Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Grrr34 » 19 Sty 2020, 15:13

Witam wszystkich forumowiczów : )

Postanowiłem założyć ten temat, Poniewaz któregoś dnia czytając wywiad z Doktorem Sarosiekiem wyczytałem jak uczulał on sprawdzania testosteronu po leczeniu nowotworów jadra, ponieważ jak wiadomo ze względu na fakt iz jadro jest usuwane, moze prowadzić to do niedoboru jego stężenia

Zgłębiłem ten temat na swoim przykładzie ponieważ tez jestem po orchidektomii oraz Bepie ale przede wszystkim dlatego że czuję się często ospały, brak mi energii, srednio sypiam i czasem wzwod nie jest taki aby można byłoby na nim pranie wieszać, a chciałbym żeby tak było : )

Do rzeczy :

Znalazłem Badanie testosteronu sprzed leczenia i jego stężenie wynosiło 6,57 ng/ml norma od 2,8-9,8 czyli okolice średniej dla mojego wieku, Po leczeniu czyli a orchidektomii oraz Bepach stężenie cały czas miało tendencje spadkową leczenie skończyłem w marcu 2017

Pazdziernik 2017 - 5,57 ng/ml norma 2,8-9,8
Kwiecień 2018 - 5,05
Pazdziernik 2018 - 4,37
Marzec 2019 - 3,7
Pazdziernik 2019 - 3,55
Styczen 2020 - 4,12

Jak widać mimo jednego jajka stężenie cały czas oscyluje w granicach normy. Poczytałem literaturę i jak się okazuje samo Badanie testosteronu całkowitego nie jest do końca miarodajne i mimo utrzymywania się stężenia tego hormonu w zakresach normy, jego Dostępność dla organizmy moze byc ograniczona w związku z czym możemy mieć jego niedobór mimo prawidłowych stężeń, dlatego jezeli mamy objawy kliniczne wtedy obliczamy Deficyt niedoboru testosteronu :

wskaźnik deficytu testosteronu (WDT) według wzoru: stężenie testosteronu (ng/ml)/stężenie LH (jm./l) [9]. Wartość WDT wynoszącą poniżej 1 uznano za charakterystyczny, hormonalny wykładnik hipogonadymu

Według definicji zawartej w Standardach Endokrynologii [21] „zespół deficytu testosteronu objawia się zmniejszeniem libido i potencji, stałym zmęczeniem, pogorszeniem samopoczucia i jakości snu, nerwowością, uderzeniami gorąca, obniżeniem stężenia testosteronu i wzrostem stężenia gonadotropin w surowicy to wszystko wpływa na obniżenie jakości zycia

Zrobiłem w styczniu wyniki:
Testosteron 4,12 ng/Ml norma 2,8-9,8
LH (Lutropeina) 11,8 norma 1,7-8,9

Obliczylem wedlug wzoru T/LH i wyszło 0,35
Wartosci poniżej 1 sugeruja deficyt Testosteronu, jezeli dodamy do tego objawy kliniczne to mamy wskazania do suplementacji testosteronem

Dodam że z opracowań naukowych średnia dla wieku
30-39 lat wskaźnik WDT wynosi 1,36 dla porównania u mnie 0,35, natomiast mediana całkowitego testosteronu dla tego wieku wynosi 7 ng/ml a u mnie 4,12 ng/ml

Wnioski :

Mimo prawidłowych wartości stężenia testosteronu całkowitego po leczeniu nowotworów jadra, wielu mężczyzn moze Cierpiec na WDT Czyli deficyt stężenia Testosteronu Objawiającego się

*przewlekłym zmęczeniem
*zmniejszeniem masy mięśniowej i sily
*otyłością brzuszną
*problemami z libido oraz erekcja
*problemami ze snem
*nerwowością, nadmiernym poceniem

Te wszystkie objawy powoduja obniżenie jakości życia i mężczyzn, często winowajcą jest Deficyt stężenia testosteronu jednak wielu lekarzy w tym onkologów określając jedynie jego stężenie całkowite nie jest świadoma tego problemu, Poniewaz często sam Testosteron Mieści się w granicach normy....

Następstwa tego są takie, że mężczyzni żyją i przyjmują za norme zmęczenie i inne dolegliwości związane z leczeniem chemicznym czy orchidektomia nie zdając sobie sprawy, że być może suplementacja testosterinem
Rozwiązałaby wiele problemów i poprawiła jakość życia?

Zachęcam do dyskusji i wymianie doświadczeń które będą bardzo pomocne dla wszystkich, szczególnie cenne informacje będą od osób które wdrożyły leczenie testosteronem... Czy poprawiła się ich jakość życia? Jakie jest bilans plusów i minusów?
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Standup » 22 Sty 2020, 12:45

Cześć,
Też nas interesuje ten temat. Mąż rok po orchidektomii jednostronnej ma testosteron na poziomie 2,39 ng/ml, za to LH ok 3,5.
Czy to normalne, że LH nie wzrosło? Skonsultujemy się oczywiście niedługo z endokrynologiem.
Standup
 
Posty: 35
Rejestracja: 27 Sie 2019, 19:11

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Grrr34 » 22 Sty 2020, 19:31

Z tego co udało mi się wyczytać to Lutropina(LH) oraz FSH często są podwyższone u osób po Chemioterapii, natomiast po samej orchidektomii nie musi tak być,
U Twojego meza Testosteron jest dosyć niski dolna Granica normy natomiast LH jest 3,5 raza mniejsze niż u mnie.... Takze Deficyt Testosteronu obliczany na, Podstawie wzoru T/Lh<=1 u Twojego meza wypada lepiej bo oscyluje w granicy 0.7 a u mnie 0.35.... Wszystko zależy jeszcze od objawów klinicznych (słabsze libido, Erekcje, większe zmęczenie rozdrażnienie, itd itp czy występują czy nie.

