT2
2. Najądrze, osłonki, powrózek nasienny bez zmian,
3. Nie stwierdzono cech angioinwazji. (9061/3 T-78010)
4. Guz o wymiarach 2,0x1,5x1,7cm zajmujący 10% objętości jądra

Dzisiaj otrzymałem badania histo-pato, prosiłbym o interpretacje osoby które się na tym bardziej znają.
Czy przypadek ten wymaga chemii? Czy zwapnienie jest powiązane z nowotworem? Zapisałem się już na wizytę do onkologia, termin za dwa tygodnie...
Aleksandrze
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Paź 2019, 08:29
Miejscowość: Zielona Góra / Poznań

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez Krolewsky » 25 Lis 2019, 20:31

Lokalizacja powiększonego węzła chłonnego jest typowa dla miejsca przerzutu z jądra.
Zwapnienie w płucu może nie być związane z nowotworem.
Prawdopodobnie lekarz zarządzi 3 cykle chemioterapii BEP.
Twoje rokowania są bardzo dobre.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez Aleksandrze » 25 Lis 2019, 23:22

Jest to jednak dość niewielkie powiększenie i zastanawiałem się czy nie lepsza byłaby np obserwacja niż od razu chemia ponieważ nie chcę truć organizmu. Czy możliwe jest, że powiększenie węzła chłonnego nie jest spowodowane rakiem a czymś innym?
Dr Sarosiek odpisał, że zaleca 2x karboplatyne.
Aleksandrze
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Paź 2019, 08:29
Miejscowość: Zielona Góra / Poznań

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez justyna09000 » 25 Lis 2019, 23:29

Hej,
węzeł jest w granicach normy, ponieważ patrzymy na jego wymiar w osi krótkiej a tutaj wynosi on 7 mm, także wszystko ok. Radiolog go zauważył dlatego też wyszczególnił. Biorąc pod uwagę zaawansowanie guza PT2, faktycznie 2 x karboplatyna będzie pewnie dobrą opcją.
Pozdrawiam,
Justyna
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez romi » 26 Lis 2019, 00:12

Radiolog opisał węzeł
Pojedyńczy węzeł chłonny okołoaortalny o wymiarze poprzecznym 12x7mm

Czyli w wymiarze poprzecznym jest nieco ponad normę 12mm, ale jeszcze nie podejrzany onkologicznie. Dlatego prawdopodobnie dr Sarosiek uwzględniając jeszcze stan zaawansowania miejscowego guza pT2, zalecił dwa kursy karboplatyny jako leczenie uzupełniające.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez Krolewsky » 26 Lis 2019, 21:52

Czy było to jądro lewe?
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez Aleksandrze » 27 Lis 2019, 20:38

Krolewsky napisał(a):Czy było to jądro lewe?

Prawe, a jest jakaś róznica?
Aleksandrze
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Paź 2019, 08:29
Miejscowość: Zielona Góra / Poznań

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez Krolewsky » 27 Lis 2019, 21:11

Tak, nieco inne są lokalizacje znajdowania przerzutów.

Image

Kod: Zaznacz wszystko
Lymphatic spread is the most common route of metastatic spread. The lymphatic drainage of the testis is directly to the para-aortic lymph nodes. There are differences in the distribution of metastases from left or right testicular tumors. The left testicular vein drains to the left renal vein, and the lymphatic drainage is primarily to the lymph nodes in the para-aortic area, directly below the left renal hilum. On the right side, the testicular vein drains directly to the inferior vena cava below the level of the renal vein, and, therefore, paracaval and interaortocaval nodes are the first ones to be involved in right-sided tumors.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez Aleksandrze » 28 Lis 2019, 00:35

O to nie wiedziałem dziękuję za info.

Wg. informacji jakie przeczytałem mam stopień IIA pT2 N1 M0 S0 ( z węzłem chłonnym 12x7mm )
Generalnie skłaniam się bardziej ku temu, żeby nie przyjmować teraz żadnej chemii a jedynie robić TK i markery. Wg. Dr. Sarosieka mam 20% szans na nawrót choroby, ale z drugiej strony jest to przecież aż 80%, że nowotwór nie powróci. Czytałem o tym, że nad karboplatyną trwają jeszcze badania, ale istnieje przez jej podanie ryzyko powstania wtórnego raka i tego się obawiam, że za parę lat dostanę np białaczki.

Znalazłem też ciekawe informacje na stronie: https://www.cancer.net/cancer-types/tes ... -treatment

Clinical stage II seminoma testicular cancer
Surgery to remove the testicle and lymph nodes with cancer is done first, followed by additional treatment, usually chemotherapy. The main factor in the treatment decision after surgery for a stage II seminoma is the size of the retroperitoneal lymph nodes. Men are also encouraged to consider sperm banking before the following treatments begin due to the risk of infertility.

Chemotherapy. Chemotherapy with a combination of drugs is given after surgery to remove the testicle if the lymph nodes are larger than 3 cm or if there are enlarged lymph nodes spread out over a large area in the back of the abdomen. This is a standard treatment option for all men with stage II seminoma and is preferred for stage IIB and stage IIC as it is more likely to get rid of the cancer.

Radiation therapy. When lymph nodes are less than 3 cm (stage IIA and early stage IIB), surgery may be followed by radiation therapy to the lymph nodes in the abdomen and pelvis. Alternatively, chemotherapy may be used instead of radiation therapy. Experts disagree about whether radiation therapy or chemotherapy is the preferred option for patients with stage IIA and early stage IIB. Both approaches cure 90% or more of patients with these stages.


Co myślicie o radioterapii? Słyszałem, że się od niej odchodzi, ale czy w przypadku małych powiększeń węzłów chłonnych nie jest mniej inwazyjna?
Aleksandrze
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Paź 2019, 08:29
Miejscowość: Zielona Góra / Poznań

Re: WYNIKI - PROSZĘ O INTERPRETACJE

Postprzez dejmien » 28 Lis 2019, 13:34

Zgodnie z wytycznymi przy II stopniu zaawansowania stosuje się chemio lub radioterapię, raczej obserwacja odpada. Pytanie jaki masz rzeczywiście stopień zaawansowania.
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

cron