Hormony bardzo często są od siebie zależne, i nie jest prosto to wszystko wyprowadzić, żeby później podając jeden nie zaburzać reszty... Bo u mnie jeszcze dochodzi Tarczyca która tez moze miec wpływ na Senność i inne adpekty
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Standup » 23 Sty 2020, 09:27

Słabsze libido tak. Zresztą testosteron poniżej normy w wieku 30 lat chyba nie jest zdrowy dla organizmu.
Standup
 
Posty: 35
Rejestracja: 27 Sie 2019, 19:11

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Grrr34 » 23 Sty 2020, 11:25

No nie jest zdrowy, z drugiej strony jeśli nie macie dzieci, to podawanie testosteronu z zewnątrz moze wpłynąć na to że jadro przetanie produkować swój testosteron, z kolei zbyt duże dawki testosteronu mogą mieć wpływ na płodność i prowadzic do pogorszenia spermatogenezy.... A przy leczeniu bezpłodności podanie testosteronu nie jest wskazane... Kazdy kij ma dwa konce

Jakość życia tez jest ważna, testosteron odpowiada za multum rzeczy w organizmie mężczyzny....


Najlepiej porozmawiac Endokrynologiem/Andrologiem

I postarać się wybrać taka opcje gdzie będzie większy stosunek plusów do minusow
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez JurekO » 27 Sty 2020, 02:14

Witajcie,

czy moze ktos poglebial temat? https://pulsmedycyny.pl/przywrocenie-pr ... nia-893687

Czy nas to wogole dotyczy?

Pozdrawiam serdecznie

J.
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Grrr34 » 29 Sty 2020, 23:42

Bylem dzisiaj u Endokrynologa, oczywiście jak to z Lekarzami bywa, na początku traktował mnie jak intruza, który nic nie wie, bo się internetów naczyta.... Ale mu stres iłem trochę historie mojego przypadku, zerknął na wyniki i powiedział, że może coś bys na rzeczy, mimo że sam Testosteron nie wygląda tragicznie....

Przepisał Mi Amdrotop 16, 8 mg w żelu i powiedział że
2-3 miesiące sprawdzimy jak to na mnie działa i czy te moje subiektywne lub nie dolegliwości ulegną poprawie.... Czy Lh się zmniejszy a zwiększy testosteron, Ale mam brac 1/2 dawki i zobaczymy co będzie dalej po wynikach
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Standup » 03 Kwi 2020, 14:27

Cześć,
Mąż po usunięciu drugiego jądra ma testosteron 15.3 (norma 249-836) przed operacja było 239.
LH teraz 32.5 (norma 1,7-8,6), przed operacja 3.85.

To chyba normalne wyniki? Przysadka walczy ale z pustego to i Salomon nie naleje...
Standup
 
Posty: 35
Rejestracja: 27 Sie 2019, 19:11

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez easy rider » 25 Lip 2020, 01:26

Sie macie ludzie
Mam 39 lat i jestem po obustronnej orchidektomii, która miała miejsce 20 lat temu. Od tamtej pory przyjmuję ten przeklęty omnadren, którego bezgranicznie nienawidzę. Bywałem u różnych endokrynologów, ale żaden z nich nie wymyślił niczego lepszego. Od pewnego czasu zauważyłem, że spada mi masa mięśniowa, a przyrasta tłuszczowa, chociaż prowadzę aktywny tryb życia. Miewam też problemy z erekcją.
Czy można jakoś skontaktować się z doktorem Sarosiekiem?
Pomóżcie proszę
easy rider
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Lut 2020, 01:22

Re: Deficyt niedoboru Testostorenu po orchidektomii

Postprzez Grrr34 » 26 Lip 2020, 10:17

Dr Sarosiek, nie pomoże Ci w tym temacie raczej, kiedyś poruszałem z nim ten temat, oczywiście uczula na te kwestie bo bardzo często obniżony poziom testosteronu występuje przy nowotworach jadra, a już obustronne orchodektomia musi się z tym wiązać...

Jednak Tutaj moze pomoc Tylko dobry Androlog lub endokrynolog a to Też nie jest prosta rzecz aby uregulować hormony, które budową są bardzo zbliżone, odzialowuja na siebie, a nawet to ze organizm moze przmieniac meskie hormony w żeńskie i odwrotnie, skomplikowane procesy ktore do końca nie wiadomo w jaki sposób na siebie odzialowuja.

Moze dobremu Lekarzowi uda się to poukladac, Jesli chodzi o masę mięśniową to z wiekiem jest to proces nieunikniony, pytanie jak szybko to postępuje i czy Twoja ocena jest obiektywna?

A jak Stężenia hormonów u Ciebie?
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

cron